Co mít na paměti, když chcete postavit dětské hřiště

30. 05. 2016

Rozhodli jste se dětem na zahradě vybudovat vlastní království, kde si můžou hrát a rozvíjet svoji obratnost, ale nevíte, čím začít? Pokud nechcete investovat do montované konstrukce od specializovaného výrobce, máte stále možnost vybudovat hřiště svépomocí. Podívejte se na zásady, na které je třeba myslet, než se do výroby pustíte.

Zvolte vhodné místo

K umístění hřiště je ideální rovná, stabilní, travnatá plocha, ale můžete ho vystavět i ve svahu, kde lépe využijete přirozený sklon terénu pro instalaci skluzavky. Od umístění se odvíjí podoba hřiště, protože domek ve svahu vyžaduje něco jiného, než ten na rovině.

Už při výběru místa pamatujte na bezpečí svých dětí. Postavte hřiště daleko od bazénu, rybníčku, silnice i nebezpečných strojů a eliminujte včas možná rizika. Myslete i na vhodný povrch, který tlumí náraz, což je kromě trávy také písek. Nestavte hřiště na beton, štěrk ani asfalt.

Vytvořte si návrh celé stavby

Než začnete shánět materiál, je potřeba mít jasnou představu o tom, jak má hřiště vypadat. Asi každé provedení počítá s houpačkou a skluzavkou. Ty se dětem neomrzí. Právě patrová věž s domečkem nebo pískovištěm v patě a se skluzavkou z patra, spolu s vedlejší konstrukcí pro houpačku, je nejrozšířenějším typem dětského hřiště.

Ideální je taková podoba hřiště, která nabízí zábavu všem věkovým skupinám dětí. Tak může hřiště s vašimi potomky růst a využijí je po delší čas.

Mnohé závisí na vaší fantazii a možnostech, můžete dětem postavit pirátskou loď nebo celý malý hrad s několika věžemi, kam se vleze mnohem více atrakcí. Využít lze například houpací sítě, šplhací lano, horolezeckou zeď, žebříky, visuté mosty, lanové sítě, prolézací tunel nebo kreslicí tabuli. Ať už se však rozhodnete doplnit hřiště čímkoliv, vždy myslete na bezpečí svých dětí.

Nezapomeňte na bezpečnost

Zásadní je otázka dobrého ukotvení celé stavby. V současnosti se jako nejvhodnější řešení nabízejí zemní vruty, s jejichž pomocí upevníte celou konstrukci pevně do země. S nimi si nezabetonujete zahradu, montáž je navíc rychlá a jejich použití flexibilní, můžete totiž hřiště rozšířit nebo přesunout.

Vruty dostatečně zapusťte do země, aby se o ně děti nezranily. Také všechny spoje se snažte na exponovaných místech zapustit nebo alespoň opatřit krytkou.

Pokud máte omezený rozpočet, je dobré si předem spočítat, co bude kolik stát. Při výběru materiálu ale dbejte na kvalitu, protože použití levných výrobků může vést k menší bezpečnosti, a tedy k následnému zranění dítěte. Zde platí zásada na dětech nešetřit, vybírejte proto kvalitní produkty ověřených značek. 

Připravte si spolehlivý materiál

Pro vytvoření konstrukce jsou nejvhodnější hladce opracované hranoly z vysušeného jehličnatého dřeva (modřín, borovice, smrk) s ohoblovanými hranami. Nesmí v nich být suky. Od šířky hranolu se pak odvíjí celková stabilita konstrukce.

Pro spoje použijte kvalitní vruty do dřeva a šrouby s maticemi. Hřebíkům se vyhněte, protože vylézají ze dřeva, které v závislosti na vlhkosti mění svůj objem. Hrozí tak zranění dítěte při hře. Připravte si také tesařské kování (úhelníky a pásky), s nimiž vše spojíte a vyztužíte. A nakonec nezapomeňte na pružiny a uchycení houpačky. Při práci se neobejdete bez aku vrtačky, pilky na dřevo a dlouhého metru.

Rady na závěr

  • Hranoly je vhodné před sestavením naimpregnovat.
  • Zvažte použití nerezového spojovacího materiálu na hlavní prvky konstrukce. Nerez víc vydrží a ani cenový rozdíl vás nezruinuje.
  • Nezapomeňte na zakrytí pískoviště plachtou nebo dřevěnou deskou, aby ho kočky nepoužívaly jako toaletu.
  • Při provozu pravidelně kontrolujte, zda někde není uvolněný šroub, trčící tříska, uvolněné prkno apod.

Shrnuto, podtrženo - když si dětské hřiště postavíte sami, můžete jeho podobu upravit podle svého rozpočtu, podle počtu, věku a zájmů svých dětí i podle podmínek vaší zahrady. Navíc tak při troše fantazie můžete vytvořit jedinečnou stavbu, kterou v žádné jiné zahradě neuvidíte.

Předchozí článek Následující článek