Připravte si dřevo na topení za pár minut. Poradíme vám, jak vybrat správnou štípačku
Pouze pár desítek vteřin a i z nejsilnějších polen je dřevo připravené k přiložení do kamen. Stačí jen "mávnout kouzelnou hůlkou", která se jmenuje štípačka na dřevo. Jenže jak vybrat takovou, která vám dokonale usnadní práci a přitom nebude zbytečně drahá? Přesně na to se podíváme v našem dalším článku.
Štípačku na dřevo vybírejte hlavně podle toho, jaké dřevo plánujete štípat. Důležitá je přitom nejen velikost a průměr polen, ale také tvrdost dřeva, se kterým budete pracovat.
Na menší kusy dřeva stačí horizontální štípačky
Horizontální štípačky se hodí pro práci s menšími kusy dřeva. Rozštípou až půlmetrová polena s průměrem až 25 centimetrů. Využijete je hlavně při práci s měkkým dřevem, jako je třeba smrkové, borové, jedlové nebo lipové.
Štípací tlak na poleno není tak velký jako u vertikálních štípaček. Zpravidla se pohybuje mezi 4 až 6 tunami. Zato jsou ale horizontální štípačky levnější, snadno se s nimi manipuluje a zapojíte je do běžné 230V zásuvky.
Metrové poleno? Pro vertikální štípačky žádný problém
Pokud potřebujete naštípat větší kusy dřeva, sáhněte po vertikálním štípači. Poradí si až se 150centimetrovými poleny s půlmetrovým průměrem a vytvoří tlak až 15 tun. Potřebná velikost tlaku záleží na tom, jaké dřevo budete štípat.
Zatímco pro měkčí dřeva stačí stroje s výkonem od 7 do 12 tun, na štípání velkých dubových, habrových nebo třeba akátových polen potřebujete silnější štípačky. Jen tak máte jistotu, že si s dřevem poradí a nebudou se při štípání zasekávat na sucích. Počítejte ale s tím, že čím větší výkon, tím dražší.
Kromě vyšší ceny se u vertikální štípačky připravte také na vyšší váhu. Pohybuje se většinou od 100 až po víc než 200 kilogramů. Proto hledejte štípač na dřevo s koly a madlem pro snazší manipulaci.
A počítejte také s tím, že místo klasické zásuvky potřebujete pětikolíkovou.
Další usnadnění: čtyřramenný klín
Pokud si chcete štípání dřeva co nejvíc ulehčit, kupte si kromě klasického klínu také čtyřramenný klín. Díky tomu poleno rovnou rozčtvrtíte a ušetříte si tak práci.
Práci vám také usnadní, když je štípačka vybavená systémem Vario. Podle velikosti špalku si u ní sami nastavíte délku dráhy pístu. Při štípání kratších polen pak nemusíte zbytečně čekat, až píst dojde až do krajní polohy a ušetříte tak spoustu času.
Nejlepší štípače vám navíc nabídnou i prodloužený pracovní stůl, na který dáte menší polena. A nemusíte se tak při práci stále ohýbat.
Pak už jen zbývá vzít hospodářskou pilu, polínka zkrátit a nechat dobře vyschnout. Ale o tom si víc přečtete v našem článku Jak připravit dřevo na zimu.