Na beton zapomeňte. Se zemními vruty položíte základy za odpoledne
Vrtat do hlíny může znít jako bláznovství. Ve skutečnosti je to skvělý způsob, jak si jednoduše poradit se stavbami na zahradě. Zemní vruty si zkrátka vydobyly své místo na slunci. Prozradíme vám, k čemu jsou zemní vruty vlastně dobré a proč jsou tak oblíbené.
Revolučnost zemního vrutu spočívá v jednoduchém a rychlém vytvoření základů bez použití betonu. Vrut se doslova zašroubuje do hlíny a tu přitom stlačí a zhutní. Vrut tak odolává tlaku i tahu a spolehlivě drží.
Užitečný je u všech staveb okolo domu – od plotu a zahradního domku, přístřešku a pergoly, přes dětské hřiště, houpačku, sušák na prádlo nebo slunečník, až po poštovní schránku nebo budku pro ptáky. Na ty největší zemní vruty se však staví i celé dřevostavby.
Čistá a suchá práce
Bezesporu největší výhodou zemních vrutů je jejich snadné, čisté a rychlé použití. I u větších staveb, jako je terasa, skleník nebo dětské hřiště, umožňují vytvořit základy během jediného odpoledne, a hlavně bez pracného betonování. Navíc můžete vruty ihned zatížit.
Pracovat se s nimi dá i v zimě a v mírném dešti. Jsou také šetrné k životnímu prostředí, protože nekontaminují zeminu, můžete je lehce přemístit a využít opakovaně, aniž by po nich zůstal na zahradě kráter. To znamená, že i když se při montáži spletete, můžete vrut vyndat a začít znovu.
Svažitý terén není problém
Díky žárově zinkované oceli, z níž se vruty vyrábějí, nepotřebují žádnou zvláštní údržbu a jsou odolné proti povětrnostním vlivům. Pokud vruty připevňujete k dřevěným trámům, nepovede přes ně do dřeva spodní vlhkost. (Přesto uděláte nejlíp, když hranoly předem naimpregnujete, aby dlouho vydržely.)
Ani svah není překážka, s nastavitelnými vruty se snadno přizpůsobíte terénu. V neposlední řadě zemní vruty nenarušují vizuální dojem ze zahrady, protože jsou schované z větší části v zemi.
Kvalita půdy hraje roli
Zemní vruty se dají použít do většiny podloží. V případě měkké zeminy využijte prodloužení vrutu, abyste se dostali do větší hloubky a zajistili větší stabilitu. Na opravdu těžkou půdu, skálu nebo asfalt už zase musíte povolat odborníky s těžkou technikou.
Pouze do bažinaté půdy nebo v místě vysoké hladiny spodní vody se vruty použít nedají, tam nedrží vůbec nic.
Práci s tvrdší půdou si usnadníte zvlhčením hlíny v místě, kde chcete vrtat. Vypomoct si můžete i zatloukacím kolíkem, který kladivem zatlučete do země, vytáhnete a vrut pak do vzniklé díry lépe zapadne.
Stejně poslouží i SDS vrták (o průměru 20-30 mm), který si dokáže poradit s kamenem a jinými překážkami. Když si tímto způsobem vyznačíte v půdě dráhu, omezíte riziko křivého zavrtání vrutu.
Zvláště u větší stavby doporučujeme předem prohlédnout stavební plány pozemku, abyste se vyhnuli kabelům, trubkám a jiným podzemním sítím pod zemí.
Za chvíli hotovo
Slunečník nebo sušák zvládnete upevnit se vším všudy za pár minut. Namontovat svépomocí menší zemní vrut (tedy asi do délky 1,3 m) opravdu není nic těžkého a zvládne to i žena. Delší vruty už však musí ukotvit firma pomocí speciálního stroje.
Máte v zásadě dvě možnosti, jak zemní vrut zavrtat. Pro jeden dva vruty vám plně postačí roxor, který bývá dodáván s některými vruty, nebo jiná ocelová tyč. Roxor protáhnete koncovou patkou a točíte s ním po směru hodinových ručiček.
Pro instalaci většího množství vrutů už oceníte vrtací kříž, který si můžete buď zakoupit, nebo zapůjčit společně s vruty Bayos (kříž zapůjčujeme na 3 dny bezplatně, pouze na vratnou zálohu, a to i přes e-shop). „Tělo kříže“ nasadíte do vrutu, kolmo na něj umístíte ramena kříže a otáčíte stejným způsobem jako roxor. V případě, že potřebujete větší páku, stačí nasadit obě boční ramena jen z jedné strany.
Vychytávky vám zjednoduší práci
Abyste vrut nezavrtali šikmo, použijte kloubovou vodováhu, která se díky magnetům na vrut přichytí. Jestliže potřebujete stavět u zdi, držte si odstup alespoň 40 cm, ještě lépe 60 cm od ní.
Pokud chcete například ukotvit sušák na prádlo, plotový sloupek nebo cokoli jiného na tyči nebo trubce, postačí vám samotný vrut bez patky. Do něj tyč vsadíte a zbylý prostor ve vrutu zasypete ostrohranným granulátem. Ten zajistí, že tyč nejde ani vytáhnout, ani vyviklat.
K některým vrutům se dodávají i plastové redukční vložky, pro sušáky na prádlo existuje i otočný nástavec. U slunečníku se dá předpokládat, že ho budete na zimu schovávat, proto ho raději pouze přitáhněte šrouby.
Když budete chtít plotový sloupek z vrutu vytáhnout, vrut odkopejte, pak ho pomocí velkých sika kleští vytočte ze země a nakonec vrut se sloupkem otočte vzhůru nohama a šterk vyklepte kladivem. Teprve pak půjde sloupek vytáhnout a můžete vrut znova použít jinde.
Jak upevnit dřevěné trámy a podle čeho vůbec zemní vruty vybírat, to si vysvětlíme zase v příštím článku.
Přečtěte si vše o zemních vrutech:
- Výhody zemních vrutů
- Jak vybrat zemní vruty