Gola nářadí od píky. Nástroje pro utahování VIII

Jsou šrouby a matice, které plochým klíčem nebo šroubovákem těžko utáhnete. V takové chvíli se vám vyplatí sáhnout po nástrčných klíčích. Nejenže se osvědčí ve stísněném prostoru, ale díky ráčně je práce s nimi rychlá a pohodlná. Podívejme se na ně pěkně zblízka.

Říká se jim různě: nástrčné a zástrčné klíče, gola hlavice, nástavce nebo ořechy. Význam je ale pořád stejný, gola hlavice představují oblíbený a rozšířený nástroj pro utahování šroubů všech velikostí.

Nástrčné, nebo zástrčné?

Nástrčné i zástrčné klíče jsou tvořeny válcem se čtyřhranným otvorem na jedné straně. Tímto otvorem nasadíte klíč na ovladač (ráčnu). Jestli je klíč zástrčný nebo nástrčný, to poznáte podle zakončení druhé strany.

 • Nástrčný klíč – má šestihranný nebo dvanáctihranný otvor, který zvnějšku nastrčíte na šestihrannou hlavu šroubu a matice; vyrábí se v metrických nebo palcových rozměrech. Válec může být prodloužený pro lepší přístup k zahloubeným spojům. Nahradíte jím třeba ploché klíče.
 • Zástrčný klíč – v šestihranném otvoru je připevněný bit, který zastrčíte do drážky šroubu. Rozlišuje se tedy podle typu hrotu (drážky) na ploché, PH, PZ, imbus, torx a další méně časté drážky. Je tedy alternativou k šroubovákům.

U obou typů platí, že velikost klíče musí přesně odpovídat velikosti šroubu a matice. Jinak totiž nic nedotáhnete, a ještě si zničíte hlavici i šroub. Pro atypické nebo velmi opotřebované matice a šrouby, které už mají „ožvýkané“ rohy, jsou ideální dvanáctihranné hlavice. Snadněji se nasazují a vyhovují různým tvarům hlavy šroubu.

Samotná hlavice nestačí

Abychom vůbec mohli klíč použít, potřebujeme k němu správný ovladač, na který se nasadí čtyřhranným otvorem. Tím nejzákladnějším ovladačem je ráčna.

Ráčna

Tvoří ji rukojeť zakončená hlavou s čtyřhranným unašečem, na který se hlavice nasadí. Unašeč a čtyřhranný otvor hlavice tedy musejí mít stejnou velikost, ta se udává v palcích, např. ½“. Na unašeči se hlavice zajistí kuličkovou západkou, díky níž nemůže z ráčny spadnout. Západku uvolníte teprve stisknutím knoflíku na hlavě ráčny.

Uvnitř hlavy se skrývá ráčnový mechanismus – ozubený systém, který výrazně usnadňuje práci. Pomocí páčky přepínáte pravý/levý chod podle toho, zda chcete šroub utahovat nebo povolovat.

Pohybem ráčny jedním směrem utahujete/povolujete, pohybem zpět ráčna zuby přeskočí. Stačí tak pohybovat ráčnou tam a zpět jen o určitý úhel.

Čím víc zubů ráčna má, tím je úhel pootočení menší, např. 72 zubů umožňuje pootočení jen o úhel 5°. To je výhodné ve stísněném prostoru. Ráčna může být krátká, teleskopická, dlaňová, tvarovaná (prohnutá) nebo třeba kloubová.

Vratidlo

Vratidlo je předchůdcem ráčny, vypadá jako kulatá tyč provlečená čtyřhranem. Jelikož nemá ráčnový mechanismus a k utahování využívá páku, je potřeba jím otáčet dokola. Podobnou funkci má i pákový ovladač (tvarem podobný šroubováku), kolovrátek nebo trhák (s kloubem).

Kardan

Kardan neboli Kardanův kloub je otáčivý nástavec umožňující utahovat v jiném úhlu, než v jakém se ke šroubu dostanete pouze s ráčnou.

Redukce a adaptéry

Redukce slouží k převedení jedné velikosti čtyřhranu na jinou velikost (např. z 1/2“ na 3/8“), jinými slovy pro použití menších hlavic s větší ráčnou a obráceně.

Adaptérem zase spojíte ráčnu s běžným bitem (z jedné strany je totiž vnější/vnitřní čtyřhran, z druhé vnější/vnitřní šestihran).

Prodloužení

Nasadí se na čtyřhran ráčny, na něj pak přijde hlavice.

Prodloužení využijete u hodně zapuštěných šroubů a těžko přístupných míst. Vyrábí se v různých délkách, narazíte i na pružinové provedení.

Ořechy znáte, ovladače taky. V obsahu gola sady už se tedy vyznáte. Jenže čím se liší tříosminková gola sada od tříčtvrtkové? Jakou roli hraje materiál? A co je největší problém, který může u ráčny a hlavic nastat? Odpovíme vám v dalším článku.

Jak na výběr gola sady

 

Přečtěte si celý seriál Nástroje pro utahování:

 1. Ruční šroubováky
 2. Šroubováky na bity
 3. Bity
 4. Správná velikost bitu
 5. Dílenské klíče
 6. Francouzák versus hasák
 7. Imbus klíče
 8. Gola nářadí
 9. Výběr gola sady
 10. Momentové klíče

 

Předchozí článek Následující článek