Křížák neexistuje. Průvodce spojovacím materiálem II
Možná si teď lecjaký kutil říká: „Jak jako, křížák neexistuje? A s čím teda pořád pracuju?“ Proč to s těmi křížovým drážkami není tak jednoduché, vám objasníme v našem článku. Stejně tak jestli je správně „inbus“ či „imbus“ nebo se kterou drážkou můžete pracovat jen jednou rukou. Přinášíme vám přehled drážek vrutů a šroubů i s tabulkami, které vám pomohou při výběru vhodného spojovacího materiálu.
Drážka
Jelikož většina hlav má kruhový průřez (mimo těch s vnějším šestihranem nebo čtyřhranem, jak jsme si vysvětlili v minulém článku), šrouby i vruty proto potřebují ještě drážku neboli pohon, aby je bylo možné šroubovat a zavrtat. Jednotlivých druhů drážek je opět celá řada:
PLOCHÁ
Úplně nejstarším typem drážky je plochá (neboli průběžná, minusová či „núta“), značí se jako (-) nebo PL. Vypadá jako jednoduchá rovná rýha napříč hlavou. Jelikož z ní šroubovák snadno vypadává a nevydrží tak vyšší krouticí moment, není příliš vhodná pro použití s elektrickým nebo aku šroubovákem. Najdete ji často na starším nábytku.
PH (PHILLIPS)
Kvůli zmíněné nedostatečnosti ploché drážky vymyslel John P. Thompson křížovou drážku. Patent od něj roku 1932 zakoupil Henry Frank Phillips, podle nějž se drážka jmenuje Phillips-head, zkráceně PH.
Drážka je tvořena rovnoramenným křížem. Hrot má tak více záběrových ploch a lépe v drážce drží. Většinou ji najdete na hlavách šroubů, sádrokartonářských vrutů a samořezek do kovu.
PZ (POZIDRIV)
Zkratka PZ je odvozena od názvu Pozidriv. Jedná se v podstatě o vylepšený Phillips – původní kříž je doplněný ještě jedním užším a mělčím, pootočeným o 45°. Hrot šroubováku se tak snáze udrží v drážce. Je typická pro vruty (zejména do dřeva).
Podobnost obou křížových drážek PH a PZ svádí k jejich zaměňování. Na to však pozor! Když na PH šroub použijete PZ hrot nebo naopak (a navíc třeba ještě ve špatné velikosti), můžete tím nevratně šroub i hrot poškodit. Obojí se „ožvýká“ a nic už nezašroubujete. Existuje sice univerzální šroubovák pro oba typy dohromady (6v1), není však samospasitelný.
Není tedy „křížák“ jako „křížák“. Když v obchodě řeknete, že chcete „křížák“, těžko uspějete. V lepším případě uslyšíte místo odpovědi otázku: „A který myslíte?“.
IMBUS
Imbus, neboli vnitřní šestihran, patří k nejpoužívanějším typům drážek. Označuje se písmenem H nebo HEX (odvozeno od slova šestiúhelník = hexagon) a číslem, které vyjadřuje vzdálenost protilehlých stěn v šestihranu (v milimetrech). Pro manipulaci s ním se používají také imbus klíče.
Původní označení zní INBUS, což je zkratka z německého názvu, pod kterým byla roku 1936 drážka patentována. Spontánně však došlo k řečnické spodobě do tvaru IMBUS. Důsledně vzato je tedy správně inbus, ale imbus je daleko používanější.
Díky imbus klíčům s tzv. kuličkou, kterou vymyslel roku 1964 Američan John Bondhus, jsou tyto šrouby vhodné pro práci na těžko přístupných místech. S kuličkou totiž můžete šroubovat i v jiných úhlech nasazení klíče.
TORX
Tvar šestiramenné hvězdice se zaoblenými paprsky umožňuje spolehlivější práci a vyšší krouticí moment při práci s elektrickým šroubovákem.
Hrot využívá ve vrutu více záběrových ploch, díky tomu více odolává opotřebení a neukroutí se. Pro ruční utahování slouží i torx klíče.
Označen bývá TORX nebo T a číslem, které ale neodpovídá fyzické velikosti drážky. Musíte se proto řídit tabulkou, kde je jednotlivým číslům přiřazen odpovídající průměr drážky (vzdálenost protilehlých vrcholů hvězdice).
Existuje ještě bezpečnostní varianta s výstupkem uprostřed, ta bývá označována jako TT.
UniQuadrex
Na první letmý pohled bychom si UniQuadrex mohli splést s PH. A právem. Drážka UniQuadrex totiž vznikla spojením čtvercové drážky Square a kříže Phillips. Tím se dosáhlo tvaru, který hrot samosvorně drží, takže můžete pracovat jednou rukou.
V zahraničí nebo v leteckém či automobilovém průmyslu můžete narazit i na další druhy drážek, jako jsou tísicihran XZN, Torq-set, Twin Hole, TriWing, Spanner, Frearson, JIS (Japonský Industriální Standard), Mortorq nebo Supadriv. Jsou však natolik speciální, že se s nimi u nás běžně nesetkáte.
Z ochranných důvodů vznikají i bezpečnostní drážky (např. torx nebo imbus s otvorem), které slouží k zamezení manipulace nepovolanými osobami. Najdete je tak třeba na mikrovlnných troubách, pisoárech nebo cedulích na ulici.
S tímto tématem úzce souvisí i správný výběr šroubováků a šroubovacích bitů (hrotů). Jaký bit zvolit pro danou velikost hlavy/drážky? V čem se liší hodinářský šroubovák od zámečnického? I to si vysvětlíme v jednom z dalších článků.
Přečtěte si vše o spojovacích materiálech:
- Je libo zapuštěná, půlkulatá nebo šestihranná?
- Křížák neexistuje
- Normalizovaná stoupání metrických závitů (tabulka)
- Stoupání závitů UNC, UNF a UNEF (tabulka)
- Velikost bitu podle průměru šroubu (tabulka)
- Převod norem DIN-ČSN-ISO (tabulka)
- Převod palců na mm/cm (tabulka)
- Velikost klíče na matice (tabulka)
- Síla plechu pro šroub TEX (tabulka)
- Průměr vrtáku pro předvrtání šroubu do plechu (tabulka)