Když imbus klíč, tak s kuličkou. Nástroje pro utahování VII
Už víte, proč metrický klíč nenahradíte palcovým nebo co si představit pod nastavitelným klíčem. Posledních pár druhů dílenských klíčů nám ale ještě v přehledu zbývá. Tentokrát zaostříme na klíče pro drážky a na momentové klíče.
Momentové klíče
Umožňují utahovat do přesného momentu síly (krouticího momentu), kterým potřebujete šroub utáhnout. To je důležité například v automobilovém průmyslu, kde se momentové klíče používají nejvíce. Doma klíč využijete třeba při vlastnoruční výměně letních a zimních kol u auta.
Klíč tvoří ráčna se čtyřhranem (v palcích), na který nasadíte nástrčnou hlavici, s níž pak obejmete matici. Každý klíč je konstruovaný pro určitý rozsah momentu síly (např. 150-750 Nm) a má měřicí zařízení, které na dosažení předepsané hodnoty upozorní (nejčastěji „kliknutím“). Výběru momentového klíče budeme věnovat jeden z dalších článků seriálu Nástroje pro utahování.
Imbus klíče
Od šroubováků je k imbus klíčům jenom krok, stačí si odmyslet rukojeť. Tvoří je totiž hranol s šestihranným profilem, většinou zahnutý do tvaru L (tak je maximálně využita vynaložená síla). Zasouvá se do šestihranné drážky v hlavě šroubu.
Správněji bychom měli napsat „inbusové“ klíče, ale podoba „imbus“ už je natolik vžitá, že funguje jako ekvivalent – proč, to jsme vysvětlovali už v článku Křížák neexistuje.
Klíč se stejně jako šroubovák shora nasadí do šestihranné drážky šroubu (tedy imbus drážky, značené také HEX). Když roku 1964 Američan John Bondhus vymyslel imbus klíč s tzv. kuličkou, výrazně tím uplatnění tohoto nástroje rozšířil. Díky kuličce totiž můžete šroubovat i ve stísněných prostorách, kde potřebujete jiný úhel nasazení klíče do drážky.
Imbus klíče seženete v řadě různých variací: metrické, palcové, krátké, prodloužené, bez kuličky i s ní, s T rukojetí, barevně rozlišené, jednotlivě, v sadě nebo ve skládací kapesní verzi.
Torx klíče
Torx klíče vypadají na první pohled jako ty imbusové, ale jejich profil je tvořen šesticípou hvězdou se zaoblenými rohy. Využijete ho tedy pouze na torx drážku, do které se opět nasazuje shora.
Seženete je s rukojetí ve tvaru L i ve tvaru T. Mohou být ve standardní délce i prodloužené. Stejně jako imbus klíče mají tyto také variantu s kuličkou.
Pro bezpečnostní šrouby s výstupkem uvnitř torx drážky musíte použít klíče s otvorem. Existují i sady klíčů „dva v jednom“, které kombinují klasický i bezpečnostní torx.
Víceúčelové klíče
Těchto univerzálních klíčů existuje více typů a využijete je především při údržbě technických zařízení domu. Klíče ve tvaru kříže nebo hvězdice slouží pro otevírání rozvodných skříní plynu, vody i elektřiny, na kliky dveří a oken nebo komínová dvířka. Mohou být vybavené i nástavcem nebo adaptérem na bity.
Pokud potřebujete odvzdušnit topení, demontovat radiátor či klimatizaci nebo uvolnit termostatický ventil, pak si do ruky vezměte instalatérský klíč na radiátorové šroubení.
Tvoří ho několik stupňů o různých metrických i palcových rozměrech, proto se mu říká také „stromeček“. Mají vždy palcový otvor, kterým klíč uchytíte na ráčnu podobně jako nástrčné klíče.
Základní typy klíčů už jsme tedy rozlišili, takže se můžeme na některé z nich podívat víc zblízka. V příštím článku ze seriálu Nástroje pro utahování se proto vrátíme k nástrčným klíčům a vysvětlíme, proč je důležitá správná velikost čtyřhranu nebo co všechno obsahuje běžná gola sada.
Přečtěte si celý seriál Nástroje pro utahování:
- Ruční šroubováky
- Šroubováky na bity
- Bity
- Správná velikost bitu
- Dílenské klíče
- Francouzák versus hasák
- Imbus klíče
- Gola nářadí
- Výběr gola sady
- Momentové klíče