Objevte rozdíl mezi francouzákem a hasákem. Nástroje pro utahování VI

25. 02. 2019

Co by bylo utahování bez klíčů… Minule jsme se věnovali plochým a očkovým klíčům. Tentokrát se podíváme na zoubek hlavně těm nastavitelným a nástrčným – jinými slovy francouzákům a gola hlavicím. Podívejte se na pokračování přehledu montážních klíčů.

Nastavitelné klíče

Označují se také jako stavitelné a hodí se tam, kde už ploché či jiné klíče svými velikostmi zkrátka nestačí. Díky kombinaci jedné pevné a druhé posuvné čelisti můžete rozsah tohoto klíče nastavit na míru dané matici. Výborně se hodí pro lehčí práce, ale jeho nevýhodou je menší pevnost a odolnost (oproti plochým klíčům).

Lidově se mu říká francouzák (francouzský klíč), přestože ho vymysleli Britové v 1. polovině 19. století a patent na něj získal Švéd Johan Petter Johansson v letech 1891-1892. Je to ale ještě složitější. Byť v našem prostředí běžně používáme termín francouzák, přesnější by bylo označení "švédský klíč", které se používá ve světě. Skutečný "francouzský klíč" totiž vypadá jinak - má mohutné dlouhé čelisti kolmé k rukojeti a tvarem tak připomíná spíš kladivo.

Aby v tom ale nebyl zmatek: běžně jako francouzák nazýváme malý stavitelný klíč, využívaný především v automobilových servisech, s hladkými čelistmi vedoucími nejčastěji paralelně s rukojetí.

Zatímco hasák jsou mohutnější instalatérské kleště na větší matice a trubkové spoje, navíc čelisti hasáku jsou většinou vroubkované a vytočené v pravém úhlu k rukojetím.

Mezi nastavitelnými klíči můžete narazit i na tzv. samosvorný klíč. Jeho čelisti dokážou sevřít matici natolik pevně, aby nebylo nutné ji držet rukama. Hodit se vám může u hodně utažených šroubů, kdy si jím podržíte hlavu šroubu, zatímco jiným klíčem uvolňujete (protilehlou) matici.

Další speciální nastavitelný klíč, zvaný hákový, slouží pro utahování korunkových matic a válcových matic se zářezy.výkyvné rameno, které se přizpůsobí různým průměrům.

Nástrčné klíče

V českém prostředí se jim nejčastěji říká gola hlavice či slangově ořechy. Jsou oblíbeným nástrojem pro utahování šroubů, nejen proto, že je využijete ve stísněném prostoru. Seženete jak jednotlivé hlavice, tak ještě častěji celé gola sady.

Nástrčný klíč tvoří malý válec s čtyřhranným otvorem na jedné a s šestihranným otvorem na druhé straně. Přes čtyřhran klíč připevníte k ráčně, šestihran zase pevně obejme šroub. Jinou formou jsou tzv. zástrčné klíče, které mají místo šestihranného otvoru vystupující bit. Takže zatímco nástrčné klíče obemknou hlavu šroubu zvnějšku, zástrčné zasunete do drážky šroubu.

Se samotným ořechem však nic nezmůžete, pro práci s ním potřebujete ještě ovladač. Tím základním ovladačem je ráčna, může to však být i vratidlo.

Ráčnu tvoří rukojeť s čtyřhranným unašečem a s ráčnovým mechanismem, díky kterému utahujete i povolujete rychle a bez nutnosti sundávat hlavici ze šroubu.

Na zmíněný čtyřhranný unašeč – tedy hranol v palcovém rozměru (např. ½“) - se nasadí nástrčná hlavice. Díky západce s kuličkou, umístěné na unašeči, z něj nemůže klíč po nasazení spadnout. Uvolníte ho teprve stisknutím knoflíku na hlavě ráčny. Velikost unašeče pochopitelně vždy musí odpovídat velikosti hlavice.

Více se o nástrčných klíčích dozvíte v jednom z dalších článků, kde se jimi budeme zabývat podrobněji. Příště si ještě vysvětlíme, kdy se vyplatí mít v garáži momentový klíč nebo k čemu jsou dobré víceúčelové klíče.

Když imbus klíč, tak...

 

Předchozí článek Následující článek