Podzimní rozcestník. Je čas na úklid zahrady

07. 09. 2018

Tropické letní dny už máme za sebou a vyschlé listí nám připomíná, že další sezona se brzy přihlásí o slovo. Podzim je období velkého zahradního úklidu. Když ho uděláme pořádně, minimalizujeme tím nepříjemná překvapení, která nás na zahradě čekají na jaře. Připravili jsme proto pro vás malý přehled - rozcestník prací, které jsou před zimou potřeba udělat.

1, Vystoupejte až do nebes

Představit si podzimní sklizeň nebo třeba úklid okapů bez kvalitního žebříku, to snad ani nejde. Pokud zub času nahlodal váš oblíbený žebřík, vyberte si raději nový. Při práci ve výškách je bezpečnost nade vše.

Žebříky od A do Z

2, Pročešte zahradu pořádným hřebenem

Přestože hrábě uživí každý zahrádkář po celou sezonu, díky spadanému listí se staly symbolem podzimu. Každé hrábě se ale nehodí právě pro údržbu trávníku nebo pro úklid záhonů. I hrábě je třeba vybírat.

Nejsou hrábě jako hrábě

3, Ubraňte svůj letní byt

S podzimem přichází i konec chatařské a chalupářské sezony - konec vlahých večerů s kvákáním žab a šuměním lesa. Zatímco nás to netěší, radost mají chatoví zloději. Čekají je totiž konečně prázdné objekty, které nikdo nehlídá. Zabraňte zlodějům v krádeži a ochraňte svůj majetek.

Jak zastavit zloděje před chatou

4, Připravte jezírko na mrazy

Rybky v zahradním jezírku jsou náchylní tvorové a potřebují včasný úkryt před chladem. I když v něm ale třeba rybičky nechováte, stejně si jezírko říká o svou péči.

Zazimování jezírka

5, Proveďte důkladnou údržbu

Uchránit rostliny před mrazem, přichystat záhony na zimní spánek, ale taky vysadit nové rostliny, uklidit zavlažovací systém… Na podzim je na zahradě tolik práce. Nezapomněli jste ještě na něco?

Rýt, či nerýt?

6, Spojte příjemné s užitečným

Říká se: Nejdřív práce, potom zábava. Když máte zazimování zahrady i balkonu za sebou, můžete si vychutnávat plody podzimu. A třeba si jimi ten uklizený balkon ozdobit.

Podzim na balkoně

7, Zimy se nemusíte bát

Když nás chlad začne vyhánět ze zahrad do teplých obýváků, ale nám se ještě nechce opouštět terasu ani zahrádku… tak si můžeme pomoct zahradním topidlem. Zimu, co zebe, s ním snadno přelstíte.

Zahřejte se i v mrazu

8, Mějte dřevo nachystáno

Stále oblíbenější domácí krby a kamna jsou sice příjemným a praktickým způsobem topení, ale také nenasytným žroutem dřeva. Kdo si dřevo včas neopatří, má v zimě smůlu.

Příprava dřeva na zimu

9, Zapojte dobrou pilu…

Ne každý má to štěstí, že si může pro dříví přijet rovnou do lesa. Máte-li ale k dispozici klády, s nimiž si poradí jen dobrá kotoučová pila nebo cirkulárka, zvolte ten správný pilový kotouč.

Jak vybrat pilový kotouč

10, … nebo zahradní fitness

S klasickou sekerkou naštípete polínka, vyčistíte si hlavu od práce a ještě nebudete muset platit za posilovnu. Nejlepší volbou je kvalitní sekera, která má správnou velikost a něco vydrží.

Průvodce sekerami

11, Se štípačkou to však máte raz dva

Pokud ale dáváte přednost rychlejší a pohodlnější práci, zvolte raději štípačku na dřevo. Ta vám naštípe polena za jedno odpoledne. Se čtyřramenným klínem špalky rovnou rozčtvrtíte.

Dřevo za pár minut

 

 

Předchozí článek Následující článek