Hmyzím hotelem zlepšíte úrodu i zdraví své zahrady
Připadá vám, že vaše zahrada už není tak rozkvetlá, jak kdysi bývala? A že úroda taky postupně klesá? Kromě všeobecného sucha za to může i rapidní vymírání hmyzích opylovačů. Bez nich se totiž příroda neobejde.
V celosvětovém měřítku kvůli tomu stále víc hrozí nedostatek důležitých plodin. Mísy rajčat, o které sklidíte míň, jsou v porovnání s tím zdánlivě zanedbatelnou ztrátou.
Chcete sami (sobě) něčím prospět? Vytvořte opylovačům a dalšímu užitečnému hmyzu na vaší zahradě prostor k životu. Vyrobte pro ně hmyzí hotel, kde budou moct přezimovat i klást vajíčka. Odvděčí se vám zdravější a úrodnější zahradou.
Hotel navíc poslouží nočním tvorům jako úkryt přes den. Hodí se nejvíc na kryté, slunné a klidné stanoviště, ideálně nasměrované na jih. Velikost domku se odvíjí od toho, jaké konkrétní místo pro něj vyhradíte.
Co se tvaru týče, nápadům se meze nekladou: od prázdné plechovky naplněné bambusem, přes hromadu vyplněných palet až po promyšlenou „novostavbu“. Na tu je nejvhodnější neohoblované staré dřevo bez nátěrů a mořidel. Barvy totiž hmyzu škodí a odpuzují ho.
Zadní stěna má být krytá sítí, síťovinou nebo hustým pletivem, aby ptáci nevyzobávali larvy zevnitř a výplň nevypadávala ven. Důležitá je i stříška, která chrání domek proti dešti a v důsledku toho i proti plísním.
Nepodceňte spojovací materiál
Pokud se pustíte do výroby hotelu od základů, přichystejte si nejdříve nařezané jednotlivé dřevěné díly, ze kterých budou stěny, patra i střecha hotelu. Nejjednodušším způsobem, jak je spojit, se zdají být hřebíky. Ty však vlivem vlhkosti a rozpínavosti dřeva po čase vylézají ven a reziví.
Nejvhodnější jsou proto vruty do dřeva, vyrobené z nerezu A2. Ty odolávají běžným povětrnostním vlivům v exteriéru. Použitelné jsou i ocelové pozinkované vruty, hodí se ale jen na krytá místa, protože nejsou tak odolné.
Stojíte-li o opravdu estetický vzhled dotažený do posledního detailu, můžete využít i mosazné vruty. Ty vydrží v každém prostředí, počítejte však s trochu vyšší pořizovací cenou.
Vyhrajte si s náplní
Zatímco vnější podoba hotelu závisí jen na vašich možnostech a vkusu, pro hmyz je zásadní vhodná náplň. Záleží na tom, jaké živočichy chcete přilákat. Při výběru se inspirujte tím, co jim slouží jako úkryt ve volné přírodě. Materiál najdete doma ve sklepě, na zahradě i v lese.
Čím pestřejší náplň, tím víc druhů hmyzu se v domku zabydlí. Kromě opylovačů (včely samotářky, pestřenky) to jsou i hmyzí predátoři (např. slunéčka sedmitečná, zlatoočka, střevlíci, škvoři, stonožky). Ti udržují v zahradě hmyzí rovnováhu. Do jisté míry nahrazují i chemické postřiky proti mšicím a dalším škůdcům.
Pro včely špalíčky, pro škvory seno
Včely samotářky netvoří společenstva a neprodukují med, ale žijí osamělý život. On nich bodnutí žihadlem skoro nehrozí.
Nasbírejte pro ně silnější větvičky, nařežte je na špalíčky a vrtačkou do nich podélně (tedy v místě řezu) navrtejte různě velké otvory, zhruba v průměrech od 3 do 10 mm. Podobně můžete využít i celé špalky dřeva. Ideálně z tvrdších typů dřev, měkké jim totiž mohou třískami poškodit křídla.
Včely ocení i bambusové tyčky, hromádky rákosu, slámy nebo nalámaných tenkých větviček.
Dalších náplní, kterými přilákáte i jiné druhy hmyzu, je celá řada: seno a šišky (pro škvory), navrtané či děrované cihly, hliněné květináče a jejich střepy, prázdné makovice, listí, mech, kůra, žaludy a bukvice, skořápky vlašských ořechů, jehličí, kamínky, střešní tašky nebo dřevěné odřezky. Vše musí být vysušené, aby to neplesnivělo.
Hotel nechejte na jednom místě
Hotový domek na finálním místě ukotvěte. Způsob upevnění přitom závisí na podkladu, na který chcete hotel postavit nebo pověsit. Na strom nebo dřevěný trám využijete nerezový spojovací materiál, do hlíny či trávníku zase zarážecí patky, které se zatloukají do země.
Stabilnější variantou jsou zemní vruty, které se také nemusejí betonovat a snadno je namontujete i zase v budoucnu odstraníte.
Potom už podobu hotelu ani jeho umístění neměňte, zabydleným živočichům by se to rozhodně nelíbilo. Ani ho v budoucnu nečistěte, uškodili byste tím obyvatelům, kteří se vyvíjejí v průběhu celého roku. Že otvory skutečně zabydlené jsou, poznáte podle ucpaných vchodů.
Podpořte i další druhy
Ještě významnějšími opylovači jsou čmeláci. Na rozdíl od včel zvládnou denně opylovat třikrát víc květů, dokážou létat i za nepříznivého počasí a za šera a dostanou se do hlubokých květů. Stavějí si však hnízda, proto je pro ně vhodnější tzv. čmelín – krytý nízký domek s dostatečně velkým vnitřním prostorem.
Opylovači však nejsou jedinými prospěšnými živočichy, kteří se u vás rádi zabydlí. Se slimáky nebo hmyzími škůdci vám pomůžou také různí obojživelníci nebo ježek. Toho přilákáte hromadou listí či dřeva. Miluje dutiny všeho druhu. Nezapomeňte mu však zajistit volný průchod do zahrady a ven z ní. Ještěrky zase vyhledávají suchá, slunná místa s hromadou kamení nebo kamenné zídky.
Zahradě i hmyzu prospějete třeba i tím, že necháte část trávníku volně růst. Poskytnete tak úkryt řadě živočichů.
V zahradě, kde kromě anglického trávníku a pár keřů nic neroste, však ani hmyzí domek nic nezmůže. Aby měl opravdu smysl, je potřeba mít zahradu pestře osázenou, nejlépe různorodými rostlinami, které kvetou postupně od jara do podzimu. Jen tak bude vyhovovat různým druhům hmyzu. Mezi rozmanitostí zahrady a živočichů funguje přímá úměra. A když se jim ve vaší zahradě zalíbí, už v ní zůstanou.