Vyrobte si dřevěný kompostér. S námi to zvládnete za 2 hodinky

09. 09. 2015

Víte, co má každý pořádný zahrádkář na záhonech nejraději? Přece kompost. A nejlépe z vlastního kompostéru. Postavit ho je přitom hračka. Stačí k tomu jen kousek místa, pár hodin práce a trochu dřeva. Pojďte se s námi podívat, jak jednoduše to zvládnete.

Při výběru místa hledejte stín

Ze všeho nejdřív si vyberte místo, kde kompostér bude. Nemělo by být příliš vlhké a zároveň na něj nesmí moc svítit. Ideální je, když je zastíněné stromem nebo keřem.

Zároveň myslete na to, že ke kompostéru budete potřebovat pohodlný přístup. A hodí se mít okolo dost místa i na jeho pozdější rozšíření. Přizpůsobte tomu proto jeho velikost (ale nezapomeňte, že minimální objem by měl být 1 m³).

Potom si připravte stavební pomůcky. Potřebujete:

 • 6 hranolů, které budou tvořit kostru (4 delší a 2 kratší)
 • prkna na stěny
 • vruty nebo hřebíky
 • pevnou šňůru z umělého vlákna
 • metr, tužku, aku šroubovák či kladivo a další nářadí

Připravte si tři pevné stěny

Naměřte si požadované rozestupy a zatlučte do země čtyři delší hranoly. Nezapomeňte přitom spodní část kůlů předem naimpregnovat. Anebo sáhněte po speciálních zarážecích patkách, které zajistí, že sloupky neuhnijí.

Poté vezměte kladivo nebo aku šroubovák a hřebíky či vruty a na třech stranách připevněte prkna na hranoly. Tímto způsobem vytvoříte zadní a boční stěny.

Prkna by přitom neměla přes sloupky přečnívat. Zároveň mezi nimi zachovávejte vždy stejný rozestup. Kompostér tak bude lépe vypadat a kompost se bude správně provzdušňovat. I tady proto platí, že byste si měli předem vše naměřit a zakreslit tesařskou tužkou.

Udělejte si i dvířka

Poté vyrobte přední stěnu. Nezapomeňte přitom, že musí jít otvírat, abyste se pohodlně dostali k připravenému kompostu. Využijte proto dva kratší hranoly.

Dejte je od sebe tak daleko, aby zapadly mezi sloupky na volné straně kompostéru, a poté mezi ně přibijte zbývající prkna. Ta by tentokrát přečnívat měla. A to tak, aby překryla hranoly zatlučené v zemi.

Přední stěnu pak ke kompostéru přidělejte pomocí pevné šňůry. K bočním stěnám ji přivažte na čtyřech místech. Bude tak dobře držet a zároveň ji později snadno sundáte. A kompostér je hotový.

Vylepšení? Zkuste palety a závěsy

Kompostér si samozřejmě můžete různě vylepšit. Myslete na to ale ještě před stavbou, ať si včas připravíte vše, co potřebujete.

A jak si můžete kompostér upravit? Zkuste třeba některý z těchto 3 zlepšováků.

 

 1. Pokud máte doma staré palety, můžete si udělat kompostér i z nich. Ušetříte tak nejen peníze za materiál, ale i čas, který strávíte s přibíjením jednotlivých prken a vytvářením stěn.
 2. Také si můžete zajistit jednodušší a pohodlnější přístup ke kompostu. Stačí přední stěnu připevnit pomocí otočných závěsů. A získáte tak otvírací dvířka.
 3. A když máte na zahradě dostatek místa, vyplatí se připravit si rovnou tři kompostéry. Do prvního dáte bioodpad, další vám poslouží na samotné kompostování a ve třetím uložíte hotový kompost.

U kompostu dejte pozor na citrusy i maso

Abyste měli kvalitní kompost, musíte se o něj také správně starat. V první řadě to znamená dávat do něj jen věci, které tam opravdu patří. Je to třeba:

 • Zahradní odpad - tráva, piliny, drcené větve, stelivo drobných domácích zvířat, předkompostované listí apod.
 • Kuchyňský odpad - zbytky ovoce a zeleniny, čajové sáčky, ořechové skořápky, rozdrcené vaječné skořápky apod.
 • Domácí odpad - květiny, vlasy, nehty, peří, zbytky vlny, papírové kapesníky, nebarevný novinový papír (jen v malém množství), papír do tiskárny apod.

Naopak se vyhněte například:

 • Velkým větvím, plevelům, chemicky ošetřeným nebo nemocným rostlinám apod.
 • Barevně potištěnému papíru, sáčkům z vysavačů, plenám apod.
 • Slupkám z citrusů, kostem, masu, mléčným výrobkům, zbytkům vařených jídel a dalším potravinám, které můžou přitahovat zvířata.

Podívejte se do naší přehledné tabulky, co do kompostu patří a co ne.

Pamatujte, že do kompostéru byste vždy měli dávat co nejpestřejší směs. Nesmí v ní chybět nejen měkký a zelený odpad, ale také suché a pevné suroviny (zbytky větví apod.), které zaručí prokysličení kompostu.

Předchozí článek Následující článek