10 pomůcek, se kterými už krev při práci nepoteče
"Řezal jsem dřevo, najednou mi sjela ruka a pila mi zajela do palce. U doktora jsem se dozvěděl, že zuby jen o vlásek minuly šlachu. I díky tomu, že sjely po rukavicích." Přesně takový příběh zažil nedávno jeden náš známý. A protože víme, že podobné nehody se v dílně prostě stávají, připravili jsme tentokrát pár tipů na ochranné pomůcky.
Začneme rovnou od zmíněných rukavic. Asi nenajdete dílnu, ve které by nebylo hned několik párů. Nejen, že vás ochrání před otlaky, třískami nebo třeba chladem, ale také zmírní následky různých nehod.
Jedny rukavice na řezání, jiné na sváření a další do zimy
Kromě pracovních kombinovaných rukavic z usně, které vás ochrání hlavně před špínou a škrábanci, by ve vaší výbavě neměly chybět ani:
- Rukavice proti prořezu - jsou zpevněné, aby vás ochránily před ostrými předměty.
- Polstrované rukavice - lépe chrání proti otlakům, které vám mohou způsobit například předměty s hranami.
- Rukavice s protiskluzovou vrstvou - hodí se hlavně na lehčí práci, zabraňují vyklouznutí nástrojů.
- Máčené rukavice - lépe chrání ruku a hodí se i pro práci s chemikáliemi. Bývají buď polomáčené (prodyšnější) nebo celomáčené (lépe chrání celou ruku).
- Zimní pracovní rukavice - mají teplou podšívku, aby vás ochránily nejen před drobnými poraněními, ale i před mrazem.
- Svářecí rukavice - ochrání vás před horkými předměty a vysokými teplotami.
- Antivibrační rukavice - tlumí vibrace, které způsobují některé elektrické nástroje.
- Neoprenové rukavice - jsou lehké, odolné a dobře chrání před různými chemikáliemi včetně žíravin.
Základ pro ochranu zraku: kvalitní brýle
Mezi základní výbavou byste měli mít i ochranné brýle. Prakticky při každé práci se totiž můžete setkat s odlétávajícími částečkami materiálu, a proto je důležité, abyste před nimi své oči dobře chránili.
Základem jsou čiré brýle, které vás ochrání například před pilinami při řezání dřeva. Při práci venku ale více oceníte ochranné brýle s UV filtrem.
Bez speciálních brýlí na svařování zapomeňte
Pokud plánujete svařovat, potřebujete svářecí brýle nebo kuklu. Ochrání vaše oči před ultrafialovým a infračerveným zářením, která mohou vážně poškodit rohovku, čočku i sítnici.
Zabránit tomu je přitom tak snadné. Stačí jen vybrat správnou tmavost skla (s tím vám pomůže tabulka na konci článku).
V poslední době jsou stále oblíbenější samostmívací kukly. Místo tmavého skla mají elektronickou kazetu s LCD displejem, který je normálně průhledný podobně jako sluneční brýle. Díky tomu vše dobře uvidíte.
Jakmile ale začnete svařovat, displej ztmavne jako svářečské sklo. A to tak rychle, že lidské oko nestihne prvotní záblesk ani zaznamenat.
Aby kolena a záda netrpěla
Drobností, kterou oceníte třeba při pokládání nové podlahy, jsou nákoleníky. Vaše klouby díky nim mnohem méně trpí. Což po celodenním dláždění koupelny a sklepu určitě oceníte.
Podobně jako podpůrný bederní pás, který uleví vašim zádům.
Bezpečná práce na stavbě? Bez přilby to nejde
Ne všechny pomůcky musíte mít v základní výbavě. Jsou i takové, které se hodí zejména pro určité prostředí. Patří mezi ně například bezpečnostní přilby. Potřebujete je zejména na stavbách, kde vás ochrání, když například kolegovi spadne z lešení kladivo.
Pokud se pohybujete v hlučném prostředí, měla by pro vás být samozřejmostí také ochranná sluchátka. Pomůžou snížit hluk a tím i riziko poškození sluchu.
V prašném prostředí by zase měl být samozřejmostí respirátor. Oceníte ho třeba při otloukání starých zdí, práci se dřevem, ale i při lakování.
Detaily pro příjemnější a bezpečnější práci venku
Kutilové a řemeslníci, kteří se často pohybují venku, ocení i oblečení, které jim práci zpříjemní. Je to třeba speciální vyhřívaná bunda, která vám usnadní celodenní práci v zimě. Nebo reflexní vesta, která se hodí třeba při práci na stavbách poblíž silnice.
Drobnost nejen do dílny: bezpečnostní tabulky
Mezi detaily, které přispívají k větší bezpečnosti, patří i bezpečnostní tabulky. Jednoduše tak ostatní upozorníte na důležité věci. Vždycky je dobré vědět, kde je třeba hlavní uzávěr vody, hlavní vypínač elektřiny nebo nouzový východ.
Tabulky tmavosti svařovacích skel
Svařování elektrodou
Svařování pomocí CO2
A perlička na závěr. Pokud plánujete někdy pozorovat zatmění Slunce (nejbližší podobný úkaz bude 29. 03. 2025 v 10:48 hodin dopoledne), použijte sklo se stupněm ochrany 13 a víc.