3 způsoby, jak odstranit starý nátěr ze dřeva a kovu
Nejenom nás březnové slunce vyhání ven. Po zimě vždy vylezou na světlo i nedostatky kolem domu či chaty. Okapy jsou zrezivělé, plot potřebuje natřít, na pergolu a zahradní nábytek už se raději ani nekoukat. Pokud jste usoudili, že letos se natírání nevyhnete, začněte z gruntu. Tady jsou tři základní možnosti, jak ze dřeva a kovů odstranit starý nátěr.
1. Mechanické obroušení
Brusný papír či drátěný kartáč se hodí pro menší předměty a plochy s odchlipujícím se nátěrem. Zvláště pak pokud je chcete znovu natřít krycí barvou a není tedy potřeba mít dokonale obnovenou původní strukturu dřeva.
(Tip: Na co se víc hodí mosazný a na co ocelový kartáč? A který drát nezpůsobuje jiskry? Koukněte do tabulky.)
Můžete brousit ručně pomocí smirkového papíru, přiloženého na podložku s oblými rohy (aby se papír neprošoupal), nebo s brusnou houbou. Hrubé obroušení provedete s papírem o zrnitosti 40 až 120, finální opracování zase se zrnitostí 180 až 320. Je to však zdlouhavé a fyzicky náročné. Pohodlnější je sáhnout po elektrické brusce.
S vibrační bruskou se dostanete i do rohů, excentrická (rotační) se zase hodí pro zakulacené plochy. V obou případech je lepší stroj s odsáváním, na něj si vezměte papír s perforací. Využít ale můžete také brusku stolní kotoučovou nebo pásovou s brusnými pásy. Na úhlovou nasadíte i brusné rouno nebo drátěné kartáče. Opracovat rohy zvládnete i s multifunkční bruskou. Vždy však výběr nástroje závisí hlavně na velikosti a tvaru broušeného předmětu.
2. Chemické odstraňovače
Právě teď na jaře, když je často pod mrakem, jsou vhodné podmínky pro použití odstraňovačů. Na slunci a v horku se totiž kvůli obsahu těkavých látek snižuje jejich účinnost.
Pokud odstraňovač obsahuje navíc vosky, odpařování se utlumí. Takový přípravek je ale nevhodný pro savé materiály, ze kterých se vosk těžko dostává a nový nátěr pak špatně chytne.
Odstraňovač naneste na starý nátěr. Nejvhodnější je na to jemný štětec s dlouhým vlasem. Vrstva musí zůstat vlhká, můžete tak daný předmět obalit plastovou fólií nebo sáčkem.
U některých odstraňovačů stačí vyčkat 15-45 minut, jiné vyžadují i mnohahodinové působení (potřebný údaj najdete na balení přípravku, který použijete). Nátěr nabobtná a je tak možné ho stěrkou seškrábat. V záhybech dřeva použijte místo stěrky provázek. Nakonec povrch omyjte ředidlem.
Finančně náročnější chemickou variantou je louhování. Louhovat doma svépomocí je dost náročné a ne zcela bezpečné, proto je potřeba daný předmět odnést do louhárny. Za cenu vyšší investice však získáte perfektně vyčištěný materiál, a to platí i u velkých ploch.
3. Horký plamen a vzduch
Odstranění nátěrů opalováním plamenem nebo horkým vzduchem se vyplatí zvlášť u silnějších vrstev. Vezměte si na to horkovzdušnou pistoli nebo plynový hořák. Nátěr horkem měkne a rozkládá se, takže ho vzápětí stačí seškrábnout úplně. Pak jen povrch dobruste papírem s jemnější zrnitostí (180-400) a oprašte.
Je však nutné dávat pozor, aby se nezničil podklad – proto se tento způsob hodí spíše pro rovné dřevo bez výstupků než pro kovy (na tenké plechy nebo kovy tající při nižších teplotách, jako je cín, tento způsob určitě nepoužívejte). Také při opalování rámů oken hrozí riziko prasknutí skla, proto ho vždy před plamenem chraňte, třeba překližkou.
Pracujte bezpečně
Všechny způsoby odstraňování nátěrů mohou být zdraví škodlivé. Ať už jsou to výpary, toxický prach nebo odpadávající horké zbytky nátěru.
Použijte proto raději ochranné pomůcky - rukavice, ochranné brýle a respirátor nebo roušku. Nevynechejte ani oblečení s dlouhými rukávy a nohavicemi a myslete také na dostatečné větrání prostoru, ve kterém pracujete.
Jakmile máte staré vrstvy barvy pryč, můžete se dát do natírání. Tomu se budeme věnovat zase příště, v další části seriálu o nátěrech na dřevě a kovu.
Přečtěte si vše o nátěrech:
- Jak odstranit starý nátěr
- Jak natírat a ošetřovat dřevo v exteriéru
- Jak natírat kov
- Jak vybrat štětec na nátěry