3 zlepšováky, se kterými položíte dlažbu opravdu rovně

 

25. 08. 2023

Abyste dosáhli vodorovně nalepených dlaždic a obkladů s přesnými spárami, stačí vám pohlídat dvě věci:

  1. připravit co nejrovnější podklad,
  2. zafixovat dlaždice do precizní roviny, dokud neuschne lepidlo.

Snažit se podklad srovnat vrstvou lepidla můžete jen v případě, že výškový rozdíl je méně než 2 mm. Víc vám totiž lepidlo nedovolí.

Proto vám s podkladem pomůže samonivelační stěrka. Jelikož dlaždice nerovnosti neskryjí, ale naopak odhalí, doporučujeme to nepodcenit.

Na zafixování dlažby do roviny pak existují různé vychytávky. Tady jsou tři z nich. Dají se použít nejen na podlahu, ale i při obkládání stěn. A zvládne to s nimi i úplný začátečník.

 

1) Vyrovnávací systém Leveling

Nejuniverzálnější možností je samonivelační spárovací systém Leveling. Díky němu vyrovnáte dlažbu a obklady v obou směrech: vytvoříte hladký povrch i symetrickou mřížku.

Systém Leveling tvoří spony, klínky a utahovací kleště. Jejich použití je jednoduché, rychlé a spolehlivé.

Jak to funguje? Spony mají z boku tvar písmene T, obráceného vzhůru nohama. Pod hranu už položené dlaždice zasunete sponu jedním ramenem zmíněného T a k ní přiložíte další dlaždici (na druhé rameno). Tělo spony přitom trčí vzhůru mezi dlaždicemi.

V těle spony je otvor, kterým prostrčíte klínek a ten utáhnete kleštěmi. Optimální rozevření kleští nastavíte u první dlaždice. Tlak klínku ve sponě srovná obě sousední dlaždice do jedné roviny.

Když tedy spony utahujete pořád stejně, tedy na vámi nastavené maximum, dlažba bude opravdu rovná. Ověřit si to můžete třeba tím, že přejedete volným klínkem přes spáru z jedné dlaždice na druhou, aniž by se zadrhl.

Zpravidla se dávají dvě spony na jednu hranu/spáru. Pokud je dlaždice velkoformátová, tak i tři spony.

 

Zhruba po 24 hodinách od položení dlažby (až zaschne lepidlo), urazíte gumovou paličkou horní část spony a můžete spárovat. Takže zatímco klínky se dají využívat pořád dokola, spony jsou na jedno použití. Jejich spodní půlka zůstává pod dlaždicí, horní část se vyhodí.

Standardní spony vyhovují dlaždicím o tloušťce 3-12 mm, vysoké spony jsou pak pro dlaždice silné 15-22 mm. Spony se nabízejí v tloušťkách od 1 do 5 mm podle požadované šířky spáry.

Tip: Stejnoměrnou šířku spár zajistíte i pomocí 3D křížků Leveling. Ty jsou oboustranné, takže je využijete jak na 1,5mm, tak na 3mm spáry.

Ideální je nejdřív zakoupit kompletní set obsahující kleště, 100 spon a 100 klínků. Pak už si můžete samotné spony i klínky dokupovat podle potřeby. Doporučujeme si dopředu spočítat, kolik spon bude daná pokládka vyžadovat, aby vám v půlce práce nedošly.

 

2) Nivelační/distanční klipy na pokládání dlaždic

Na rozdíl od systému Leveling fungují montážní sady nivelačních klipů tak, že nejdřív položíte dlaždice a teprve pak do každé spáry vložíte klipy neboli úchyty. Zpravidla se dávají zase dva na jednu spáru/hranu.

Každý úchyt má kovovou tyčinku ve tvaru T. Tu zastrčíte do spáry tak, aby se svými rameny zahákla pod obě sousední dlaždice. Černou matici úchytu dotáhnete natolik, aby se dlaždice srovnaly do jedné roviny.

Utahujete rukou nebo montážním klíčem, který je vždy součástí sady. Ten stačí nasadit na výstupky na matici. Po ztuhnutí lepidla matici zase povolíte a klip vytáhnete ven.

Úchyty se dají použít při pokládání dlažby stejně jako obkladů na stěnu, a to opakovatelně. Nic se nevyhazuje.

Sada obsahuje vždy 50 klipů a 1 klíč. Ty jsou určené pro 2mm až 8mm spáry a dlaždice o síle 6-16 mm. Jako doplněk pro vytvoření dokonalých vnějších rohů při obkládání stěn zase slouží rohové profily. Ty se vkládají mezi klip a dlaždici.

 

 

3) Křížky a klínky

Nivelační klipy vám ovšem nezajistí jednotnou šířku spáry. Abyste dosáhli na pohled dokonale symetrické mřížky, s tím vám pomůžou tradičnější pomocníci – spárovací (neboli obkladačské) křížky a klínky.

Křížky se vkládají buď na plocho do kříže protínajících se spár, nebo se jedním ramenem do spáry postaví. Po zatvrdnutí lepidla se zase vyndávají, ale dají se i zaspárovat.

Oproti tomu klínky se hodí u nerovností, kde je nutné šířku spáry trochu upravit. Třeba když máte nepřesně uříznutou dlaždici. Žádoucí je ovšem mít všechny okrajové dlaždice rozdělené čistě a přesně.

> Přečtěte si tento článek a budete řezat dlažbu jako profík. <

Kladete si celou dobu otázku, proč jsou vůbec spáry nutné, když je s nimi práce navíc? Jednoduše proto, aby se dlaždice a obklady měly kam roztahovat, když nasáknou vlhkost a změní tím svůj objem.

 

Užitečné rady na závěr:

  • Výrobci často doporučují vhodnou šířku spáry pro vámi vybranou dlažbu. Držte se toho. Vyplatí se to.
  • Vede částí podlahy, na kterou chcete pokládat dlaždice, dilatační spára? Pak musí přímo nad ní vést i spára v dlažbě. Určitě nad dilatační spáru nedávejte dlaždice na koso, jinak popraskají. Dilatační spára se dělá v betonovém pokladu proto, aby vyrovnala napětí vznikající změnami teplot (třeba pod podlahovým topením).
  • Pokud jste si vybrali velkoformátovou dlažbu, položíte ji rychleji a s menším množstvím spár. Počítejte ale s tím, že v menší místnosti budete mít větší prořez (víc zbytků) než ve velké. Jelikož jsou dlaždice uprostřed mírně prohnuté, nepokládejte je na vazbu, tedy s polovičním přesahem každé řady. Raději zvolte pokládku na střih (pravidelná síť jako na šachovnici) nebo s přesahem čtvrt délky.
  • Když obkládáte stěny a podlahu současně, vždy je potřeba začít stěnami. Na podlaze pak má spára navazovat na spáru na zdi, abyste dosáhli celku hezkého na pohled. Pokládání dlažby na podlahu bývá vždycky posledním krokem. Všechny stavební úpravy mu mají předcházet, abyste si krásnou novou podlahu hned nezničili.
  • Obklady na stěnu nikdy nepoužívejte na zem, protože nevydrží zátěž. Naopak podlahové dlaždice na zeď dát můžete.

A hlavně: pusťte se do pokládání dlažby s klidem. Pohled na krásnou, vlastnoručně položenou dlažbu vás bude hřát u srdce při každé cestě do koupelny.

                                                                                                                         Jak vybrat řezačku dlažby a obkladů

 

Předchozí článek