Připravte svůj trávník na novou sezonu. Poradíme vám, jak na to

23. 04. 2015

Jaro je tady a s ním i čas připravit trávník na další sezonu. Pokud totiž chcete, aby dobře vypadal, musíte se o něj taky dobře starat. Abyste věděli, jak na to, přichystali jsme pro vás krátký návod, který vám s údržbou trávníku po zimě poradí.

S jarní péčí o trávník byste měli začít, když teplota půdy stoupne nad 5 °C. Takže jakmile přestane mrznout a oteplí se, pusťte se do práce.

Základem jsou hrábě

Ze všeho nejdřív začněte hrabáním. Z trávy totiž potřebujete odstranit její odumřelé části stejně jako zbytky uschlých rostlin. Nejvhodnější jsou k tomu klasické ruční hrábě.

Na trávník, který se zrovna probral ze zimního klidu, v žádném případě nejezděte s těžkými stroji. Mohli byste ho tak zbytečně poškodit.

Dodejte trávě živiny

Poté přichází na řadu hnojení. Většinou je nejlepší použít speciální hnojivo s dlouhodobým účinkem. Živiny uvolňuje postupně a hnojení proto můžete opakovat až po osmi až deseti týdnech. U klasického travního hnojiva je potřeba znovu hnojit už po čtyřech týdnech.

Abyste trávě dodali správné množství živin, využijte speciální sypací vozík, který se postará o rovnoměrné hnojení. Kdykoliv ho navíc využijete třeba i pro zasetí nového trávníku nebo pro dosetí toho stávajícího. Pokud totiž chcete mít opravdu ukázkový trávník, musíte jej dosévat i několik let.

Hlavní předpoklad úspěchu: provzdušnění

Zhruba tři týdny po prvním prohrabání přichází na řadu důkladné provzdušnění. Využijte k tomu provzdušňovač (vertikutátor), který kromě provzdušnění také rozseká mech a plevel.

Využít ale můžete také rycí vidle nebo provzdušňovací hrábě. Provzdušnění je pro zdravý trávník naprosto zásadní. Díky němu se totiž ke kořenům dostane víc vzduchu, vody i živin a trávník tak lépe roste.

Účinné zbraně proti plevelu: herbicidy a vytrhávače

Jakmile se pustíte do provzdušnění trávníku, je správná doba na to, abyste ho zbavili i plevele. Využít můžete například selektivní herbicidy, ale pokud chcete mít jistotu, že se trávě opravdu nic nestane, použijte vytrhávače plevele. Bodláky, pampelišky a další nechtěné rostliny ze země vytrhnou i s kořeny.

Dosívejte a sečte

Po provzdušnění a odplevelení trávníku máte velkou část jeho jarní údržby za sebou. Nyní byste se měli po zahradě důkladně projít a sledovat, jestli tráva není někde vyschlá nebo prořídlá. Na taková místa musíte trávník dosít.

Poté už můžete vyndat z garáže sekačku a pustit se do prvního jarního sekání. Pamatujte přitom, že tráva už musí být dostatečně silná. Obvykle proto první sekání přichází v dubnu nebo v květnu.

A ještě jedna rada na závěr. Nikdy trávu nesekejte, když je mokrá. Sekačka ji pak totiž může vytrhávat a vznikají holá místa.

Předchozí článek Následující článek