Usnadněte si práci nákupem té správné sekery. Podívejte se, jak ji vybrat

30. 04. 2015

Sekera je nástroj, který dokáže i z práce udělat zábavu. Aby to tak ale opravdu bylo, musíte ji dobře vybrat. Připravovat totiž třísky čtyřkilovým kalačem není zrovna to pravé ořechové. Proto pro vás máme pár rad, se kterými hravě vyberete takovou sekeru, která vám pomůže nejvíc.

Sekeru vybírejte podle toho, k čemu ji budete nejvíc používat. Podle způsobu využití se dělí na 5 základních druhů (když tedy pomineme řeznické sekery):

  1. Štípací sekery
  2. Kalače (velké štípací sekery)
  3. Kempingové sekery
  4. Tesařské sekery
  5. Univerzální sekery

Pro přípravu dřeva na topení zvolte štípací sekery

Pro všechny, kteří si potřebují nasekat polena do krbu nebo do kotle, jsou tu štípací sekery. Poradí si s malými i středně velkými poleny a jsou dlouhé 30 až 70 cm.

Pokud potřebujete hlavně dělat třísky a štípat malá polena, sáhněte po sekerách do 45 cm. Díky tomu, že jsou kratší, bude sekání přesnější a bezpečnější.

Jestli chcete štípat větší polena, zvolte středně velké štípací sekery. Měří 50 až 70 cm a mají širší klín, který pomáhá rozseknout i houževnatější dřevo.

Se štípáním velkých špalků pomůžou kalače

Na práci, na kterou už střední štípací sekery nestačí, se hodí dvouruční štípací sekery a kalače.

Měří až 90 cm a váží i přes 4 kg. Snadno si proto poradí i s velkými kusy dřeva.

Obzvlášť to platí pro kalače, které mají oproti klasickým štípacím sekerám širší hlavu - něco mezi klínem a palicí. Díky tomu snadno rozštípnou i velké špalky.

Na výlety do přírody sbalte kempingovou sekeru

Jestli hledáte sekeru, kterou s sebou budete brát na výlety do přírody, vybírejte z kempingových sekerek. Mají delší a placatější ostří než štípací sekery. Navíc jsou malé a lehké, a proto je lehce přibalíte třeba do batohu.

Přesnější opracování dřeva zaručí tesařské sekery

Tesařské sekery mají delší ostří, které je u topůrka vykrojené, a proto můžete nástroj chytit hned za hlavou. Sekání je díky tomu mnohem přesnější. Tesařská sekera se proto hodí pro přesné opracování dřeva například při výrobě trámů.

Nástroj pro práci v dílně i na zahradě: univerzální sekera

Podobně jako u štípacích seker je také u těch univerzálních důležitá jejich velikost. Menší se hodí třeba pro naštípání třísek a opracování dřeva, větší využijete například při odvětvování, sekání kořenů nebo prosekávání křoví a mladých stromků.

Díky užší hlavě je univerzální sekera mnohem všestrannější než štípací sekery, a proto je využijete při různých pracích na zahradě, na chalupě i v dílně.

Levné a těžké dřevo vs. lehčí a dražší plast

Jakmile si ujasníte, jak budete sekeru nejčastěji používat, zvolte si také materiál topůrka. Na výběr máte nejčastěji dřevo a plast.

Dřevo je levnější a kdykoliv jej snadno vyměníte. Zároveň je ale těžší a časem může seschnout.

Plastové topůrko je lehčí, dobře vyvážené a má protiskluzové prvky. Musíte u něj ale počítat s vyšší cenou.

Zásadní je zvážit požadavky

Pokud si dobře promyslíte, co všechno chcete, snadno vyberete takovou sekeru, která vám udělá z práce zábavu. A abyste si lépe pamatovali, jak na to, připravili jsme pro vás tabulku se shrnutím toho nejdůležitějšího.

Jak připravit dřevo na zimu

 

Následující článek