Desatero správného a bezpečného postřikování

12. 06. 2018

Postřikovač už máte doma, chcete se pustit do práce, ale nevíte jak? Poradíme vám. Shrnuli jsme 10 základních pravidel, jak postřikovat, abyste neohrozili ani vlastní zdraví, ani vaši zahradu.

Zatímco rozprašovače nejčastěji používáme doma pro rosení pokojových rostlin, rozměrné postřikovače už slouží hlavně jako nejjednodušší způsob aplikace pesticidů, tedy přípravků pro hubení škůdců a ochranu rostlin.

Prevence se vyplácí

Ve výhodě jsou hobby zahrádkáři, kteří si pěstují plodiny na své zahrádce v malém množství a pro svou potřebu. Mohou rostliny průběžně sledovat a včas zasáhnout. Co si ale budeme namlouvat, pěstování je svého druhu „alchymie“ a žádá si dobré znalosti potřeb jednotlivých rostlin. „Instantní“ rady nevedou vždy k úspěchu.

Proto je důležité před každým postřikem dostatečně zvážit, zda je chemický zásah opravdu nutný a jaký přípravek zvolit, aby byl skutečně prospěšný. Podstatná je přitom i mechanická prevence – vytrhávat plevel a napadené rostliny, jednotit, správně hnojit.

Pokud ani taková opatření nezabrání napadení, na řadu přicházejí pesticidy. A to buď čistě syntetické přípravky, nebo přírodní látky na bázi oleje, vhodné hlavně proti přezimujícím škůdcům. Pesticidy můžeme dále rozdělit podle toho, proti čemu mají účinkovat.

Na každého škůdce vlastní -icid

Na zahradě se často využívají herbicidy proti plevelům a nežádoucím rostlinám. Selektivní herbicidy účinkují jen na určité rostliny, zatímco širokospektrální a totální herbicidy poškozují a zabíjejí vše zelené, čeho se dotknou.

Fungicidy zase účinkují proti houbovým chorobám, molluskocidy proti slimákům a dalším měkkýšům a aficidy proti mšicím. Využít můžete i insekticidy proti hmyzu, rodenticidy proti hlodavcům a akaricidy proti roztočům.

Ať už šáhnete po kterémkoli z nich, pořád jsou to toxické látky vysílané do přírody. Nepoužívejte je zbytečně. Když už vás ale situace donutí uchýlit se k postřikování, mějte na paměti následující zásady.

Desatero správného postřikování

  • Jen postřikovač, nikdy konev – Naprostý základ všeho. Postřiky aplikujte zásadně pomocí postřikovačů, konev vám opravdu službu neprokáže (v minulém článku jsme vysvětlili proč).
  • Hlídejte si bezvětří – Zásadní otázka se vždy týká počasí. Vyberte si den, kdy nefouká vítr. A na herbicidy si vezměte také kryt trysky. Obojí eliminuje možné zanesení postřiku na okolní rostliny, sousední zahradu a v neposlední řadě na vás samotné i lidi okolo.
  • Sluníčko s mírou – Pracujte za maximální teploty 25 °C a nikdy na silném přímém slunci. Obojí totiž zvyšuje fytotoxické působení postřiků i hnojiv. (A to i když použijete jen čistou vodu!) V důsledku byste rostlinám (i sobě) víc ublížili, než pomohli.
  • Chce to správný čas – S předchozím bodem souvisí i denní doba vhodná na postřikování. Pusťte se do něj buď ráno, nebo v podvečer, kdy teplota ani sluneční paprsky nejsou tolik intenzivní.

  • Déšť je nežádoucí – Nepostřikujte rostliny, pokud jsou vlhké a pokud se schyluje k dešti. Tady hraje roli i to, zda používáte systémově, nebo kontaktně působící roztok. Zatímco ten systémový proniká po několika hodinách do samotného pletiva rostliny a déšť už ho nesmyje, kontaktní postřik působí jen na povrchu a déšť (stejně jako zálivka!) tak přivede veškerou vaši práci vniveč.
  • V místnostech větrejte – Jelikož se postřiky používají také k hubení hlodavců, hmyzu a roztočů, využití postřikovače v domě není nijak neobvyklé. V takovém případě celou dobu pořádně větrejte.
  • Vždy chraňte sebe – Pesticidy jsou toxické a jako takové mají negativní vliv na zdraví člověka. Je proto obzvláště důležité nepodceňovat ochranu svého těla při postřikování. Takže žádné plavky ani kraťase: vždy mějte dlouhé rukávy a nohavice, rukavice, nejlépe i gumáky a pláštěnku. Hlavu chraňte kloboukem, brýlemi i respirátorem, případně celým obličejovým štítem. Všechno oblečení po práci důkladně vyperte.
  • Nejíst, nepít, nekouřit – Platí to po celou dobu kontaktu s pesticidy, od míchání roztoku až po svlečení a umytí se po práci.
  • Důkladně vyčistěte postřikovač – Rozebrat a pořádně vyčistit všechny součásti postřikovače je podstatné proto, abyste neinfikovali nový postřik zbytky jiných chemikálií. A nikdy neprofukujte trysky ústy!
  • Ochraňte okolní rostliny – Pokud hrozí, že při postřikování například stromku zasáhnete také rostliny pod ním, přikryjte je plastovou fólií, případně z ní udělejte zástěnu. Zabránit nežádoucímu úniku vám pomůže i výběr vhodné trysky.

Jako u dlouhé řady jiných činností také u postřikování platí zdravý selský rozum. Když se jím budete řídit, neprohloupíte.

Předchozí článek Následující článek