Jak vybrat popelnici a jaký objem zvolit?

Pořídili jste si nový dům nebo chalupu? Změnil se výrazně počet členů vaší domácnosti? Dosloužila už stará popelnice? To všechno jsou situace, ve kterých si pořizujeme popelnici novou. Která vám bude nejvíc vyhovovat? Výběr ovlivňuje hned několik věcí.

Materiál

Volit můžete ze dvou možností:

Plechová popelnice

Popelnice z pozinkovaného plechu je ta nejtradičnější, kterou na trhu seženete. Neuškodí jí horký popel, od něhož ostatně dostala svůj název. Žhavé zbytky z kamen ale nejsou hlavním důvodem, proč ji dnes používat.

Už totiž minuly doby, kdy se topilo výhradně uhlím a v popelnicích končilo velmi málo věcí. Plastové obaly ještě neexistovaly, papír se pálil, jídlo nevyhazovalo, takže byste v nich našli hlavně sklo a kovy – a ty horký popel nezapálí. Zatímco teď by plastové sáčky plné papírových kapesníků mohly snadno vzplanout.

Pokud tedy topíte krbem a chcete plechovou popelnici opravdu na popel, nechte ho přece jen nejdřív vychladnout. Anebo ostatní odpad dávejte do druhé popelnice.

Hlavní důvody, proč si plechovou popelnici pořídit, tak představují spíš design a velikost. Oproti plastovým popelnicím je menší, má objem buď 70, nebo 110 litrů, takže vyhovuje malým domácnostem. Jelikož nemá kolečka, musíte ji přemisťovat buď „koulením“ po hraně dna nebo pomocí rudlu. Aby dlouho vydržela, nechávejte ji raději na suchém místě, jinak za čas zreziví.

Plastová popelnice

Popelnice z pevného plastu jsou v různých ohledech praktičtější. Díky nižší váze a kolečkům se snáz přemisťují. Plast odolává korozi i UV záření, časem ale přesto může prasknout.

Vyrábějí se ve větších velikostech (120 a 240 litrů) a navíc v různých barvách pro přehledné třídění odpadu.

Barevné rozlišení je sice všeobecně známé, ale tady je malá připomínka:

 • Černá – směsný komunální odpad
 • Modrá – papír
 • Žlutá – plasty
 • Zelená – barevné sklo
 • Bílá – čiré sklo
 • Hnědá (s roštem a odvětráváním) – bio odpad
 • Šedá – kovy
 • Oranžová – nápojové kartony
 • Červená – elektro

Můžete si samozřejmě vybrat barvu popelnice podle toho, která se vám líbí. Ale pravděpodobně tím zamotáte hlavu popelářům. (V různých regionech se ale může barevné rozdělení lišit.)

Už máte možná jasno, jestli vám víc vyhovuje plechová, nebo plastová popelnice. Bude ale velikostně korespondovat s potřebami vaší domácnosti? Právě velikost totiž hraje při výběru popelnice klíčovou roli.

Velikost

Co zohlednit při volbě objemu popelnice? Odpovězte si na několik otázek:

 • Kolik členů má vaše domácnost?
 • Jak často vám popelnici vyvážejí?

To jsou dva základní parametry. Pro přehled uvádíme tabulku s orientačními velikostmi popelnice podle počtu členů a četnosti vyvážení. Čím menší počet lidí a čím častější vyvážení, tím menší popelnici si můžete dovolit. Průměrný Čech vytvoří cca 1-1,5 kg odpadu denně.

 

2x týdně

1x týdně

1x za 14 dní

1 člen

70 l

70 l

70 l

2 členové

70 l

70 l

110-120 l

3-4 členové

110-120 l

120 l

240 l

5-6 členů

110-120 l

120-240 l   

240 l a víc

7-8 členů

120 l

240 l

240 l a víc

Vezměte ale v potaz víc okolností:

 • Máte malé dítě?
 • Máte domácí mazlíčky?
 • Máte zahradu?
 • Kolik času v domě trávíte?
 • Jak často se v něm stravujete?

Čím víc jste doma a čím víc doma jíte, tím víc odpadu vzniká. Velkým zdrojem odpadků jsou i malé děti a domácí mazlíčci. Jednorázové pleny a ubrousky, konzervy a obaly od žrádla, použitý kočkolit nebo piliny – všechno se počítá.

Také ze zahrady končí dost věcí v popelnici, pokud nemáte velký kompostér nebo poblíž domova obecní kontejner na větve. Mazlíčci a zahrada zkrátka vydají za dalšího člena domácnosti navíc.

 • Třídíte odpad?
 • Kompostujete?

Naopak každý kousek vytříděného nebo zkompostovaného smetí vám místo v popelnici ušetří. (Kapitolou sám o sobě je pak životní styl „zero waste“, tedy cílené nevytváření odpadu.)

Proto údaje v tabulce berte jako horní hranici, pokud třídíte, nebo jako spodní hranici, pokud máte další zdroje odpadu navíc a přitom netřídíte.

Tip: Sháníte popelnici na chatu nebo chalupu? Pokud na ni jezdíte často, na delší čas, ve více lidech a popelnici vyvážejí popeláři, vyplatí se vám 120l či 240l popelnice. Nebo se tam objevíte vždy jen na víkend a pytle s odpadem pokaždé sami odvezete? Pak vám postačí klidně jen 70l popelnice jako takový venkovní odpadkový koš.

Co si ještě pohlídat? Hlavně normy

Ty totiž zaručují, že si s vyzvednutím a vysypáním popelnice poradí popelářské auto. Kovové popelnice mají splňovat normu DIN 6629, plastové zase EN 840. Pokud popelnice normě neodpovídá, vyklápěcí mechanismus ji správně nezachytí a ta pak spadne na zem nebo do útrob popelářského auta – a v obou případech se zničí. (A popelářům to přidělá práci.)

Zadruhé náhradní díly. Občas se stává, že se některá část popelnice poškodí. Pokud je to kolečko, víko nebo čep, který víko drží, nic se neděje. Dají se snadno sehnat náhradní. Jen si důkladně pohlídejte, že kupujete správnou velikost dílu – nejlépe od toho samého výrobce.

Předchozí článek Následující článek