Petlice, žiletkový drát, alarm. Podívejte se, jak zastavit zloděje ještě před chatou

Listopad je tady a s ním se neúprosně blíží i konec chatařské sezony. A také začátek sezony jiné - sezony chatových zlodějů. Abyste se jejich návštěvě ubránili, připravili jsme pár tipů, které vám pomohou nezvané hosty odradit.

Základní bezpečnostní opatření snadno zvládnete, aniž byste investovali do drahé techniky. Důležité je všechno dobře zavřít a zamknout. A také uklidit žebříky a vše, co můžou zloději využít, aby se dostali dovnitř.

Chatu také musíte pravidelně kontrolovat. Nejméně jednou za měsíc. Nezapomeňte přitom mimo jiné odhrnout sníh z přístupové cesty, aby stavení vypadalo obydleně. Anebo se alespoň na pravidelných kontrolách domluvte se sousedy.

Odraďte zloděje hned u vchodu

Důležité je také mechanické zabezpečení. Ideální je začít rovnou od plotu. Základem je bezpečnostní visací zámek a kvalitní petlice nebo závora. Plot navíc můžete vylepšit ostnatým nebo žiletkovým drátem. Vybavené zloděje sice možná neodradí, ale zastaví tuláky a bezdomovce, kteří se chtějí ve vaší chatě utábořit.

Pokud je to možné, zpevněte také výplň plotu a důkladně připevněte různá madla a další prvky. Využijte přitom speciální bezpečnostní šrouby a matky. Jakmile je dotáhnete, ulomí se utahovací šestihran a na místě zůstane kužel, který zloději odmontují jen těžko.

Podobně musíte zabezpečit i chatu. Nestačí jen zavřít okenice a zamknout dveře, ale musíte si také pořídit kvalitní zámek a bezpečnostní kování. Pamatujte přitom, že čím vyšší třídu bezpečnostní kování má, tím složitější je ho překonat. Ideální proto je dát na dveře také přídavné bezpečnostní kování.

Bezpečnostní systém je jistota

Stejně tak se na dveřích vyplatí i kvalitní bezpečnostní petlice. I když to jsou všechno jen základní bezpečnostní opatření, dokáží spoustu zlodějů spolehlivě odradit.

Ideální je přidat i nějakou nadstavbu. Můžou jí být třeba mříže v oknech. Na chatě je ale asi chce mít málokdo. Lepším řešením je proto bezpečnostní systém. Nejlepší je samozřejmě takový, který vás na nezvané návštěvníky upozorní. Proto by měl být napojený například na váš telefon.

Na pasti raději zapomeňte

Rozhodně ale zapomeňte na nějaké podomácku vyrobené zabezpečovací zařízení. Pokud totiž něco takového zloděje zraní, jako se to mimochodem před pár lety povedlo jednomu důchodci z Plzeňska, může vás čekat i vězení.

A mimochodem - pásky se zákazem vstupu nezabírají. :)

Předchozí článek Následující článek