Jak udržet vodu v bazénu čistou celé léto

Chcete se schladit v parném dni. Jenže dno bazénu je mazlavé a voda zakalená? Aby vydržela, je potřeba ji dobře ošetřovat. Pak budete mít čirou chladivou krásu nadosah každý den. Díky účinným přípravkům můžete mít v bazénu celé léto jednu vodu. A pořád perfektní. Nově najdete bazénovou chemii také u nás. Podívejte se, jak s ní o bazén pečovat.

Čistá voda v bazénu stojí pravidelnou péči. Tím se ale nenechte odradit. Stačí znát základní principy a údržbu si brzy zautomatizujete. Výsledkem je příjemné ochlazení, kdykoli se vám zachce. A nemusíte vodu pořád vyměňovat, což je při současném suchu velká výhoda.

Všechno začíná u pH

Hodnota pH vyjadřuje míru kyselosti nebo zásaditosti vody, a to na stupnici od 0 do 14. Pro lidské tělo je optimální hodnota mezi 6,8 a 7,6. Neutrální voda má pH 7 - voda s nižším pH je kyselejší, s vyšším pH zase zásaditější.

Proč je pH tak důležité? Především pro vaše zdraví a pohodlí. V kyselé vodě blednou plavky nebo korodují kovy i beton. Zásaditá voda se zase zakaluje, ucpává filtraci a snižuje účinnost dezinfekce. V obou případech voda nepříjemně dráždí oči i kůži.

Druhým důvodem je, že bez udržování vhodného pH nebudou ani přípravky pro úpravu vody fungovat, jak mají, a neudržíte tak vodu čistou.

Jednoduchým a dostupným způsobem, jak změřit koncentraci pH ve vašem bazénu, je tabletkový tester. Obsahuje dva druhy tablet – pro měření pH a chloru.

Do dvoukomorové nádobky testeru naberete vodu, pak do příslušné komory vhodíte testovací tabletku a až se voda zbarví, porovnáte její odstín se stupnicí na nádobce.

Voda ze studny nebo vrtu má běžně vyšší pH. Proto se častěji využívá přípravek pH minus, kterým koncentraci pH snížíte. Pokud je pH naopak příliš nízké, upravíte vodu pomocí pH plus.

Když se voda často barví dohněda…

… tak máte hodně železitou vodu. Zvýšený obsah manganu zase dodává vodě černý odstín. Obojí se nejčastěji projeví po použití chloru. Vysoká koncentrace vápníku nebo hořčíku (tzv. tvrdá voda) pak vede k vodnímu kameni.

Se všemi zmíněnými případy si poradí Stabilizátor tvrdosti, který se používá hlavně preventivně. Ten na sebe naváže ionty minerálních látek a brání tak jejich nežádoucím účinkům.

Na nárazové odstranění vápenatých usazenin je vhodnější gelový odstraňovač. Jeho použitím však změníte pH vody, protože je založený na kyselé bázi. Naopak zásaditý gelový čistič poslouží k vyčištění mastné linky na stěně bazénu.

Chlorování

Vrátili jste se z dovolené, kdy se o bazén nikdo nestaral, a voda v něm vás přivítala řasami a zeleným odstínem? Stejná situace může nastat i kvůli bouřkám, extrémnímu teplu nebo když bazén využívá hodně lidí najednou.

V takovém případě to chce rychlou terapii šokem – pomocí přípravku Chlor šok, který prudce zvedne hladinu chloru a ten řasy a bakterie zahubí. Nejprve zkontrolujte a případně upravte pH, pak teprve při zapnuté filtraci aplikujte Chlor šok. Potom je nutné se den dva v bazénu nekoupat, dokud se hodnota chloru nesníží na snesitelnou hodnotu.

Chlor obecně funguje jako základní dezinfekce vody. Optimální koncentrace chloru v bazénu je 0,3-0,5 mg/l. Jaké hodnoty má zrovna vaše voda, si můžete snadno ověřit pomocí tabletkového testeru.

Abyste hodnotu chloru udrželi dlouhodobě stabilní, použijte Multi tablety 5v1. Ty se vkládají do skimmeru nebo plováku a postupně se rozpouštějí. Kromě dezinfekce navíc preventivně projasňují vodu, likvidují řasy, stabilizují pH a „vločkují“ nečistoty.

Není chlor jako chlor

Někdy se stává, že voda výrazně zapáchá chlorem, ačkoli jeho hodnota podle testeru není zvýšená. To způsobuje tzv. vázaný chlor, který je toxičtější a závadnější než běžný aktivní chlor. Vzniká reakcí aktivního chloru s potem, močí a krémy a projevuje se kromě zápachu i drážděním pokožky.

Vázaného chloru se zbavíte buď obměnou vody nebo paradoxně opět Chlor šokem. Když totiž použijete jeho dvojnásobnou dávku, aktivní chlor dokáže odstranit chlor vázaný.

Současný trend velí upravovat bazénovou vodu pomocí mořské soli. Někteří majitelé bazénů to považují za způsob, jak se vyhnout chlorové dezinfekci. To je však omyl. Mořská sůl účinkuje jako dezinfekce pouze se salinizačním (solonizačním) zařízením, které ze soli vytvoří volný chlor, takže se rozhodně nejedná o bezchlorovou úpravu vody.

Řasy a zákaly

Když se ve vodě tvoří jemný zákal, který filtr nedokáže zachytit, někdy stačí upravit pH vody (když je zákal způsobený vysokým pH). Pokud ani to nepomůže, odstraníte ho pomocí Vločkovače.

Ten nalijete do bazénu při spuštěné filtraci, aby se přípravek rozšířil do celého bazénu. Pak je ale nutné filtraci vypnout a nechat vodu stát, aby Vločkovač dokázal navázat drobné nečistoty do tzv. vloček, které pak odstraníte třeba bazénovým vysavačem.

Kluzké a mazlavé dno nebo zapáchající nazelenalá voda umí koupání pěkně znepříjemnit. Znamená to, že máte ve vodě řasy. Ochrání vás přes nimi Odstraňovač řas.

Vodu měňte alespoň jednou za rok

Při správné údržbě vám v bazénu vydrží jedna voda celou sezonu. Někteří majitelé šetří vodu natolik, že ji nevymění ani za pět let, to už ale není zdravé. Vodu je potřeba obměňovat – postačí, když na zimu půlku odpustíte a na jaře ji doplníte čerstvou vodou.

Pak stačí vhodně používat přípravky, které vodu udrží čistou. Bazénová chemie, kterou najdete v našem sortimentu, není žádná laciná amatérská produkce, ale vyrábějí ji zkušení odborníci z pardubické firmy Proxim. Jsme jejich certifikovaným prodejcem.

Pořád však nezapomínejte, že jde o chemikálie. Proto používejte dezinfekční přípravky bezpečně. Před použitím si vždy přečtěte údaje na obalu a připojené informace o přípravku.

Předchozí článek Následující článek