Podzimní údržba terasy a balkonu: spojte příjemné s užitečným
Letošní deštivý podzim sice láká k tomu, abychom barevnou krásu sledovali raději z tepla domova, slibované slunečné říjnové dny jsou však ideální příležitostí k zazimování balkonu a terasy i vyčištění okapů. Práci si navíc můžete zpestřit kreativním využitím plodů podzimu. Do čeho se tedy pustit?
Ať mráz nic nespálí
Choulostivé teplomilné rostliny, jako třeba palmy či fuchsie, včas schovejte do sklepa či bytu. Nejlépe ještě před tím, než přijdou první mrazíky. Rostliny, které na balkoně plánujete nechat, ale mráz by jim uškodil, obalte bílou netkanou textilií. S tím však vyčkejte až na nízké teploty, jinak se rostliny zapaří. Na velké a těžké květináče se vyplatí vzít si rudl.
Rostliny, které to potřebují, také přesaďte. Uprázdněné květináče a truhlíky nezapomeňte před uložením pořádně vymýt, aby se v nich neuchovaly choroby, které by nakazily nové rostliny zasazené příští rok.
Nekonečné břehy fantazie
Právě když se příroda zbarvila do těch nejkrásnějších barev, byla by škoda na balkon či terasu už nevkročit. Nahraďte zazimované rostliny přírodní dekorací, která vám dodá chuť ještě pár dnů venku strávit.
Možností máte mnoho: od rozkvetlých chryzantém a vřesů, dřevitých třezalek či libavky, přes halloweenské tykve a dýně až po přírodniny, nasbírané na procházce. Vaše jedinečná kompozice z kaštanů, šišek, žaludů a barevných listů, doplněná o červeň šípků a jeřabin, dokonale rozsvítí pochmurné dny. Navíc se při její tvorbě zabaví také děti či vnoučata.
Nemusíte se však omezovat jen na plody přírody. Popusťte uzdu fantazii a vyzdobte si balkon nebo pergolu petrolejkami, zvonicí či vyřazeným nádobím, do něhož vsadíte třeba právě vřesy. Na zábradlí či okraj terasy můžete umístit i vlastnoručně vyrobenou ptačí budku nebo hmyzí hotel.
Pochlubte se bez rýmy
Aby vám v chladném počasí nebyla na balkoně zima, to umí kromě deky a teplého nápoje zařídit i zahradní topidlo. V jeho příjemném teple si lépe užijete vlastnoruční podzimní dekoraci. Navíc pak můžete s klidným svědomím pozvat přátele na sklenku grogu, aniž byste měli strach, že to odstonají.
Pro malé balkony postačí mini stolní topidlo, které dokáže vyzařovat teplo až do okruhu 3 metrů, takže účinně zahřeje osoby ve svém okolí. Větší společnost na prostorné terase více ocení standardní velikost venkovního topidla, které teplo rozptyluje pomocí „hřibu“.
Wellness pro terasu
Až vás chlad definitivně vyžene do hřejivého domova nebo se vám prostě jen z domácího tepla nebude chtít ven, zkontrolujte ještě stav nábytku, jestli nepotřebuje opravit.
Když nábytek schováte do sklepa či kůlny nebo ho alespoň zakryjete fólií, prodloužíte jeho životnost. Mráz, sníh a déšť by se na něm do jara negativně podepsal a opravy by vás čekaly brzy znovu.
Rovnou naposled vyčistěte i povrch terasy. Od větších nečistot vám pomůže tlaková myčka neboli wapka. Dejte však pozor na sílu proudu, některé povrchy umí i zničit, pracujte s ní tedy bezpečně. Hodí se spíše na kamennou dlažbu, kterou dokáže zbavit i plevele. Pokud vysokotlaký čistič nevlastníte, chopte se „rejžáku“ nebo speciálního koštěte na terasy, které má štětiny uzpůsobené pro dřevěné a leštěné betonové povrchy.
Čistý okap, dobrý okap
Aby nebyla při nečekaném dešti poškozena terasa a věci na ní, mohou majitelé rodinných domů s jejím úklidem spojit i péči o okapy. Před zimou zkontrolujte jejich stav, vyčistěte je a případně opravte či zpevněte, aby vydržely možné nánosy sněhu a holomrazy. Pohodlnější a bezpečnější práci vám poskytne žebřík s opěrkou o zeď. Do určité výšky se však můžete obejít i bez žebříku, teleskopická násada s čističem okapů vám umožní okapní žlaby vyčistit i ze země.
Vyberte z okapu nánosy listí, případně nečistoty vymeťte smetáčkem. Nakonec pomocí proudu vody zjistěte, zda nejsou okapy někde děravé.
Tento krok nepodceňujte, pokud bydlíte v horských a podhorských oblastech, kde sníh padá častěji. Totéž se týká i chat a chalup, které si nezaslouží zazimování o nic méně.
Pokud je zadní hrana okapu o něco výše než ta přední, voda při prudkém dešti či oblevě bude přetékat dál od fasády a vyhnete se tak mokrým mapám na zdi. Celou procedurou tak eliminujete možnost, že vám přívalový déšť zničí fasádu.
Když budete věnovat zazimování balkonu, terasy a okolí domu dostatečnou pozornost teď, vyvarujete se zbytečným problémům v dalším roce, které by vás mohly stát ještě více úsilí a času. Pokud navíc spojíte příjemné s užitečným a využijete příležitosti k vyzdobení balkonu, třeba objevíte v podzimu krásu, na kterou jste už zapomněli.