Jak natírat a ošetřovat dřevo v exteriéru

Na málokteré zahradě bychom nenašli jediný dřevěný prvek. Pergoly, zahradní domky, ploty, můstky přes jezírko… dřevo zkrátka do zahrady patří. Jenže kdybychom mu nevěnovali svou péči, rychle bychom o jeho krásu přišli. Podívejte se, co můžete udělat pro ochranu dřeva kolem domu nebo chaty.

Pravidelná péče se vyplatí

Venkovní dřevo má vyšší požadavky na ochranu než nábytek v interiéru. Je totiž vystaveno především 4 hlavním nepřátelům: vlhkosti, UV záření, změně teplot a dřevokazným organismům. Ty výrazně snižují trvanlivost dřeva. Právě nátěr má za cíl tuto trvanlivost prodloužit a zajistit dřevu dlouhodobou ochranu.  

Pokud zachytíte včas náznaky stárnutí krycího nátěru, můžete to spravit pouhým opětovným nátěrem. V případě, že starý nátěr už oprýskal a objevuje se pod ním původní dřevo, musí se starý nátěr odstranit a přistoupit ke kompletní renovaci. Výhodnější je tedy zakročit včas, ušetříte si práci i peníze.

Než přistoupíte k natírání, nejprve vyhodnoťte situaci – jaké dřevo chcete natřít, jak je namáhané a vystavené povětrnostním vlivům, jak je staré a jakou péči potřebuje, aby vydrželo. Tomu pak přizpůsobte další kroky.

Jak se vyznat v nátěrových hmotách

Naši předkové napouštěli dřevo volskou nebo býčí krví, aby vydrželo (a že opravdu vydrželo i několik staletí). Pokud však neplánujete zabijačku na býčí farmě, zbývá vám sáhnout po moderních látkách. Trh je jich plný a ne každý se v nich dokáže zorientovat. Tady je malý přehled:

- impregnace – ochranná vrstva, kterou se dřevo napustí před ostatními nátěry. Chrání ho před vodou a škůdci.

- oleje – přírodní oleje (např. lněné, konopné) jsou ekologické, dřevo pod nimi dýchá, ale trochu mění svou barvu. Na trhu je k dostání i řada lazurovacích olejů, tedy spojení lazury a přírodního oleje.

- lazury – používají se pro hlavní nátěr. Lazury kresbu dřeva plně barevně nepřekryjí, ale pouze zvýrazní. V tenké vrstvě se lazura do dřeva vpije, v silné vrstvě už vytvoří ochranný film. Seženete různé druhy podle složení, vzájemně je však nelze mísit (např. ředidlové s vodou ředitelnými).

- barvy a emaily – plně krycí hlavní nátěry, k dostání v řadě barevných variant. Zcela překryjí původní strukturu dřeva a vytvoří na ní film.

- laky – jsou bezbarvé a slouží k závěrečné ochraně. Vytvoří tak na povrchu lesklou vrstvu.

Impregnací proti škůdcům

Pokud chcete na daný materiál, ať už je to plot, pergola nebo třeba krmítko pro ptáky, nesáhnout dalších 15 let, věnujte pozornost impregnaci. Ta brání dřevokaznému hmyzu, houbám, plísním i mechům dřevo napadnout.

Právě dřevokazný hmyz vyžaduje poměrně vysokou vlhkost, proto ohrožuje dřevo více v exteriéru než v suchém interiéru. Pokud se vám hmyz už do dřeva pustil, použijte před novým nátěrem biocid nebo insekticid.

Díky impregnaci se také sjednotí savost podkladu, a tedy i konečný odstín. Po impregnování se zvýrazní na dřevě „chlupy“. Těch se snadno zbavíte zbroušením brusným papírem. Teprve pak naneste hlavní nátěr.

Barvy, nebo lazury?

Lazura a krycí barva jsou dvě alternativy hlavního nátěru. Lazura se hodí tam, kde je pěkné dřevo, které chceme nechat vyniknout. Krycí barva zase schová staré, ošklivé dřevo. Pro povrchy v exteriéru vybírejte nátěr s UV ochranou, aby vám rychle nevybledl. Zatímco na lazuru můžete použít lak, obráceně to nejde. Před nanesením lazury musí starý lak i barva dolů.

Vyplatí se investovat do kvalitních nátěrových hmot, protože se nemusí obměňovat tak často a ušetříte tím čas i peníze. Kvalitu však ovlivní nejen typ použité nátěrové hmoty, ale i způsob nanášení.

Každá nátěrová hmota si totiž žádá jiný. Vybírat můžete klasicky mezi štětcem, válečkem a stříkací pistolí. Některé hmoty (jako přírodní oleje) můžete roztírat i hadříkem nebo houbou. Vždy si přečtěte instrukce na obalu nátěrové hmoty.

Co udělat pro ideální výsledek

Stejně jako u natírání kovů platí, že by se před nátěrem měl materiál zbavit mastnoty a nečistot (zbroušením či ředidlem). Nemusíte se však bát koroze, ta u dřeva na rozdíl od kovu nehrozí.

Aby nátěr skutečně držel, je zapotřebí, aby bylo dřevo proschlé. Jinak se nátěr oprýská.

U dřeva, které mění svůj objem, použijte pouze slabou vrstvu nátěru, silnější si můžete dovolit jen u tvarově stálých dřev.

Když první nátěr rozředíte, hlouběji pronikne do dřeva. Právě na první vrstvě závisí kvalita výsledku, obzvláště u nového, ještě neošetřeného dřeva. Krycí nátěr nanášejte v jedné až třech vrstvách podle potřeby.

Pro co nejlepší výsledek natírejte za teplého a suchého počasí a vyvarujte se výrazných změn teplot v rámci dne. Odpolední horko a noční mráz schnoucímu nátěru jedině uškodí.

Jak připravit stěny před malováním

 

Přečtěte si vše o nátěrech:

  1. Jak odstranit starý nátěr
  2. Jak natírat a ošetřovat dřevo v exteriéru
  3. Jak natírat kov
  4. Jak vybrat štětec na nátěry

 

Předchozí článek Následující článek