Posečte trávu kosou a nepotřebujete posilovnu. Jak kosu vybrat?

01. 05. 2017

Už se zdálo, že s nástupem sekaček kosám odzvonilo. Opak je však pravdou. Sečení kosou je opět v kurzu. A není divu. Je to dostupnější, ekologičtější a zdravější řešení. Přečtěte si, jak kosu vybrat i jak ji připravit k práci.

Co je kosa

Nejdřív je třeba ujasnit si pojmy. Kosa je kovová část s ostřím a upevňuje se pomocí objímky (tzv. kosiříku) ke kosišti, tedy k dřevěné násadě. Tyto tři části tvoří celý nástroj. Existují také kovová kosiště, která se kromě objímky dají připevňovat i pomocí šroubu, samojistící matice a dvou kusů podložek (nejsou součástí dodávky kosiště).

K broušení kosy se používá brousek, který můžete při práci nosit v malém toulci na opasku. Jednou za čas pak kosa potřebuje naklepat, a to kladívkem na naklepávači nebo tzv. babce.  Ty se buď zarážejí do špalku nebo upínají do svěráku.

Abyste mohli s kosou plnohodnotně pracovat, musíte mít k dispozici zmíněné části. Pokud nad tím nechcete dumat, můžete zakoupit rovnou předchystanou sadu kosy s příslušenstvím.

Jak kosu vybrat

Kosy se vyrábějí nejčastěji v délce od 40 cm do 90 cm, řídce seženete i 30cm nebo 120cm kosu. Výběr délky závisí nejen na postavě a výšce sekáče, ale také na tom, kde chcete kosu používat.

Omezený zahradní prostor se stromy a dalšími překážkami snáze posečete s krátkou kosou (do 60 cm), která vám umožní lépe manévrovat. Na kratší kose se také snáze učí broušení a naklepávání.

Zato dlouhá kosa (75-90 cm) se hodí pro rozlehlá pole a louky, kde vás nic neomezuje. Umožní vám totiž na jeden záběr pokosit větší množství travin před vámi, a tedy postupovat rychle na rozsáhlém prostoru.

Zkušení sekáči doporučují pracovat s oběma typy – kratším i delším. Pokud chcete pouze jednu kosu pro všechny případy, pak je kompromisem kosa o délce 60-70 cm. Mezi nejkvalitnější patří rakouské kosy.

Nastavení kosy

Kosiště můžete vybírat z několika druhů – třeba moravské prohnuté nebo české s „klikou“. Pro pohodlné sečení je důležitá především délka kosiště. Pokud totiž nevyhovuje vaší výšce, musíte tento nedostatek kompenzovat nepřirozeným pohybem a více se nadřete. S tím souvisí i správné nastavení kosy na kosišti.

Při kosení by špička kosy neměla směřovat do země ani příliš vyčnívat nad ní. Dalším bodem, který je třeba si při nastavení pohlídat, je úhel ostří kosy vůči zemi. Hrana nesmí být obrácená ani do země ani příliš od země.

V takových případech je nutné kosiště buď seříznout nebo naopak vyplnit klínem, aby kosa byla nastavená přesně pro vás. Že je kosa seřízená špatně, poznáte třeba podle toho, že po tahu kosou zůstává tráva stát a nelehá si.

Když tohle vychytáte a seřídíte kosu správně, bude se vám s ní sekat efektivně a pohodlně.

Ani kosa ani srp

Vybavit se můžete také srpem nebo kososrpem, s nimiž se dají lépe dosekat těžko přístupná místa nebo sežnout malé množství trávy. 

Srp je běžně k dostání pro praváky, dá se ale sehnat i varianta pro leváky. Kososrp – jak název napovídá – představuje kombinaci kosy a srpu. Ostří malinké kosy je nasazeno na rukojeť srpu, kterému také kososrp velikostně odpovídá. Oba nástroje není třeba seřizovat, protože se prodávají už jako celek.

Pokud už nářadí máte, ale váháte, jak s ním správně pracovat, zkuste náš příští článek. Poradíme vám, jak a kdy kosit a proč se k zapomenutému umění ručního kosení lidé znova vrací.

Jak kosu používat

 

Předchozí článek Následující článek