Co má splňovat dobrá hobby sponkovačka a hřebíkovačka?

Profi řemeslník od hřebíkovačky očekává něco jiného než domácí kutil. Ideální stroj pro každého z nich vypadá jinak. Jak tedy vybrat hobby nastřelovací pistoli, se kterou doma vyrobíte ptačí budku nebo opravíte regál na zavařeniny? Co má mít a co naopak není důležité?

Nastřelovací pistole umožňuje rychle a jednoduše spojit různé materiály – buď pomocí sponek, nebo hřebíků. Využití proto najde nejen mezi řemeslníky, ale i v kutilské dílně nebo v domácnosti. Oproti zatloukání hřebíků kladivem je nastřelovací pistole nesrovnatelně rychlejší i bezpečnější pro vaše prsty.

Oceníte ji zvlášť na různé opravy a výrobu věcí, které si člověk raději sám udělá, než koupí. Třeba na:

  • výrobu nábytku z palet,
  • opravu čalounění na křesle,
  • zhotovení pařeniště,
  • montáž králíkárny, psí boudy nebo hmyzího hotelu,
  • renovaci kočičího škrabadla,
  • tvorbu divadelních kulis pro dětskou besídku.

Spony nebo hřebíky?

Nastřelovací pistole se rozlišují podle toho, s čím pracují. Každý typ se hodí na něco jiného. Máte představu, jaké materiály s ní budete nejčastěji spojovat?

  • Sponkovačka (sponkovací pistole/kleště) – funguje se sponami tvaru U, buď hranatými na rovné plochy nebo oblými pro kabely a na zakulacené plochy. Sponami dobře připevníte folie či textil k dřevěnému a plastovému podkladu, opravíte čalounění nebo vyrobíte kartonovou krabici. Slabší spony pro menší zatížení a měkčí materiály mají tloušťku do milimetru, pevnější spony pro tvrdší povrchy jsou silné zpravidla 1,2 mm.

  • Hřebíkovačka (hřebíkovací pistole/kleště) – nastřeluje hřebíky tvaru T, které se od těch klasických stavebních liší hranatým dříkem. Dodávají se nalisované do celých pásů, které jen stačí zasunout do zásobníku pistole. Některé hřebíkovačky vyžadují pásy s hřebíky vyhnutými v úhlu 34°. Hřebíky jsou ideální pro práci se dřevem nebo zhotovení paletového nábytku.

  • Kombinovaná pistole – umožňuje použít jak sponky, tak hřebíky.

Existují ještě dvě specifické varianty hřebíkovaček – pinovačky a bradovačky. Řada výrobců je ale nerozlišuje a drží se prostě označení hřebíkovačka. 

  • Pinovačka – do ní patří tzv. piny, tedy tenké kolářské hřebíky s malinkou (zápustnou) hlavou, které vyhovují tam, kde je potřeba „neviditelný“ spoj.
  • Bradovačka – tzv. brady jsou kolářské hřebíky, většinou s asymetrickou hlavou, kdy jedna strana (hlavy) je kratší než ta druhá, takže trochu připomínají písmeno F.

Co má hobby nastřelovací pistole splňovat?

V první řadě by měla být co nejuniverzálnější. Předpokládá se totiž, že na rozdíl od profesionálních řemeslníků ji nebudete používat pro jednu jedinou činnost 8 hodin denně, ale naopak jen nárazově a pro celé spektrum prací. Zkrátka tam, kde se zrovna namane.

Takže pokud nemáte vlastní specifické požadavky, hodí se vám nejvíc sponkovačka a hřebíkovačka v jednom, abyste se mohli rozhodnout vždy podle konkrétní situace.

A když pistole zároveň zvládne větší rozsah délek hřebíků i spon, jenom dobře. Zatímco u ručních sponkovaček je nejčastější rozsah 6-14 mm, u aku nebo pneu strojů můžete použít až 40mm sponky a 90mm hřebíky.

Různé materiály totiž vyžadují odlišné délky i šířky spon. Měkké materiály se nastřelují dlouhými sponami, tvrdé zase krátkými. Široké spony zase nejlíp fungují, když chcete přichytit textil nebo folii ke dřevu.

Při nákupu si proto pohlídejte, jestli dokáže pistole zpracovat takové velikosti sponek a hřebíků, které pravděpodobně nejvíc využijete.

Ruční nebo aku?

Počítáte s tím, že se budete s nastřelovací pistolí pohybovat doma i na zahradě – prostě tam, kde bude zrovna potřeba? Nebo víte, že všechno zvládnete udělat ve své prostorné kutilské dílně, tedy na jednom místě? 

Tomu přizpůsobte výběr pistole, co se zdroje energie týče. Svoji roli přitom hraje i to, jak často ji nejspíš budete používat.

  • Ruční (mechanická) – když chcete pistoli jen pro občasné rychlé a jednoduché opravy v domácnosti a nechcete moc utratit, zvolte ruční sponkovačku a hřebíkovačku v jednom. Nehodí se pro dlouhou práci, a to z jednoho prostého důvodu: zdrojem energie pro nástřel sponky jste vy, takže vás brzy rozbolí ruka. Specifickou variantou ruční pistole je pak sponkovací kladivo, kterým se máchá stejně jako obyčejným kladivem.
  • Elektrická – nastřeluje rychle a výkonně, takže práce s ní není tak únavná. Omezuje vás ale dosah elektrického kabelu a zásuvky, takže ji víc oceníte v dílně u ponku.
  • Aku – rychlou a výkonnou variantou, se kterou ale můžete cestovat kamkoli, je pistole na akumulátorový pohon. Proto ji považujeme za nejuniverzálnější ze všech možností. Když si budete průběžně dobíjet baterie, můžete s ní pracovat, jak dlouho chcete. Jestli navíc máte doma už více strojů na systém sdíleného akumulátoru (např. SHARE20V), je tohle skvělá volba.
  • Pneumatická – je výkonná, vydrží častou a dlouhodobou práci a má delší životnost než ostatní typy. Pro její chod ale potřebujete silný kompresor, takže se s ní komplikovaně pohybuje. Na příležitostnou práci se nevyplatí. Zvážit ji ale můžou nároční kutilové, kteří už mají dílnu plnou jiného pneu nářadí a hřebíkovačka jim ještě chybí.

  • Plynová – pracuje na plyn z připojené kartuše. Směs plynu ve spalovací komoře je zapalována akumulátorem, který ale vydrží na jedno nabití podstatně déle než u aku hřebíkovaček. Je dražší na provoz, takže kutilovi se moc nevyplatí. Hodí se spíš pro tesaře, který potřebuje nastřelit tisíce hřebíků ve výškách na stavbě.

Čeho si ještě všímat?

Hmotnost a ergonomie

Čím víc budete s pistolí pracovat, tím víc vás zajímá, jak je těžká a jak dobře se drží. Ideální hmotnost se liší podle uživatele – pro drobnou ženu bude jiná než pro statného muže.

Dejte si pozor také na to, jak je dostupná spoušť a jestli z jejího mačkání hned nebolí ruka. Stroj by ani neměl klouzat ve zpocené dlani, aby nedošlo k úrazu.

Zásobník

Čím větší zásobník stroj má, tím méně často se budete zdržovat jeho doplňováním. Na druhou stranu s velikostí zásobníku roste i celková hmotnost. Pro příležitostné použití ale není velká kapacita to hlavní. Důležitější je, aby byl zásobník snadno přístupný.

Způsob nastřelování

U pistolí (kromě těch ručních) se rozlišují dvě možnosti nastřelování – sekvenční a kontaktní. Sekvenční znamená, že přiložíte pistoli, stisknete spoušť a tím vystřelíte hřebík.

Naopak při kontaktním nastřelování držíte spoušť pořád a pistole vystřelí hřebík sama při každém kontaktu s materiálem. Proto hrozí nebezpečí zranění z nepozornosti. Řada pistolí nabízí oba způsoby, takže mezi nimi můžete volit podle situace.

Regulace síly úderu

Výhodou je, když pistole umožňuje regulovat sílu úderu, což ovlivňuje hloubku nastřelení. Do měkkých materiálů je vhodnější nastřelovat s menší silou než do tvrdých, aby hřebík nebo spona nezajely příliš hluboko.

Indikátory

Elektrické a aku stroje mívají LED indikátory. Ty vás upozorní třeba na vybitou baterii, prázdný zásobník nebo zaseknutou sponu. Šikovně řešené indikátory má třeba aku sponkovačka Extol Premium 8891860, která signalizuje i případné přehřátí stroje.

Pneu, aku nebo elektro - co je lepší?

 

Předchozí článek Následující článek