S těmito dostupnými sekačkami zvládnete trávu na chatě raz dva

Přijeli jste na chatu a zjistili, jak se vše rozbujelo a přerostlo a práce je tam jak na kostele a říkáte si, že dál už to prostě odkládat nejde? Vytáhli jste z přístěnku stroje ke zkrocení divé květeny a pochopili, že tudy cesta nepovede? Jenže - do výplaty daleko, záloha na dovolenou se platí příští týden a nechcete moc investovat? Máme pro vás tipy, jak si vybrat sekačku na chatu pro svou potřebu, aniž byste za ni dali majlant.

Podle čeho vybírat

Vše záleží především na tom, jak velkou a členitou plochu trávníku máte, v jakém svahu a s kolika překážkami. Vzít v úvahu je potřeba i to, kdo bude nejčastěji sekat a jakého výsledku chcete dosáhnout.

S kosou se ve vysoké trávě neztratíte

Na lán lučních travin vedle chalupy nebo přerostlou trávu je nejlepší stará dobrá klasika – ruční kosa. Ještě před pár desítkami let většině lidí bohatě stačila. Dnes se mnozí k této tradici vrací, je to však fyzicky náročný pohyb, který vyžaduje znalost správné techniky kosení.

Kromě závodů v kosení existují také kurzy, kde si přesný způsob práce s kosou můžete osvojit. Pro louku je kosa ideální, protože neohrožuje luční živočichy. Navíc takový porost není nutné sekat často, takže se během léta tolik nenadřete.

Pažitu dosáhnete jedině vřetenovkou

Jestli ovšem sníte o golfovém trávníčku, který si budete opečovávat, nebo prostě jen chcete zcela minimalizovat trávy kvůli pylové alergii svých potomků, vsaďte na vřetenovou sekačku. Ne nadarmo je nejoblíbenější v Anglii – vytvoří skutečně „anglický“ trávník. Jejich výšku lze nastavit až na milimetrový sestřih. Běžný typ vřetenovky je nutné tlačit, ale existují i verze na akumulátor nebo benzin, ty jsou ovšem dražší. Práci s ní však zvládne kdokoli a poseká i středně velkou plochu.

Zásadní výhodou vřetenové sekačky je však způsob, jakým seče. Principem tohoto stroje jsou totiž nože, které se vzájemně nedotýkají a zůstávají tak ostré – díky tomu trávu netrhají, ale vlastně stříhají. Trávník je pak zdravější a hustší. Nebují v něm tolik plevel a je hezčí na pohled.

Na malý prostor se strunovkou

Máte malou zahrádku se záhonky, stromy, houpačkou a dalšími překážkami a tráva je tam v menšině? Pak se vám hodí spíše strunová sekačka. Vlezete se s ní všude a snadno obsekáte jakékoli překážky. Použijete ji i na prudké svahy nebo příkopy. Není ale vhodná na příliš vysokou trávu, chce to pravidelnost sečení.

Je to ovšem nástroj spíše pro chlapy, málokterá žena si na strunovou sekačku troufne. Na druhou stranu je lehká a snadno přemístitelná. Ani výměna struny není taková věda, jak to vypadá. Pohodlnější variantou je akumulátorová strunovka, která je lehčí a nemusíte se starat o přívodní kabel.

Rotační sekačka je nesmrtelná

Nabízí se i klasická rotační sekačka, která je evergreenem českých kůlen a garáží. Dobře se s ní zachází, je ekologická a nepříliš hlučná. Nevýhodou je přívodní kabel v případě elektrické a větší námaha u benzinové varianty. Dnes už však seženete i sekačku akumulátorovou, která v sobě nese to nejlepší z obou základních typů rotačních sekaček.

A nebo si pořiďte ovce – to je ta nejekologičtější sekačka, jakou seženete!

Předchozí článek Následující článek