Jako mávnutím proutku. Rotační rašple výrazně urychlí práci

Rotační rašple je ve srovnání s klasickým brusným papírem pořád novinkou, přesto si už získala oblibu u mnoha řemeslníků i kutilů. A důvod je jasný. Tento nástroj totiž přináší řadu výhod a výrazně usnadňuje práci.

Rašple není jen nadávka

Rotační neboli kotoučové rašple (říká se jim i rašplové kotouče) nahrazují nejen brusné papíry a kotouče do úhlové brusky, ale hlavně klasická dláta a rašple. Na rozdíl od nich totiž disponují rychlým úběrem materiálu.

Rašple převyšují starší nástroje i v jiných ohledech. Nemusíte se zdržovat očišťováním ani častou výměnou kotouče, protože mají větší životnost a nezanášejí se prachem. Nemění se broušením jejich tvar ani hmotnost. Navíc jsou odolné proti přehřívání třecích ploch, nedochází tak ke spálení opracovávaného materiálu. S kotoučovou rašplí si tak můžete troufnout na činnosti, které byste dříve s úhlovou bruskou neprovedli.

Když práce ubíhá

V čem vlastně spočívá její inovativnost? Rotační disk kotouče je opatřený zuby, které byly vyrobeny pilníkářskou technologií. Díky spojení s úhlovou bruskou o vysokých obrátkách je tak rašple schopná dosáhnout podstatně lepšího výsledku. Vysokopevnostní ocel a vakuové kalení jí dodává tvrdost, která si nezadá s běžným pilníkem.

Pracovní výkon rašple je proto nejen stabilní, ale i mnohem výkonnější než běžný brusný kotouč či papír. Díky svému tvaru totiž dokáže odebírat více materiálu. Práce tak rychleji ubývá. Také obsluha je jednoduchá, kotouč namontujete na pracovní osu utažením matice. Zapotřebí jsou však při práci silné paže a pozornost, aby se stroj nesmekl, kam nemá.

Všestrannost, kterou oceníte

Rejstřík operací, do nichž se s rotační rašplí můžete pustit, je skutečně široký: broušení, řezání, rašplování, drážkování, frézování, žlábkování, rýhování a zdrsňování. Opracovávat můžete dřevo, plasty, gumu, pórobeton a plynosilikát. Rašpli ale využijí i chovatelé koní na úpravu koňských kopyt.

Ať už tedy stavíte nebo renovujete dům, potřebujete zbrousit staré trámy, rámy dveří a oken, nábytek nebo tvarovat PVC trubky, doporučujeme sáhnout po rotační rašpli. S její pomocí opracujete rovné i zakřivené plochy velice rychle. Stačí jen zvolit tu správnou a v potřebném rozměru. Renomovaný výrobce ROTAREX nabízí hned 4 varianty: frézovací (RX), úhlovou (R2), pilovou (R3) a univerzální (R4). Podívejte se, jak se s rotační rašplí pracuje, a přesvědčte se o jejích výhodách sami:

Předchozí článek Následující článek