Zmrzlíci jsou za dveřmi! Co před jejich příchodem stihnout na zahradě a s čím raději počkat?

02. 05. 2023

Takzvaní zmrzlíci neboli ledoví muži připadají na 12. až 14. května, kdy slaví svátek Pankrác, Servác a Bonifác. Tradičně tou dobou doznívají poslední mrazíky, po nichž se zem i vzduch začínají oteplovat. Zatímco některé činnosti na zahradě je nejlepší provádět právě v první polovině května, jiné je potřeba odložit, než zmrzlíci zase zmizí. Poradíme vám, co kdy udělat, aby vaše rostliny mráz nespálil.

Pranostika „Před Servácem není léta, po Serváci s mrazy veta“ už neplatí stoprocentně. V posledních letech si zvykáme na to, že letní teploty přicházejí už v dubnu, i když jen na chvíli – přesto se dobrý zahrádkář touto pranostikou stále řídí. Co tedy zvládnout před příchodem zmrzlíků?

Ochraňte rostliny před mrazíky

Jednak je zapotřebí chránit před zimou stromy a rostliny, které už raší a kvetou. U zeleninových sazenic nebo třeba letniček postačí záhon přikrýt netkanou textilií, na okrajích zatíženou kameny nebo zajištěnou kotvícím kolíkem. Poslouží i foliový tunel či uříznuté PET lahve, kterými přikryjete jednotlivé sazenice.

Ze stromů jsou na chlad nejcitlivější peckoviny a ořešáky. Na malých korunách opět uplatníte textilii, u těch větších zase funguje vhodné rosení. Když větve a květy postříkáte vodou, vytvoří se při poklesu teplot malá ledová vrstva, která stromy paradoxně ochrání od promrznutí.

Braňte se včas škůdcům

Na začátku května už také vyvěste do korun feromonové lapáky nebo lepové desky, které slouží k ochraně ovocných stromů před škůdci. S jejich pomocí také snadno zjistíte, kdy pilatky švestkové, vrtule třešňové nebo nesytky jabloňové spustily svůj útok na vaši zahradu. Tak můžete včas zapojit i další formy ochrany. Navíc ovocné stromy intenzivně zavlažujte, teď vláhu totiž velmi potřebují.

Ostříhejte rostliny po odkvětu

Věnujte péči jarním cibulovinám, keřům a stromům, kterým správné odstřihnutí čerstvě odkvetlých výhonků velmi prospěje. Týká se to třeba tulipánů a narcisů, zlatice, magnólie nebo šeříku.

Odstranění suchých květenství zajistí bohaté květy v dalším roce. Nebojte se keře prosvětlit až o dvě třetiny tříletého dřeva.

Vysazujte letničky a podpírejte trvalky

Období po ledových mužích už tradičně probíhá ve znamení vysazování předpěstovaných letniček, například jiřin, begonií nebo montbrécií. Vysévat lze i dvouletky (náprstník, proskurník, macešky či pomněnky), které budete sadit až na podzim. Novou výsadbu je potřeba udržovat stále vlhkou a půdu zkypřenou, díky tomu se sníží výpar z ní. Využít můžete mulč, kterým záhon pokryjete.

Některé vysoké trvalky s velkými a těžkými květy vyžadují oporu, která zabrání jejich poškození větrem a deštěm. Čím dříve je podepřete, tím lépe, květiny do opěrného systému vrostou. Nabízí se různá řešení opěry – větve listnatých stromů zapíchané a svázané kolem trsu rostlin či bambusové tyčky a kovové spirály, jimiž zajistíte velmi vysoké rostliny.

Vysaďte teplomilnou zeleninu

Teprve po 14. květnu je vhodná doba na vysazení rajčat, paprik, lilku, okurek či melounů nebo vysévání popínavého fazolu. S celerem klidně ještě několik dní počkejte, potřebuje stálé vyšší teploty, aby dobře vyrostl. Nezapomeňte rostliny řádně zavlažovat. Rajčata však zalévejte vždy u země a nikoli shora přes listy, zabráníte tak tvorbě plísní. Záhonky už vydávají i první plody, sklízet tak můžete raný salát, ředkvičky, kopr, chřest, špenát nebo rebarboru (reveň).

Vyneste ven pokojové rostliny

Pro letnění pokojových rostlin na zahradě si nejlépe vyberte zatažený den ke konci května. Ať už máte sukulenty, kaktusy nebo třeba klívie, přechod na přímé slunce je může spálit. Proto vybírejte stinná místa, kde si rostliny nejdříve zvyknou, než je přemístíte na jejich letní stanoviště.

Pokud vaše zahrada dostatek stínu nenabízí, můžete rostliny přes poledne přikrýt textilií. Už se také nemusíte bát přenést truhlíky na balkon a okna.

Věnujte čas jarní údržbě

Květen je vhodným měsícem pro údržbu okolí domu po zimě. Vyčistěte všechny okapy a jejich vyústění od starého listí a smetí. S tím vám může pomoct speciální čistič okapů. Také obraťte sudy na vodu, které jste nechali přezimovat dnem vzhůru.

Zkontrolujte i stav zahradního nábytku, plotů, pergol či domku na nářadí. Pokud je to potřeba, využijte teplých, ale spíše zatažených dnů k opravám nátěrů. Tady je pár tipů, jak se správně starat o zahradní nábytek, aby vám vydržel co nejdéle.

Postaráte-li se navíc o zarovnání trávníku u cest a záhonů, usnadníte si tím celosezónní sečení. Využít můžete půlkruhový rýč nebo nůž na okraje trávníků. Jako velké pravítko vám poslouží prkno nebo provázek, které natáhnete v místě zarovnání. Výsledkem bude trávník působící úhledně a čistě.

Jak odstranit starý nátěr

 

Předchozí článek Následující článek