Vychlaďte to. Jak vybrat výčepní zařízení (1/4)

09. 07. 2018

Pořádáte letní party se spoustou přátel a chcete jim nabídnout pivo, jak má být – pěkně vychlazené točené? Pak máte dvě možnosti. Buď si zařízení půjčit, nebo si ho koupit. Pokud víte, že ho využijete každý víkend celé léto, vyplatí se do něj investovat. Není to totiž výdaj na jednu sezonu, naopak vám vydrží řadu let. V našem novém seriálu vám pomůžeme s jeho výběrem. Nejprve se zaměříme na způsob chlazení.

Jak to vlastně celé funguje

Princip čepování piva výčepním zařízením je v základě jednoduchý. Pořídíte si KEG sud (tedy vratný sud) s pivem a narazíte ho pomocí narážeče. Na ten napojíte dvě hadičky.

Jedna povede z kompresoru nebo tlakové láhve do sudu, kde přiváděný vzduch (či plyn) natlakuje pivo. Druhou hadičkou pak vzduch pivo vytlačí ze sudu přes chladič do pípy, odkud ho už natočíte do sklenic.

Existuje i ruční pumpa, která se sice obejde bez elektřiny, ale zároveň nijak pivo nechladí, takže musíte řešit alternativní způsob chlazení. Pokud není sud sám o sobě vychlazený (třeba ze sklepa), pivo vám bude hodně pěnit. Běžně prodávaná výčepní zařízení, kterým se v následujícím článku věnujeme, však mají integrovaný chladič a fungují na elektrický proud, čímž se podstatně zvyšuje pohodlí pro uživatele.

Jak pivo vychladíme

Pro domácí použití je nejvhodnější kontaktní suché chlazení, které chladí pomocí výměny energie z uzavřeného chladicího okruhu do thermobloku z hliníku. Je součástí zařízení společně s pípou, umožňuje tak celé zařízení snadno přenášet a nemá vysoké nároky na údržbu. Navíc už po pár minutách od zapnutí máte perfektně vychlazené pivo.

Druhá možnost – vodní chlazení – se používá u profesionálních zařízení, protože má velkou tepelnou setrvačnost. Ve vodní lázni se vytváří led, který pivo chladí. Umožňuje sice vytočit daleko víc piv za hodinu, zato je však náročnější ho udržovat a přenášet, protože je objemné. Do domácího prostředí se nevyplatí ani pokud pořádáte akci každý víkend.

Narazit můžete ještě na dělení chlazení na stolové a podstolové. Zatímco kontaktní chlazení je vždy stolové, vodní chlazení může být jak na stole, tak pod stolem (tedy odděleně od pípy).

Podstolové se běžně používá v hospodách a restauracích, protože je to řešení praktické i vizuálně čisté. Samozřejmě to znamená i vyšší náklady, které se vyplatí právě jen v profesionálních podnicích.

Stolové kontaktní zařízení je nejdostupnější a nejpraktičtější variantou, kterou můžete pro domácí nachlazení piva zvolit.

Myslete i na výkon

Důležitým parametrem při výběru chlazení je výkon. Udává, jaké množství piv zvládne zařízení za hodinu ochladit o 10 °C. Ideální je zvolit takový výkon, který odpovídá vaší nejčastější spotřebě.

Čili pokud víte, že nebudete pravidelně potřebovat vytočit víc jak 35 piv za hodinu, vyberte si zařízení, které vychladí 15-20 litrů (30-40 piv). Tak zvolíte nejlepší poměr cena-výkon.

Kdybyste se stejnými požadavky vybrali chlazení s výkonem 50 litrů za hodinu (tedy 100 piv), zbytečně zaplatíte vyšší cenu za něco, co nevyužijete. Přesto to může mít určitou výhodu – chlazení spíná méně často, a proto vám i déle vydrží. 

Naopak v případě, že byste se zařízením určeným pro vychlazení 15 litrů za hodinu točili pravidelně 50 piv, chlazení nebude dostačovat, rychle se opotřebuje a hlavně pivo nebude dostatečně studené.

Vychlazení piva ovlivňují i teploty, při jakých je uskladněn sud před jeho naražením nebo kde je samotný chladič umístěn. Nestavějte proto výčepní zařízení na slunce ani příliš ke zdi, ničím ho nepřikrývejte, zkrátka nechejte kolem něj volný prostor.

A nezapomeňte, že potřebujete přístup jak zepředu, tak zezadu, kde se připojuje sud. Nikdy zařízení neobracejte na bok a nepoužívejte ho ani neskladujte v mrazech. Větrací otvory musí vždy zůstat odkryté.

Tip na závěr: když sud s pivem necháte alespoň 24 hodin ve sklepě, ušetříte elektrický proud. Výčepní zařízení má totiž zabudovaný termostat, který kontroluje teplotu piva a podle toho zapíná chlazení. Pokud bude pivo částečně vychlazené ze sklepa, zařízení už bude jen dochlazovat.

V příštím článku se zaměříme na to, čím sud tlakovat a jak si vypočítat správný tlak.

Předchozí článek Následující článek