Jak vyrobit vnitřní a vnější závit
Závit je chytrý a šikovný způsob, jak spojit různé součástky. Jeho největší výhodou je možnost celek znovu snadno rozmontovat. Díky tomu se závit ujal jako jeden z hlavních prvků, na nichž je postaven současný spojovací materiál. V minulém článku jsme vám poradili, jak vybrat správný závitník a závitové očko. Tentokrát se podíváme na to, jak závity v domácích podmínkách ručně vytvořit.
Trocha teorie na úvod: co si připravit
Pro výrobu vnitřního závitu potřebujete vrták, závitníky v požadovaném typu závitu, vratidlo, řezný olej, případně pilník na kov. Jestliže se chystáte na vnější závity, místo závitníku potřebujete závitové očko (neboli závitořeznou hlavu) – to je na rozdíl od závitníků vždy jen jedno, protože vyřeže celý závit najednou.
Kvalitu vyrobeného závitu ovlivňuje jak geometrie břitu nástroje a míra jeho opotřebení, tak i jeho naostření, řezná rychlost či použití řezného oleje. Právě olej je při řezání důležitý proto, že prodlužuje životnost závitníku i závitového očka a zlepšuje jejich výkonnost.
Pro domácí použití v dílně bohatě postačí ruční sadové závitníky. K vytvoření jednoho závitu totiž potřebujete hned 3 různé závitníky, které se prodávají rovnou v sadě.
Prvním z nich uberete 60 % materiálu; označený je jedním proužkem. Dalších 30 % odstraní druhý závitník, který poznáte podle dvou proužků. Doplňuje je třetí závitník, kterému se říká také kalibrační. Ten odebere posledních 10 % materiálu a závit pečlivě dobrousí. Nejčastěji bývá bez proužku, setkat se však můžete i s označením třemi proužky.
Pokud však chcete vytvořit závit s jemným stoupáním, budete mít vždy v sadě závitníky jen dva. Potřebujete-li vyřezat hluboký vnitřní závit, pomoct si můžete použitím nástavce, který prodlouží stopku závitníku.
Jak vyřezat vnitřní závit ručními sadovými závitníky
- Materiál, do nějž chcete závit vyvrtat, pevně uchyťte do svěráku. Nesmí totiž nikam „ujíždět“, jinak se závit nevyřeže správně.
- Vrtákem předvrtejte požadovaný otvor. Ten musí být vždy menší než průměr závitu. Vyberte proto vždy vrták, který má přibližně 80% hodnotu požadovaného závitu (přesnou tabulku s rozměry vrtáku pro metrické závity naleznete níže).
- Můžete (ale nemusíte) hranu vyvrtaného otvoru opatrně zbrousit (asi v úhlu 45°), aby došlo k hladšímu nasazení závitníku.
- Závitník upněte do vratidla a namastěte ho olejem. Ověřte si, zda je závitník ve vratidle skutečně kolmo, aby se závit nevyřezal šikmo.
- Závit vyřezávejte pomalu a dbejte, aby tlak na vratidlo byl rovnoměrný. Vždy po jedné vyřezané otáčce se o čtvrtinu otáčky vraťte.
- Stejným způsobem postupujte i s druhým a třetím závitníkem.
- Závitníky po dokončení očistěte. Při první zkoušce závitu pohybujte šroubem jemně a opatrně.
Jak vyřezat vnější závit pomocí závitořezné hlavy
- Kulatinu, na kterou chcete závit vyřezat, pevně upněte do svěráku.
- Opět můžete obrousit hrany (v úhlu 45°).
- Do vratidla na očka nasaďte závitořeznou hlavu požadované velikosti.
- Namažte řezným olejem hlavu i kulatinu.
- Zvláště na začátku je opravdu důležité pracovat opatrně a co nejpřesněji, aby závit nebyl vyřezaný křivě.
- Udržujte rovnoměrný, ale ne přehnaný tlak na vratidlo a otáčejte vratidlem. Opět se můžete vždy po jedné otáčce o ¼ vrátit. Při určité dávce zkušenosti a pečlivosti se však dá obejít i bez toho.
- Po dokončení očko i vratidlo očistěte a poprvé opatrně vyzkoušejte nový závit.
Vlastnoručně vyrobený závit využijete tam, kde z nějakého důvodu nemůžete materiály spojit jinými šrouby, závitovými tyčemi či maticemi.
Tabulka průměrů vrtáků pro vnitřní závit
Průvodce spojovacím materiálem
Přečtěte si vše o závitech:
- Jak vybrat závitník a závitořeznou hlavu
- Jak vyrobit vnitřní a vnější závit
- Jak opravit poškozený vnitřní závit
- Průměry vrtáků pro vnitřní metrické závity (tabulka)
- Průměry vrtáků pro opravu závitů pomocí vložky (tabulka)
- Normalizovaná stoupání metrických závitů (tabulka)
- Stoupání palcových závitů UNC, UNF a UNEF (tabulka)