Jak vybrat řezačku dlažby, obkladů a skla

06. 10. 2020

Už jste někdy řezali obklady? A kolik jste jich už zničili? Pokud hodně, možná jste doplatili na práci s nekvalitní řezačkou. Jestli to chcete zkusit znovu a lépe, podívejte se nejdřív, na co při výběru řezačky myslet. A k čemu se která hodí víc.

Ruční řezačky

Pro všechny ruční řezačky platí, že práce s nimi je v porovnání s těmi elektrickými bezprašná a že nepotřebují chladit, takže umožňují řezat za sucha. Dlaždice vždy zůstává na jednom místě a řežete ji vlastním pohybem řezáku.

1) Ruční řezák skla – jedná se o prosté řezací kolečko s rukojetí. Práce s ním je pomalá a vyžaduje pevnou ruku. Byť je to nejjednodušší typ řezače a může proto vypadat jako vhodný pro začátečníky, opak je pravdou – čím jednodušší nástroj, tím víc zkušeností musí člověk mít. Složitější řezačky totiž práci velmi usnadňují a takříkajíc udělají hodně za vás.

2) Ruční řezačka dlažby bez vodicího rámu – jednoduchý řezák sloužící spíše jen na dořezávání obkladů a dlažby. Pomocí aretačních kolíků se nastaví tloušťka a šířka řezu. Ten se pak provede tahem.

3) Ruční řezačka s vodicím rámem – používá se pro keramické a kameninové dlaždice a obklady. Tvoří ji základna s kolejnicí a vodicím rámem, na němž se pohybuje řezací kolečko či hrot a s ním i páka, kterou řezačku ovládáte.

To je základ, který je u kvalitních řezaček doplněn další výbavou pro přesnější, rychlejší a pohodlnější práci: sklopným lamačem pro hladké odlomení dlaždice (i té mozaikové), úhlovým příložníkem pro řezání pod úhlem, odpruženým stolem, výklopnou vzpěrou, větším množstvím měřítek nebo třeba ergonomickou rukojetí. Speciální modely umožňují řezat i oblé a nepravidelné tvary.

Řezačky jsou dostupné v řadě velikostí (od 40 do 160 cm), které se odvíjejí od délky kolejnice a určují maximální použitelnou délku dlaždice. Na rozdíl od elektrických řezaček jsou ty manuální vhodné jen pro běžnou tloušťku dlaždic (do 25 mm). Pracují však bezprašně a snadno se ovládají.

Cenově se řezačky pohybují od pár stovek po jednotky tisíc. Společně s cenou roste i kvalita provedení a výbava, proto se náročným kutilům i obkladačům-řemeslníkům vyplatí investovat do pořádného modelu.

Proč používat profesionální řezačku obkladů a dlažby?

  • Je přesná.
  • Poradí si s tvrdšími, tlustšími a většími dlaždicemi než levná hobby řezačka.
  • Řeže bez otřepů.
  • Dobře se s ní pracuje a manipuluje.
  • Má dlouhou životnost.
  • Je stabilní.

Tip: Potřebujete řezačku jednorázově na víkend? Pak se vám víc vyplatí si kvalitní model půjčit v půjčovně nářadí, než za stejnou cenu koupit levnou řezačku, se kterou se budete zbytečně trápit. Ušetříte tím čas, nervy, místo v dílně i spoustu zničeného materiálu.

Elektrické řezačky

Vynikají rychlou, přesnou prací a schopností zvládnout nejen výrazně tlustší dlaždice, ale často i další materiály jako kámen nebo cihly. Většina z nich se hodí i pro dělení skleněných dlaždic. Na druhou stranu jsou elektrické modely dražší, objemnější a bez chlazení vodou i hodně práší.

Řežou pomocí celoobvodového diamantového řezného kotouče, který materiál v řezu zahřívá, takže hrozí jeho prasknutí. Proto vyžadují chlazení vodou (řezání za mokra), které na druhou stranu eliminuje zmíněnou prašnost a zlepšuje kvalitu řezu. Takové řezačky musejí být uzpůsobené pro přívod vody a samozřejmě musejí mít zvýšenou ochranu proti úrazu elektrickým proudem.

1) Mostová řezačka dlažby – kotouč se pohybuje po rámu nad stolem řezačky. Uřeže zpravidla i kámen a další materiály (záleží na hloubce prořezu a vhodně zvoleném kotouči). Mívá dostatečnou délku řezu pro práci s velkoformátovými dlaždicemi. Může být vybavená i přídavnými stolky pro podporu rozměrné dlaždice ze stran, aby ta po odříznutí nespadla a nerozbila se.

Některé mají i laser pro ještě přesnější výsledek nebo umožňují fasetování okraje (seříznutí hrany pod určitým úhlem). Bývá dostatečně robustní a těžká, aby nehrozilo její převrhnutí.

2) Stolní řezačka – kotouč je na jednom místě a při řezání pohybujete dlaždicí. Proto není vhodná pro skleněné obklady se spodní lakovanou vrstvou, kterou poškrábe a naruší sebemenší hrubá nečistota na ploše. Hodí se spíš pro malé a středně velké keramické obklady. Výhodou je možnost fasetování okrajů.

3) Elektrická nebo aku ruční řezačka – vypadá jako běžná kotoučová pila. Řez provádíte pohybem řezačky po vodicí desce s dorazem. Zvládne rozdělit i beton a kámen (samozřejmě s vhodným kotoučem). Čím tvrdší materiál řežete, tím vyšší výkon stroje je potřeba. 

4) Úhlová bruska – tato možnost má víc odpůrců než zastánců. Pravdou je, že pracovat s flexou se nehodí ve vnitřních prostorách, hodně totiž práší.

Hodí se pro řezání tlustých dlaždic a pro vyřezávání jiných tvarů, než je rovná přímka – hodně však záleží na kvalitě kotouče a pevné ruce. Zatímco na jakékoli řezačce s vodicí kolejnicí máte jistotu rovného řezu, s úhlovou bruskou je to spíš otázka vaší šikovnosti.

Na co myslet při výběru

Předně se ptejte sami sebe, jak často budete řezačku používat. Pokud ji potřebujete jednorázově, raději si ji půjčte (v naší půjčovně najdete 93cm ruční řezačku dlažby Montolit MasterPiuma).

Jestli ji opakovaně upotřebíte při dlouhodobé rekonstrukci domu, záleží pak ještě na typu materiálu, který má zvládnout uřezat. (A také na částce, kterou za ni chcete dát.)

  • Když budete dělit jen běžné obklady a dlaždice, investujte do lepší ruční řezačky, která nabízí slušný poměr cena/výkon a se kterou odvedete dobrou práci. Vyberte pak takovou velikost, která vyhovuje délce a tloušťce použitých dlaždic.
  • Kdybyste kromě obkladů chtěli řezat i skleněné dlaždice, beton, kámen nebo cihlu, už se vám vyplatí elektrický stroj, který zvládne všechno.

Jestliže se plánujete jako obkladač živit, pak určitě investujte do co nejlepšího nářadí. S jeho pomocí totiž odvedete přesnou práci, která vám vytvoří dobrou pověst a přitáhne nové zákazníky. Brzy se vám tak investice vrátí zpět.

Nebo jste kutil začátečník a obklady jste nikdy neřezali? Pak si nenechte ujít náš příští článek o tom, jak si s dělením obkladů, dlažby a skla poradit.

Předchozí článek Následující článek