Ochranné pomůcky při svařování nepodceňujte

Že svařování není zrovna bezpečná činnost, je asi každému jasné. Proto výběr ochranných pomůcek hraje významnou roli. Zdraví máme totiž jenom jedno. Jak příslušenství pro sváření vybírat, aby vám poskytlo dostatečnou ochranu, na to se zaměříme v tomto článku.

Ohroženy jsou nejvíce oči a ruce, které je potřeba chránit před zářením, vysokými teplotami a popálením. Poškození zraku hrozí především díky ultrafialovému a infračervenému záření, které se vyskytuje v každém svařování pomocí elektrického oblouku a plazmy. Ublížit mohou i jiskry a roztavené zbytky elektrody.

Sklo zvolte podle svářecího proudu

Jednou možností ochrany jsou svářečské brýle. Ty tradiční jsou uzavřené a mají hned dva zorníky – vrchní odklápěcí s tmavým filtrem a spodní s čirým sklem. Moderní svářecí brýle zase vizuálně téměř nerozeznáte od slunečních.

Brýle nebo samostatná sklíčka využijete i při pozorování zatmění Slunce. V takovém případě sáhněte vždy po stupni DIN 13 nebo vyšším. Hodnoty DIN označují stupně ochrany, které sklo poskytuje. Čím vyšší číslo, tím silnější filtr, a tedy i tmavší sklo.

Každá z metod svařování a použitý svářecí proud vyžadují jiný stupeň ochrany. Následující tabulky vám se správným výběrem skla pomohou:

Kuklu, nebo štít?

Svářečské brýle však zakryjí pouze oči a zbytek hlavy zůstává vystaven nebezpečí. Komplexní ochranu poskytují štíty a kukly. Nevýhodou štítu je, že ho musí svářeč před tělem držet, takže může pracovat jen jednou rukou. S kuklou má však volné ruce.

Nejjednodušší svářečské helmy mají klasické tmavé sklo. Takovou kuklu musíte při kontrole sváru buď sundat, nebo jí alespoň vyklopit zorník, obojí však zpomaluje práci. 

Existuje však i možnost, která výrazně zefektivňuje sváření – tou je samostmívací kukla s LCD displejem. Displej sám reaguje na zažehnutí elektrického oblouku (v čase kratším než 0,00005 sekundy) tím, že se ztmaví a zrak ochrání. Jakmile sváření ustane, displej znovu zesvětlá a můžete tak ihned zkontrolovat výsledek. Vaše práce je tak přesnější a rychlejší.

Pro časné sváření je samostmívací kukla nejlepší variantou. Pokud však budete svařovat sporadicky a nechcete do ochrany příliš investovat, raději než levnému výrobku z Číny pochybné kvality dejte přednost kvalitnímu štítu nebo helmě s tmavým sklem.

Podle jakých kritérií vybírat samostmívací kuklu, to si vysvětlíme v příštím článku.

Ruce jsou první na ráně

Také ochranu rukou není radno podceňovat. Na svářečské rukavice se používají různé druhy kůží, třeba štípenka nebo lícovka. V kožených rukavicích je ruka chráněná před vysokými teplotami, a přitom se tolik nepotí.

Nabídka se liší podle jejich využití – od obyčejných za pár korun pro občasné hobby svařování až po vysoce kvalitní, drahé rukavice a návleky na ruce pro profesionály, kteří svařují 8 hodin denně. Tělo nejlépe zabezpečíte proti odstřikům roztaveného kovu pomocí zástěry ze štípané kůže.

Pomůcky musejí splňovat technické normy, například EN ISO 11611 pro svářečské oděvy (nahrazuje dřívější EN 470-1), EN 407 a EN 388 pro rukavice nebo EN 379+A1 a EN 169 pro samostmívací kukly. Všechny ochranné prostředky pro sváření by měly být označené evropskou značkou CE.

Pro svařování jsou nejzásadnější tři věci: výkonná svářečka, kvalitní rukavice a spolehlivá svářecí kukla. Pokud si všechny tři vyberete správně, výrazně tím svou práci usnadníte.

 

Jak vybrat samostmívací kuklu

 

Přečtěte si vše o ochraně při svařování:

  1. Ochranné pomůcky při svařování
  2. Jak vybrat samostmívací kuklu
  3. Stupně tmavosti svařovacích skel (tabulka)

 

Předchozí článek Následující článek