Připravte si živý plot, který vám budou sousedi závidět. Poradíme vám, jak

„Jak to děláš, že máš tak pěkný živý plot?“ Otázka, se kterou se čas od času setká snad každý trochu zručný zahrádkář. Odpověď je jednoduchá – hlavní je správné stříhání. Pojďme se proto podívat, jak má vypadat.

Právě teď je ten správný čas, kdy s prostřiháváním začít. Aby se totiž živý plot na zimu připravil co nejlépe, musíte ho upravit už v srpnu.

S rovným stříháním pomůže provázek

Postup stříhání souvisí se stářím rostlin. První rok byste je měli zastřihnout jen po výsadbě, kdy je zkrátíte zhruba na dvě třetiny původní výšky. Poté nechte rostliny volně růst. Výšku plotu upravte až ve chvíli, kdy se dostane na úroveň, kterou chcete.

K tomu, abyste plot zastřihli rovně, vám pomůže jednoduchý a osvědčený trik. Jednoduše si odměřte na obou koncích plotu požadovanou výšku a v ní napněte provázek. Podle něj pak můžete bez obav stříhat.

Jak na hustý plot? Stříhejte jen mladé výhonky

Při zastřihávání boků myslete na to, že spodní část živého plotu musí být širší než horní. Jen tak máte jistotu, že rostliny budou mít dost slunce.

Stříhejte přitom pouze nové výhonky. Vyprovokujete tak rašení zbylých pupenů a rostliny se pěkně rozvětví. Pokud odříznete letorosty až ke dřevu z minulého roku, obrůstání ztížíte. A vytvoření hustého živého plotu bude mnohem složitější.

Tupé nářadí může přinést infekci

Aby byl váš živý plot v dobré kondici, používejte pro zastřihávání ostré nůžky. Tupé ostří za sebou může nechat roztřepené konečky větví a výhonků, které jsou pak náchylnější k infekci. Správné nářadí je zásadní i pro snadné stříhání. Důkladně proto zvažte, po jakém sáhnete. Na výběr máte 4 základní druhy:

  1. Ruční zahradnické nůžky - hodí se na méně rozsáhlé živé ploty a pro přesné tvarování.
  2. Elektrické nůžky - poradí si i s rozsáhlými ploty a práce s nimi je jednoduchá a rychlá. Musíte ale být v dosahu elektrické zásuvky.
  3. Aku nůžky - práce s nimi je snadná a rychlá a nejsou závislé na přívodu elektřiny. Jsou ale limitované výdrží baterie a neporadí si se silnějšími větvemi.
  4. Benzinové plotostřihy - pomůžou vám se stříháním větších ploch. Bývají ale těžší a práce s nimi je namáhavější.

Malé pro přesné tvarování, velké na rychlé stříhání

Jakmile si vyberete typ nůžek na živý plot, promyslete, k jakému stříhání je potřebujete.

  • Na přesné tvarování se hodí nůžky s kratším ostřím či střihací lištou do 20 cm.
  • Pro rychlé a lehké stříhání větších ploch využijte nástroje s delším ostřím či elektrické a aku nůžky s dlouhou střihací lištou.
  • Stříhání ve výšce vám usnadní prodloužené nůžky nebo také hliníkové štafle, se kterými upravíte plot i v místech, kam sami nedosáhnete.

A pak už stačí jen vybrat konkrétní nářadí a pustit se do práce. Dlouho ale nečekejte. K zastřižení živého plotu máte nejvyšší čas.

Předchozí článek Následující článek