Při výběru samostmívací kukly rozhoduje kvalita

Při sváření je ochrana očí naprostou nezbytností. Někdy ještě stačí svářecí štít nebo obyčejná kukla, o kterých jsme mluvili v minulém článku. Ty se však musejí sundávat, když se chce svářeč podívat na svár. Samostmívací kukla se už stala běžným pomocníkem nejen u profesionálů, ale i v hobby sváření. Zvyšuje pohodlí i efektivnost práce. Podívejte se, jak samostmívací svářečskou kuklu vybrat.

Stmívati samo povoleno

Samostmívací helmy mají elektronickou kazetu s LCD displejem. Na zažehnutí elektrického oblouku displej sám automaticky reaguje ztmavením skla. To proběhne v kratší době než 0,00005 sekundy, při níž se zrak nepoškodí.

Jakmile proces sváření ustane, displej opět sám zesvětlá, takže svářeč bez sundání kukly dobře vidí na spoj. Displej je vyroben z krystalků, které dokáží reagovat mnohem rychleji než ty v obrazovkách běžné spotřební elektroniky.

Zmíněná rychlost ztmavení je běžná pro všechny kukly bez ohledu na cenu, u těch levnějších by však kvalitu mohl ovlivnit mráz. Dobrý výrobce proto udává i to, při jaké teplotě už se rychlost ztmavení změní.

Při výběru je důležité hledět na optickou kvalitu displeje: zda není někde světlejší nebo nemá na sobě skvrny či pruhy. I tyto drobné rozdíly by totiž mohly způsobit poškození zraku. Zatemnění musí být po celé ploše displeje zcela stejné.

Pro filtry ztmavení platí norma EN 379+A1. Že helma tuto normu splňuje, si ověříte na vnitřní straně displeje, kde by měla být informace vylisována. Každá kukla by měla mít i evropskou značku CE.

Podle čeho vybírat?

Při výběru kukly se zamyslete nad tím, jakou metodou, jakým proudem a jak často budete svařovat a zda budete při svařování i brousit. Důležitá jsou i další kritéria, která si nyní blíže popíšeme.

Rozsah zatemnění

Hodnoty zatemnění displeje odpovídají stupňům ochrany u běžných svářečských skel. Tedy: čím vyšší stupeň, tím tmavší displej. Buď má helma pouze jeden stupeň (např. DIN 10), nebo se dokáže přizpůsobovat míře světla a její schopnost zatemnění je vyjádřena rozsahem (např. DIN 9-13).

Pokud plánujete svařovat v temnějších prostorách, nepodceňujte nejnižší stupeň, abyste dobře viděli i mezi svařováním. Vhodný stupeň tmavosti skla zvažujte i podle metody svařování. Tabulky s přesnými hodnotami naleznete v předchozím článku.

Velikost a upevnění zorníku

Díky větší velikosti průzoru sice uvidíte lépe, ale zároveň za kuklu více zaplatíte. Také je zde větší riziko, že bude mít displej horší optickou kvalitu (nestejné zabarvení či světlé pruhy).

Běžná samostmívací helma má zorník uchycený napevno. Vyrábějí se i kukly s vyklápěcím zorníkem, ale připlatíte si za ně. Některé zorníky lze přepínat mezi 2 režimy – na svařování a na broušení.

Napájení

Samostmívací kukly mohou být napájeny 3 různými způsoby:

Kukly se solárním panelem bývají někdy mylně označovány jako čistě solární, ve skutečnosti v nich baterie být musí. Zajišťuje totiž přechod do ztmavení po zapálení el. oblouku, kdy ještě na solární panel nedopadá tolik světla, aby mohl napájet kazetu s displejem.

Aby nedošlo k prodloužení rychlosti ztmavení a tím k poškození zraku, je nutné mít uvnitř baterii, která po tuto krátkou dobu displej napájí a po spuštění solárních panelů se zase vypne. Jelikož tuto baterii nelze vyjmout, je životnost helmy závislá na životnosti této baterie. Ta se běžně pohybuje v tisících hodin.

Že se bude baterie vybíjet co nejpomaleji, můžete ovlivnit i správným skladováním kukly. Na solární senzor by nemělo světlo svítit tak, aby docházelo k zatmívání displeje. 

Ideální je proto skladovat kuklu ve skříni či krabici, kde na ni nedopadá ani sluneční světlo, ani světlo ze zářivek. Po delším nepoužívání však helmu nechte chvíli „aklimatizovat“ na denním světle, aby pracovala, jak má.

Kvalita a cena

Při výběru kukly jde v první řadě o zdraví, proto se nevyplatí za každou cenu šetřit. Vyšší kvalita se pozná jak na delší životnosti, doplňkových funkcích či dostupném a rychlém servisu, tak na ceně. I helmy s jednoduchou obsluhou a nevyměnitelnou baterií však mají slušnou životnost a hobby svářeč tak může za dobrý peníz získat dost muziky.

Pokud ovšem hodláte svařovat málo a nechcete do ochrany příliš investovat, raději než nekvalitní čínský výrobek si vyberte obyčejný štít nebo kuklu, která se musí při kontrole sváru sundávat.

Zdraví totiž není vším, ale bez zdraví je všechno ničím.

Jak zvládnout nátěr kovu

 

Přečtěte si vše o ochraně při svařování:

  1. Ochranné pomůcky při svařování
  2. Jak vybrat samostmívací kuklu
  3. Stupně tmavosti svařovacích skel (tabulka)

 

Předchozí článek Následující článek