Nátěr kovu nemusí být věda. Zjistěte, jak na to

13. 04. 2017

V náročném zimním období dostávají ploty, okapy, plechové střechy a další kovové plochy v exteriéru pořádně zabrat. Ohrožuje je především koroze. Ta je hlavním důvodem, proč jednou za čas řešit kvalitní nátěr. A jaro je pro renovaci jako stvořené. Máme pro vás proto pár tipů, jak postupovat a na co si dát při natírání kovů pozor.

Příprava podkladu je pro výsledek zásadní

Pokud chcete, aby vám nátěr vydržel, věnujte dostatečnou péči přípravě povrchu před samotným natřením. Nejprve odstraňte zbytky starého nátěru a odlupující se vrstvy. Brusným papírem, drátěným kartáčem nebo odrezovačem se zbavte také veškeré rzi. Poté povrch odmastěte ředidlem nebo teplou vodou se saponátem a opláchněte čistou vodou. Nakonec ho nechte uschnout nebo přímo vysušte. Nenatírejte ale, dokud je povrch ještě vlhký!

Zásadní je začít s nátěrem co nejdříve po uschnutí (nejlépe ihned), protože takto očištěný a narušený povrch okamžitě podléhá korozi. Určitě první vrstvu neodkládejte na další den, raději u velkých ploch postupujte po menších částech, které připravíte a natřete v jeden čas.

Jak na stabilní nátěr a zinek

V případě, že starý nátěr ještě dobře drží, ale chcete ho obnovit kvůli vyblednutí, i tak podklad omyjte, odmastěte a zdrsněte brusným papírem, aby nová barva dobře přilnula. Volte stejný typ barvy, jako je ta, kterou překrýváte.

U pozinkovaných plechů je situace podobná. Díky hladké vrstvě zinku by nátěr sám o sobě špatně držel. Proto je nutné po odmaštění povrch zlehka přebrousit brusným papírem tak, aby vrstva zinku zůstala narušená a barva chytla.

Základní a vrchní nátěr většinou stačí

U běžných železných kovů v exteriéru stačí natřít povrch v základní a vrchní vrstvě. Výběr vhodného typu základního nátěru je zásadní pro dlouhotrvající ochranný účinek. Volit můžete mezi syntetickými (rozpouštědlovými) a vodou ředitelnými barvami.

Na vrchní nátěry se používají emaily, které jsou k dostání v různých stupních lesku a v řadě odstínů. Zatímco základní nátěr má důležitou antikorozní funkci, vrchní nátěr už je hlavně otázkou estetických požadavků.

Nejvýhodnější je natřít kov vrchní vrstvou asi 24 hodin po té základní, která už by měla být tou dobou zcela proschlá. Když budete čekat déle, zhorší se přilnavost.

Vyhněte se příliš řídké barvě

Barvu dobře rozmíchejte a podle potřeby zvolna nařeďte. Syntetické barvy rozředíte správným ředidlem, ne každé se však hodí pro všechny barvy. Pokud se objeví na povrchu hmoty škraloup, opatrně ho odstraňte, nechejte okapat a vyhoďte. Když se budete snažit ho rozmíchat, zůstanou vám v nátěru hrudky.

Volit můžete hned ze tří způsobů, čím kov natřít. Po štětci nebo válečku sáhne většina z nás. Použít můžete ale i stříkací pistoli. Mějte však na paměti, že se barva v takovém případě musí rozředit více než pro první dva nástroje. Nevýhodou je také zvýšení spotřeby, protože ztratíte až 50 % barvy prostřikem.

Jaké podmínky nátěru prospějí

 

Aby nátěr dobře plnil funkci ochrany proti korozi, měl by po zaschnutí mít tloušťku asi 150 mikrometrů, tedy dvou až třech vrstev nanesených štětcem. Pečlivě natřete také každý záhyb, svár či otvor, kde se může držet voda.

Ideálně natírejte za suchého, bezvětrného počasí. Vlhkost je kvůli korozi nepřítelem číslo jedna a vítr by vám zase navál do nátěru nečistoty. Také pražící slunce není vhodné, barva by mohla schnout rychleji, než je potřeba, a jednotlivé tahy by pak nesplynuly v jednu plochu.

To koneckonců platí pro jakékoli nátěry v exteriéru. V čem se však liší nátěry dřeva od kovu, na to se podíváme zase příště.

Jak natírat dřevo

 

Předchozí článek Následující článek