Stoupejte až do nebes. Jak vybrat žebřík podle typu a délky
Žebřík s námi obvykle vydrží řadu let. Tím spíše si každý z nás chce vybrat co nejkvalitnější a nejvhodnější pro své potřeby. Jenže zohlednit všechna kritéria není vždy jednoduché. Proto jsme pro vás připravili průvodce výběrem žebříku.
Nejprve si tedy ujasněte, k jakým činnostem žebřík chcete používat. Od toho se odvíjí základní parametry. Budete s ním čistit okapy na rodinném domě? Chcete jen očesat stromy na zahradě nebo se chystáte malovat stropy?
Tipy na typy
Na věšení záclon nebo výměnu žárovky v bytě vám plně postačí schůdky. Dosáhnete s nimi, kam je potřeba, a zároveň je snadno schováte, aniž by vám překážely. Vybírat můžete nejen z různých výšek, ale také mezi jednostrannými a oboustrannými, s madlem (zábradlím) i bez něj.
Štafle jsou výhodou tam, kde je potřeba přesunovat žebřík, aniž byste z něj slezli. Dřevěné štafle jsou malířská klasika, stačí už jen štětka do ruky a papírová čepice na hlavu.
Pořádný žebřík uplatníte teprve na zahradě a okolo domu. Nabízí se řada typů. Jenže jaký vybrat? Tady jsou možnosti:
- Jednoduchý žebřík – klasický žebřík s neměnnou délkou, který vždy musíte opřít.
- Dvoudílný žebřík – nejčastěji ho lze složit jako štafle nebo vysunout jako prodloužený jednoduchý žebřík. Pokud disponuje úpravou na schody, můžete délku jeho částí upravit podle potřeby tak, abyste mohli pracovat i na schodišti.
- Trojdílný univerzální žebřík – oblíbená možnost díky své variabilitě. Jsou to štafle s výsuvným ramenem i bez něj, dva samostatné žebříky a jeden dlouhý jednoduchý zároveň. Využijete ho, pokud chcete žebřík doslova pro všechny případy.
- Kloubový žebřík– jeden z nejflexibilnějších žebříků. Vestavěné klouby umožňují měnit tvar žebříku na několik rozdílných způsobů, u čtyřdílné varianty od jednoduchého opěrného žebříku až po speciální tvary, kterých jiný žebřík nedosáhne. Navíc ve složeném stavu nezabere příliš místa a k dostání je i příslušenství v podobě podlážky.
- Teleskopický žebřík – úsporná varianta pro nedostatek prostoru. Lze ho složit či rozložit podle potřeby. K dostání je v podobě štaflí i opěrného žebříku.
- Stupnicový žebřík – liší se tvarem příček, které jsou široké podobně jako na schůdcích.
Přestože se nízká hmotnost žebříku většinou bere jako plus, i vyšší váha má své výhody. Čím těžší žebřík je, tím je také stabilnější.
Jak spočítat vhodnou délku?
Pamatujte, že na nejvyšších 2-3 příčkách se nikdy nestojí, protože riziko pádu je příliš veliké. (U trojdílného žebříku s výsuvným dílem dokonce na posledních čtyřech.) Výrobci uváděná pracovní výška se proto rovná tomu, kam dosáhne průměrně vysoký člověk, když se postaví na 3. příčku odshora. Jelikož se vzdálenost jednotlivých příček pohybuje mezi 25 a 30 cm, dosáhnete přibližně metr nad žebřík.
Druhý důležitý údaj je opěrná výška. Ta je zpravidla o 10-20 cm nižší než délka žebříku. Určuje, do jaké vzdálenosti kolmo od země žebřík dostane, pokud ho postavíte pod úhlem 70–75°.
Pokud tedy chcete dosáhnout například maximálně do 4 metrů, postačí vám žebřík o délce kolem 3,20 m. Tento výpočet však platí pro opěrný žebřík. U schůdků a štaflí je situace odlišná.
Kam s ním?
Délka hraje roli také ve chvíli, kdy je potřeba žebřík někam uložit. Pokud máte prostornou garáž nebo kůlnu, nerudovská otázka Kam s ním? vás trápit nemusí.
Vždycky je však lepší žebřík schovat pod střechu a pod zámek, aby byl chráněn nejen před nepřízní počasí, ale hlavně před zloději.
Žebřík na zahradě je pro ně totéž jako pozvánka domů. (A přijdete i o ten žebřík.)
Pak přichází na řadu volba materiálu a provedení. O tom i o rozdílech mezi hobby a profi žebříky vám povíme v dalším článku.
Přečtěte si vše o výběru žebříku:
- Jak vybrat žebřík podle typu a délky
- Mezi hobby a profi je rozdíl