Jak vyrobit vnitřní a vnější závit

Závit je chytrý a šikovný způsob, jak spojit různé součástky. Jeho největší výhodou je možnost celek znovu snadno rozmontovat. Díky tomu se závit ujal jako jeden z hlavních prvků, na nichž je postaven současný spojovací materiál. V minulém článku jsme vám poradili, jak vybrat správný závitník a závitové očko. Tentokrát se podíváme na to, jak závity v domácích podmínkách ručně vytvořit.

Trocha teorie na úvod: co si připravit

Pro výrobu vnitřního závitu potřebujete vrták, závitníky v požadovaném typu závitu, vratidlo, řezný olej, případně pilník na kov. Jestliže se chystáte na vnější závity, místo závitníku potřebujete závitové očko (neboli závitořeznou hlavu) – to je na rozdíl od závitníků vždy jen jedno, protože vyřeže celý závit najednou.

Kvalitu vyrobeného závitu ovlivňuje jak geometrie břitu nástroje a míra jeho opotřebení, tak i jeho naostření, řezná rychlost či použití řezného oleje. Právě olej je při řezání důležitý proto, že prodlužuje životnost závitníku i závitového očka a zlepšuje jejich výkonnost.

Pro domácí použití v dílně bohatě postačí ruční sadové závitníky. K vytvoření jednoho závitu totiž potřebujete hned 3 různé závitníky, které se prodávají rovnou v sadě.

Prvním z nich uberete 60 % materiálu; označený je jedním proužkem. Dalších 30 % odstraní druhý závitník, který poznáte podle dvou proužků. Doplňuje je třetí závitník, kterému se říká také kalibrační. Ten odebere posledních 10 % materiálu a závit pečlivě dobrousí. Nejčastěji bývá bez proužku, setkat se však můžete i s označením třemi proužky.

Pokud však chcete vytvořit závit s jemným stoupáním, budete mít vždy v sadě závitníky jen dva. Potřebujete-li vyřezat hluboký vnitřní závit, pomoct si můžete použitím nástavce, který prodlouží stopku závitníku.

Jak vyřezat vnitřní závit ručními sadovými závitníky

 1. Materiál, do nějž chcete závit vyvrtat, pevně uchyťte do svěráku. Nesmí totiž nikam „ujíždět“, jinak se závit nevyřeže správně.
 2. Vrtákem předvrtejte požadovaný otvor. Ten musí být vždy menší než průměr závitu. Vyberte proto vždy vrták, který má přibližně 80% hodnotu požadovaného závitu (přesnou tabulku s rozměry vrtáku pro metrické závity naleznete níže).
 3. Můžete (ale nemusíte) hranu vyvrtaného otvoru opatrně zbrousit (asi v úhlu 45°), aby došlo k hladšímu nasazení závitníku.
 4. Závitník upněte do vratidla a namastěte ho olejem. Ověřte si, zda je závitník ve vratidle skutečně kolmo, aby se závit nevyřezal šikmo.
 5. Závit vyřezávejte pomalu a dbejte, aby tlak na vratidlo byl rovnoměrný. Vždy po jedné vyřezané otáčce se o čtvrtinu otáčky vraťte.
 6. Stejným způsobem postupujte i s druhým a třetím závitníkem.
 7. Závitníky po dokončení očistěte. Při první zkoušce závitu pohybujte šroubem jemně a opatrně.

Jak vyřezat vnější závit pomocí závitořezné hlavy

 1. Kulatinu, na kterou chcete závit vyřezat, pevně upněte do svěráku.
 2. Opět můžete obrousit hrany (v úhlu 45°).
 3. Do vratidla na očka nasaďte závitořeznou hlavu požadované velikosti.
 4. Namažte řezným olejem hlavu i kulatinu.
 5. Zvláště na začátku je opravdu důležité pracovat opatrně a co nejpřesněji, aby závit nebyl vyřezaný křivě.
 6. Udržujte rovnoměrný, ale ne přehnaný tlak na vratidlo a otáčejte vratidlem. Opět se můžete vždy po jedné otáčce o ¼ vrátit. Při určité dávce zkušenosti a pečlivosti se však dá obejít i bez toho.
 7. Po dokončení očko i vratidlo očistěte a poprvé opatrně vyzkoušejte nový závit.

Vlastnoručně vyrobený závit využijete tam, kde z nějakého důvodu nemůžete materiály spojit jinými šrouby, závitovými tyčemi či maticemi.

Tabulka průměrů vrtáků pro vnitřní závit

 

Předchozí článek Následující článek