Užijte si zimu u rozpáleného krbu. Poradíme vám, jak správně připravit dřevo
Zima se neúprosně blíží, a proto je nejvyšší čas zkontrolovat zásoby dřeva na topení. Na tuhle sezonu byste ho sice měli mít už dávno pod střechou, ale zato je ideální čas nachystat si rezervu na další roky. Proto vám poradíme, jak dřevo vybírat, zpracovávat a jak se o něj starat.
Palivové dřevo musí nějakou dobu vysychat, a proto byste ho už dávno měli mít pod střechou. Pokud jste zaspali, nezbývá vám, než koupit připravené dřevo v hobbymarketech nebo specializovaných obchodech. Počítejte ale s tím, že za něj zaplatíte podstatně víc než za čerstvé dřevo.
Lépe vás zahřejí listnáče
Kupujte proto dřevo, které si necháte vyschnout doma. Kromě nákupu v obchodech máte ještě další možnost, jak ho sehnat. Domluvte se s majitelem nebo správcem lesa a pokácejte si stromy sami.
A mimochodem, v obou případech je nejlepší vybírat listnaté stromy nebo jejich dřevo. Zpravidla totiž mají větší výhřevnost než jehličnany.
Nechcete se zbytečně nadřít? Štípejte čerstvé dřevo
Pokud budete strom porážet sami, musíte ho ještě v lese pomocí řetězové pily rozřezat na špalky. Snáze je tak převezete domů.
Špalky pak musíte rozštípat na polena. Když před sebou nemáte moc dřeva, vystačíte si s kvalitní palicí a klíny. Pamatujte ale, že rozbíjet musíte vždy čerstvé dřevo. Pokud budete štípat až vyschlé špalky, nadřete se mnohem víc.
Pokud ještě potřebujete doladit šířku polen tak, abyste s nimi mohli snadno přikládat (a aby lépe vysychala), sáhněte po sekerce. S jejím nákupem vám pomůže náš návod na výběr správné sekery.
Jakmile máte dřevo zpracované, nechte ho vyschnout. Alespoň dva roky. Díky tomu získá větší výhřevnost a nebude tolik zanášet komín.
Vertikální štípačky si poradí i s metrovými špalky
Další možností je sáhnout po elektrické štípačce na dřevo. Ušetří vám nejen námahu, ale s její pomocí připravíte dřevo mnohem rychleji. Na výběr přitom máte mezi horizontálními a vertikálními štípačkami.
Horizontální štípačky dřeva jsou ideální, pokud je potřebujete jen příležitostně. Jsou skladnější, lehčí a poradí si až s půlmetrovými špalky.
Vertikální štípačky se hodí pro časté využití. Vyberete si u nich, jestli chcete dřevo půlit nebo rovnou čtvrtit. A rozštípou i 137 cm dlouhé kusy dřeva.
Bezpečné řezání? Pomůže kolébková kotoučová vila
Když je dřevo naštípané, zkraťte polena na požadovanou délku. S tím vám pomůže například kolébková pila.
Kolébková pila je bezpečnější varianta klasické cirkulárky. Dřevo u ní dáváte do speciálního krytého podavače, který pak přitlačíte k pilovému kotouči. Bezpečně tak nařežete i velké kusy dřeva.
Ideální uložení dřeva? Přímo v kotelně
Při uskladnění dřeva platí zásada, že na něj nesmí pršet. Máte proto 3 možnosti, jak jej uložit.
- Najděte pro polena prostor v domě nebo v kůlně.
- Narovnejte jej venku podél stěny tak, aby bylo pod střechou.
- Vyskládejte venku hranici, kterou zakryjete třeba plachtou nebo plechem. Ideální je větrné místo, na kterém bude dřevo dobře vysychat. První vrstva polen přitom musí být alespoň 20 cm nad zemí.
A pak už se můžete jen těšit, jak vám praskání dřeva v krbu zpříjemní dlouhé zimní večery.