Užijte si vánoční punč bez zmrzlých prstů. Zahradní topidlo vám pomůže
Na sníh a Vánoce se těší mnoho z nás. Do té doby, než nám začnou mrznout ruce a nohy tak, že už se to nedá vydržet. Pak zase s nostalgií vzpomínáme na léto. Co kdybychom tedy přenesli kousek léta do zimy? Se zahradním topidlem to jde jednoduše a efektivně.
Posezení na zahradě máme nejčastěji spojeno s představou prázdnin, grilování a vlahých večerů. I v zimě se ale nabízí řada příležitostí, vhodných pro setkání venku, mimo roztopený dům nebo byt. Ať už plánujete tradiční zabijačku, sraz přátel či sousedů z ulice nad vánočním punčem, mikulášskou zábavu pro celou rodinu nebo silvestrovskou party pod noční oblohou.
Zahřeje i v mrazech
Lákavost takových akcí snižuje snad jen jediná věc: zima, co zebe a kouše a zahání nás zpět do vyhřátých domovů. Ovšem i tu lze snadno přelstít. Zahradní topidlo neboli tepelný zářič je kouzlo, díky kterému můžete potkat turisty vysedávající na zahrádce restaurace i v mrazivých teplotách nebo kterým se zahřívají prodavači na předvánočních trzích.
Využít se dá ale celoročně, pro soukromé i komerční potřeby. Sehnat můžete také infra zářiče a naftová topidla, pro venkovní použití se nejvíce využívají ta plynová. Výhodou je jejich atraktivní design.
Stačí jen zapnout
Provoz topidla je plně komfortní. Díky piezo zapalování nepotřebujete sirky a vyhnete se manipulaci s přímým ohněm. Jednoduchým otočením vypínače hořák zažehnete a za chvíli už cítíte teplo. Většina topidel má také regulátor tlaku a vlastní hadici pro přívod plynu.
U nejoblíbenějšího typu zahradního topidla (např. Etna) zajišťuje rozptyl tepla „hřib“, od něhož se teplo z hořáku odráží do stran. Na vzdálenost 3 metrů od zdroje může teplota stoupnout na příjemných 20-23 °C. Na topidlo Etna navíc seženete i výškově nastavitelný stolek a ochranný obal pro bezpečné uložení.
Zářič ve tvaru pyramidy má výhřevnost o něco slabší, je zato vizuálně působivější díky plamenu viditelnému skrze skleněnou trubici. Výkon topidla může ovlivnit také přímý vítr. Hodí se proto pro částečně uzavřená místa, jako jsou například terasy.
Bezpečí především
Klasické plynové zářiče stačí připojit k desetikilogramové tlakové láhvi s propan-butanem. U velkých topidel se dokonce schovává do tělesa zařízení, takže láhev nikde nezavazí ani nehyzdí pohled.
Pokud je plynová láhev ukrytá v topidle, vítr ho určitě nepřevrhne. Sousedovi posilněnému punčem už by se to ale povést mohlo (nechtěně samozřejmě). Ani v takovém případě není třeba propadat panice – díky pojistnému ventilu se přívod plynu uzavře hned, jakmile topidlo změní sklon či polohu. Nehrozí tak ani vznik požáru.
Díky nezávislosti na elektřině je topidlo zcela mobilní, můžete ho umístit, kam se vám hodí. Usnadní vám to také vestavěná kolečka. Zahradní topidlo ale není určeno pro zcela uzavřené prostory, tam zvolte spíše plynová kamna (na chatě a v dílně) nebo teplogenerátor (na stavbě). Nezapomeňte však, že vždy musí být místnost dobře větraná.
Myslete na bezpečnost i v jiném ohledu – nepoužívejte zářič v blízkosti hořlavých látek a vždy volte jen doporučená paliva. Vyplatí se to. Za tu pohodu s rodinou a přáteli to určitě stojí.