Řežte sklo, obklady a dlažbu jako profík

 

19. 10. 2020

Máte z řezání kachliček nebo skla noční můry? Budíte se hrůzou kvůli rekonstrukci koupelny? Jen klid. Stačí si uvědomit pár základních pravidel, nadechnout se a pustit se do toho. Držte se našich rad a uvidíte, že to zvládnete.

Ať už chcete přesně rozdělit plotnu skla, skleněnou dlaždici, keramickou obkladačku nebo slinutou dlažbu, je zapotřebí velké opatrnosti. Tyto materiály jsou pevné, tvrdé a křehké. Stačí malá chyba a materiál praskne nebo se kus odštípne. Proto tahle práce děsí tolik lidí. Jak ale zbytečným škodám můžete předejít?

Hlavně volbou nástroje

Základní pravidlo číslo jedna zní: použít vhodné a kvalitní nářadí. Zní to jako samozřejmost, ale nenechte se mýlit. Naopak na tom při řezání skla a dlažby záleží ještě víc než u jiných materiálů. S levnou řezačkou můžete zkazit tolik obkladů, že hodnota jejich ztráty převýší hodnotu samotné řezačky.

Možnosti, čím řezat, jsou v podstatě dvojí: pomocí ručních nástrojů, nebo elektrických strojů

O jednotlivých typech řezaček i jejich výhodách a nevýhodách jsme se rozepsali už v minulém článku, koukněte na něj.

Při práci s ruční řezačkou si hlavně dávejte pozor na to, abyste vyvíjeli na řezák stejnoměrný tlak. Teprve na konci řezu ho zmírněte, ať zamezíte odštípnutí vzniklého rohu.

Nejvíc rizik hrozí při práci s elektrickou řezačkou

Tou ale nic nerozdělíte bez řezného kotouče. Na sklo, keramické obklady i kameninové dlaždice si vezměte celoobvodový diamantový kotouč.

Jelikož se jedná o tvrdé materiály, obecně nejvhodnější je kotouč s měkkým pojivem. Vytvoříte s ním hladký řez bez otřepů. Vždy se však zajímejte o to, zda je zvolený kotouč určený pro konkrétní typ materiálu. Velikost samozřejmě přizpůsobte stroji, který se chystáte použít.

Pokud si nejste jistí, co takový kotouč umí nebo jak ho vybrat, podívejte se sem.

Chce to chladit

Při řezání se zahřívá nejen kotouč (ten celoobvodový zvlášť, protože v řezu „nedýchá“), ale i dělený materiál. Proto je nutností obojí chladit vodou. Bez chlazení by materiál praskl a kotouč se zvlnil.

Voda navíc snižuje prašnost, vynáší obroušený materiál z drážky a prodlužuje životnost kotouče.

Ne každý stroj ale řezání za mokra umožňuje. Pokud je určený jen na suchou práci, hrozí při jeho kontaktu s vodou zásah elektrickým proudem. 

Pracovat s celoobvodovým kotoučem můžete tudíž jen se strojem, který je pro mokrou práci určený – tedy má trysky pro přívod vody a izolovanou elektroniku.

Pečlivost nade vše

Při práci na kotouč netlačte ani zbytečně nepospíchejte. Udržujte – stejně jako u ručních řezaček – rovnoměrný tlak, teprve těsně před koncem ho zmírněte, aby se materiál nevyštípl. Do řezu se nevracejte. Buďte trpěliví a pečliví.

Aby byl řez co nejpřesnější a snížili jste riziko odštípnutí, můžete si pomoct tím, že zmenšíte vibrace. A to jak vyšší rychlostí otáček, tak dobře naostřeným kotoučem. Řezáním se totiž kotouč zaobluje a ten pak hůř pracuje. K ostření se používá oživovací kámen, určený přímo pro diamantové kotouče.

Přestože celoobvodový kotouč vytváří hladký řez, je potřeba výslednou hranu zabrousit a očistit. Je totiž ostrá a křehká. Vezměte si na to diamantovou houbičku.

Se sklem opatrně

Sklo je velmi ošemetný materiál. Snadno praská a štípe se. Pokud jste si pořídili designové skleněné dlaždice, postupujte obzvlášť opatrně. Stačí je položit na drobné odštěpky, barevná vrstva vespod se naruší a sebemenší poškození je pak hodně vidět. 

Proto při jejich řezání udržujte co nejčistší pracovní plochu. Abyste se vyvarovali odštěpkům, kotouč na řezání skla musí mít velmi jemná diamantová zrna.

Podobné vlastnosti mají však i obklady na zeď a podlahové dlaždice, které se nejčastěji vyrábějí z keramiky a kameniny, případně bývají z přírodního kamene. Kamenina je v podstatě kvalitnější a odolnější keramika. Vyžadují proto při práci stejnou opatrnost, jen poškrábání zadní strany není problém.

Specialitou je slinutá dlažba

Jedná se sice také o keramiku, ale díky specifické technologii výroby je velmi odolná a téměř bez pórů. Díky tomu má nízkou nasákavost, takže je mrazuvzdorná a hodí se kromě interiéru i do venkovních prostor. Dá se využít na podlahu i na stěnu. Navíc často věrně napodobuje vzhled kamene, betonu či dokonce dřeva.

Na slinutou dlažbu je potřeba elektrická řezačka a velmi tenký diamantový kotouč, ideálně určený přímo pro tento materiál.

Nakonec nezapomeňte na důležité pravidlo:

Čím míň zkušeností s řezáním skla a dlažby máte, tím víc materiálu navíc mějte v rezervě.

A se samotným pokládáním dlaždic vám pomůže třeba tahle montážní sada.

Tak hodně zdaru!

Předchozí článek Následující článek