Gola nářadí od píky. Nástroje pro utahování VIII

08. 04. 2019

Jsou šrouby a matice, které plochým klíčem nebo šroubovákem těžko utáhnete. V takové chvíli se vám vyplatí sáhnout po nástrčných klíčích. Nejenže se osvědčí ve stísněném prostoru, ale díky ráčně je práce s nimi rychlá a pohodlná. Podívejme se na ně pěkně zblízka.

Říká se jim různě: nástrčné a zástrčné klíče, gola hlavice, nástavce nebo ořechy. Význam je ale pořád stejný, gola hlavice představují oblíbený a rozšířený nástroj pro utahování šroubů všech velikostí.

Nástrčné, nebo zástrčné?

Nástrčné i zástrčné klíče jsou tvořeny válcem se čtyřhranným otvorem na jedné straně. Tímto otvorem nasadíte klíč na ovladač (ráčnu). Jestli je klíč zástrčný nebo nástrčný, to poznáte podle zakončení druhé strany.

  • Nástrčný klíč – má šestihranný nebo dvanáctihranný otvor, který zvnějšku nastrčíte na šestihrannou hlavu šroubu a matice; vyrábí se v metrických nebo palcových rozměrech. Válec může být prodloužený pro lepší přístup k zahloubeným spojům. Nahradíte jím třeba ploché klíče.
  • Zástrčný klíč – v šestihranném otvoru je připevněný bit, který zastrčíte do drážky šroubu. Rozlišuje se tedy podle typu hrotu (drážky) na ploché, PH, PZ, imbus, torx a další méně časté drážky. Je tedy alternativou k šroubovákům.

U obou typů platí, že velikost klíče musí přesně odpovídat velikosti šroubu a matice. Jinak totiž nic nedotáhnete, a ještě si zničíte hlavici i šroub. Pro atypické nebo velmi opotřebované matice a šrouby, které už mají „ožvýkané“ rohy, jsou ideální dvanáctihranné hlavice. Snadněji se nasazují a vyhovují různým tvarům hlavy šroubu.

Samotná hlavice nestačí

Abychom vůbec mohli klíč použít, potřebujeme k němu správný ovladač, na který se nasadí čtyřhranným otvorem. Tím nejzákladnějším ovladačem je ráčna.

Ráčna

Tvoří ji rukojeť zakončená hlavou s čtyřhranným unašečem, na který se hlavice nasadí. Unašeč a čtyřhranný otvor hlavice tedy musejí mít stejnou velikost, ta se udává v palcích, např. ½“. Na unašeči se hlavice zajistí kuličkovou západkou, díky níž nemůže z ráčny spadnout. Západku uvolníte teprve stisknutím knoflíku na hlavě ráčny.

Uvnitř hlavy se skrývá ráčnový mechanismus – ozubený systém, který výrazně usnadňuje práci. Pomocí páčky přepínáte pravý/levý chod podle toho, zda chcete šroub utahovat nebo povolovat.

Pohybem ráčny jedním směrem utahujete/povolujete, pohybem zpět ráčna zuby přeskočí. Stačí tak pohybovat ráčnou tam a zpět jen o určitý úhel.

Čím víc zubů ráčna má, tím je úhel pootočení menší, např. 72 zubů umožňuje pootočení jen o úhel 5°. To je výhodné ve stísněném prostoru. Ráčna může být krátká, teleskopická, dlaňová, tvarovaná (prohnutá) nebo třeba kloubová.

Vratidlo

Vratidlo je předchůdcem ráčny, vypadá jako kulatá tyč provlečená čtyřhranem. Jelikož nemá ráčnový mechanismus a k utahování využívá páku, je potřeba jím otáčet dokola. Podobnou funkci má i pákový ovladač (tvarem podobný šroubováku), kolovrátek nebo trhák (s kloubem).

Kardan

Kardan neboli Kardanův kloub je otáčivý nástavec umožňující utahovat v jiném úhlu, než v jakém se ke šroubu dostanete pouze s ráčnou.

Redukce a adaptéry

Redukce slouží k převedení jedné velikosti čtyřhranu na jinou velikost (např. z 1/2“ na 3/8“), jinými slovy pro použití menších hlavic s větší ráčnou a obráceně.

Adaptérem zase spojíte ráčnu s běžným bitem (z jedné strany je totiž vnější/vnitřní čtyřhran, z druhé vnější/vnitřní šestihran).

Prodloužení

Nasadí se na čtyřhran ráčny, na něj pak přijde hlavice.

Prodloužení využijete u hodně zapuštěných šroubů a těžko přístupných míst. Vyrábí se v různých délkách, narazíte i na pružinové provedení.

Ořechy znáte, ovladače taky. V obsahu gola sady už se tedy vyznáte. Jenže čím se liší tříosminková gola sada od tříčtvrtkové? Jakou roli hraje materiál? A co je největší problém, který může u ráčny a hlavic nastat? Odpovíme vám v dalším článku.

Jak na výběr gola sady

 

Předchozí článek Následující článek