Seznam nářadí, které nesmí doma chybět II

Nedávno jsme si ukázali vybavení, které musí být v základní výbavě každé domácnosti. Pokud ale chcete v dílně trávit víc času, musíte k němu ještě pár věcí přidat. Proto se dnes podíváme na nářadí, bez kterého se žádný kutil neobejde.

Při rozšiřování sady nářadí se v první řadě zaměřte na aku šroubovák (pokud ho už doma nemáte). Dokáže vám výrazně zrychlit práci. Navíc s ním zvládnete i jednodušší vrtání.

Stejně jako u dalšího nářadí přitom platí, že pokud chcete, aby dlouho vydržel a dobře pracoval, musíte hledat kvalitu. Příliš levné výrobky totiž často po prvním použití končí v servisu (nebo v popelnici).

U šroubováků myslete na různé hlavy i velikosti

Vyplatí se přidat do soupravy i další šroubováky. Ideální je mít doma nástroje pro různé typy hlav (PH i PZ) i různé velikosti. A to přesto, že máte ve skříni aku šroubovák. Ve chvíli, kdy vám dojde baterie, budete pracovat na špatně přístupných místech nebo třeba ve více lidech, takovou rezervu určitě oceníte.

A když už budete rozšiřovat sadu šroubováků, sáhněte i po magnetickém šroubováku pro nástavce. Umí pracovat se sadou bitů z aku šroubováku a získáte v něm tak univerzálního pomocníka.

Usnadněte si práci jako profíci - pomocí gola sady

Dalším výrazným pomocníkem je gola sada, která vám usnadní práci se šrouby. Musíte ale vybrat správnou velikost sady. Na výběr je:

Nejvšestrannější druh gola sady je s 1/2" čtyřhranem. Využijete ji při opravách auta i při různých montážích a údržbářských pracích. Naopak 1/4" sada se hodí hlavně pro jemnou práci s menšími šrouby.

Určitý kompromis mezi těmito soupravami pak nabízí 3/8" sada. Na rozdíl od předchozích dvou setů si ale neporadí s nejmenšími ani s velkými šrouby. Často se proto vyplatí mít doma spíše předchozí dvě sady, které pokryjí veškerý potřebný rozsah.

Navíc koupíte i kufříky, kde jsou obě sady pohromadě. Získáte tak univerzální gola kufřík. Nářadí vám tak nezabere moc místa a budete v něm mít dokonalý pořádek.

Základ pro práci se dřevem: správné pily a sekery

Každý kutil pracuje čas od času se dřevem, a proto v dílně potřebuje také sekeru a pilku. Také tady platí, že je dobré mít víc druhů. Protože výběru sekery jsme se už před časem věnovali, shrneme si základní zásady jen stručně.

S vrtačkou zvládnete i míchání a odsekávání

V dílně rozhodně využijete také příklepovou vrtačku. Poradí si i s kamenem, betonem nebo panelovou zdí. A když vypnete příklep, můžete vrtat do dřeva, plastu či kovů a zvládnete i míchání nebo obrušování pomocí ocelových kartáčů.

Pokud ale plánujete častěji pracovat s betonem či kamenem, sáhněte také po vrtacím nebo kombinovaném kladivu.

Kdy se vyplatí vrtací kladiva s pneumatickým příklepem a kdy klasické příklepové vrtačky, se dozvíte v našem rádci věnovaném výběru vrtačky.

A mimochodem, pro vrtání většího počtu děr do dřeva nebo kovu se hodí i stojanová vrtačka. Je pevně spojená se stolem, takže je vrtání plynulejší a pohodlnější. Usnadní vám tak například výrobu nábytku.

Pneumatické nářadí - to je málo poruch a vysoký výkon

Mezi šikovné pomocníky do dílny patří také pneumatické nářadí. Najdete mezi ním třeba brusky, nastřelovače hřebíků nebo lakovací pistole.

Pneumatické nářadí je poháněné stlačeným vzduchem, který zaručuje vysoký výkon. Zároveň je lehčí než elektrické. A protože nemá tolik mechanických součástek, nemusíte se bát poruch.

Spolu s pneumatickým nářadím ale nezapomeňte koupit také kvalitní kompresor. Jak zvolit ten správný se dozvíte z našeho článku o výběru kompresoru.

Drobnosti, na které nesmíte zapomenout

V žádné dílně samozřejmě nesmí chybět ani základní nářadí pro práci se dřevem a kovy, jako je například:

Nedílnou součástí je také dílenský stůl, na kterém nesmí chybět kvalitní svěrák. Stejně tak se v dílně vyplatí různé organizéry a kufry na nářadí.

Další výbava? Záleží na zaměření dílny

Vybavení dílny tím zdaleka nekončí. Hodit se vám může třeba také soustruh, fréza nebo cirkulárka. To už je ale nadstavba, která souvisí s tím, jaké práci se plánujete věnovat. A na to se podíváme zase až někdy příště.

Buďte profíci díky horní frézce

 

Předchozí článek Následující článek