Co je dobré vědět, než si pořídíte aku nářadí

13. 01. 2023

Nabídka aku nářadí na trhu je obrovská a vám jde z toho hlava kolem? To je samý „brushless“ motor, sdílený akumulátor, různě značené napětí… Pokud se v tom chcete vyznat, abyste při výběru nešlápli vedle, čtěte.

Jaký je rozdíl mezi 20V a 18V nářadím?

Žádný. Jeden je za osmnáct, druhý bez dvou za dvacet. Doslova. Proč? Akumulátory s napětím 18 V nebo 20 V jsou běžně tvořeny 5 články. Napětí každého nabitého článku je přibližně 3,6 V při zatížení a 4 V bez zatížení. Proto – vynásobeno pěti – má nabitý akumulátor napětí 18 V při zátěži nebo 20 V bez zátěže.

Dřív bylo obvyklé, že se napětí baterie uvádělo při zatížení (tedy 18 V). V současnosti ale EU umožňuje udávat hodnotu bez zatížení (20 V), čehož výrobci využívají čím dál častěji. Stejná situace platí i pro akumulátory s nižším napětím: 10,8V baterie odpovídá té 12V a 14,4V akumulátor zase baterii s napětím 16 V nebo 16,6 V při zatížení. Jsou konstrukčně stejné, liší se jen označení.

 

Proč se dnes používají hlavně Li-Ion baterie?

Zatímco v minulosti se v aku nářadí běžně uplatňovaly NiCd a NiMH akumulátory, dnes už narazíte téměř výhradně jen na Li-Ion baterie. Oproti zmíněným starším typům totiž nabízí vysoké napětí jednotlivých článků a vysokou kapacitu při malém objemu i hmotnosti. To znamená lehčí stroj a pohodlnější práci s ním.

Samovybíjení Li-Ion baterie je tak nízké, že je vlastně pořád připravená k použití. A dá se nabíjet v rychlonabíječce, takže ji máte za hodinu zase k dispozici.

Jak aku baterii skladovat, aby „neumřela“?

I když se kvalita vyráběných Li-Ion baterií stále zlepšuje, nic to nemění na tom, že stárnou. A to bez ohledu na to, jestli je používáte nebo ne. Stárnutí urychluje třeba vyšší teplota prostředí. Když chcete akumulátor udržet v kondici co nejdéle, skladujte ho spíš v chladu. Taky mu vadí extrémy – úplné vybití nebo udržování na 100% nabití. Když ho necháte vybitý dlouho, může „zemřít“ a stát se nepoužitelným. Nejlepší je udržovat akumulátor ve stavu 20% až 80% nabití. A nabíjet dřív, než se „vyšťaví“ do nuly.

Co je bezuhlíkový (brushless) motor a proč se používá?

Dnes při výběru elektronářadí narazíte na 2 typy motorů: klasický motor s uhlíkovými kartáči (tzv. „uhlíky“) a moderní bezuhlíkový motor. Motory s uhlíky potřebují pravidelnou údržbu a uhlíky samotné se musejí vždy po opotřebení vyměnit.

Vyrábějí se přitom ve velkém množství tvarů a rozměrů. Čím starší je stroj, tím těžší může být sehnat ty správné uhlíky, protože už se jednoduše nemusejí vyrábět. 

Proto mnozí výrobci přecházejí na bezuhlíkovou - „brushless“ - technologii. Nabízí přitom víc výhod než jen méně starostí s uhlíky.

Bezkartáčový motor má několikanásobně delší životnost a vyšší výkon než motor s kartáči. Méně spotřebovává elektrickou energii, proto na jedno nabití baterie pracujete delší dobu. Taky snáz reguluje otáčky.

Při dlouhé činnosti tolik nehrozí přehřátí stroje, jelikož se většina výkonu motoru přeměňuje na rotační sílu a málo se ztrácí v podobě tepla. Navíc je chráněný proti přepětí, přetížení, nadproudu i přepólování.

K čemu jsou systémy sdíleného akumulátoru a dají se kombinovat?

Systémy sdíleného akumulátoru se v posledních letech rozmáhají stále víc a víc. Proč? Protože jedna baterie + jedna rychlonabíječka + neomezený počet strojů = dobře zařízená dílna.

Princip je jednoduchý: opatříte si nabíječku a jeden nebo dva akumulátory. A pak už jen dokupujete samotné stroje, které potřebujete. Bez dalších baterií a nabíječek. K napájení všech totiž stačí jen jedna.

Takže vám šetří peníze, protože při nákupu nového nářadí platíte vždy jen za stroj samotný. Šetří taky prostor a čas, jelikož nepřemýšlíte nad baterií a máte v nářadí lepší přehled. A v neposlední řadě i životní prostředí, když se nevyrábí akumulátor a nabíječka ke každému stroji.

Na systém sdíleného akumulátoru přechází stále víc výrobců. Některé systémy jsou přitom vzájemně kompatibilní, některé ne.

Například SHARE20V od značky Extol je kombinovatelný se stejnojmenným systémem značky Festa – baterií Extol můžete napájet stroje Festa a naopak.

Naproti tomu systémy SHARE20V a GARDEN20V (oba Extol) se používat dohromady nedají, byť jsou od stejného výrobce.

Zkrátka když si pořídíte nářadí s bezuhlíkovým motorem a sdílenou Li-Ion baterií, získáte tím tu nejlepší kombinaci výhod.

Předchozí článek Následující článek