Pneumatické, elektrické nebo aku nářadí – co je lepší?

01. 02. 2023

Kdy se víc vyplatí pneu stroj, a kdy zase aku nebo napájený ze sítě? To do značné míry závisí na tom, s jakým využitím vlastně počítáte. Každý z druhů pohonu vyhovuje jiné situaci. Chcete jen šroubovák do bytu? Řešíte celý systém nářadí na víkendy v kutilské dílně? Nebo dokonce pro každodenní osmihodinový provoz? Podívejte se na přehled výhod a nevýhod všech tří možností, ať víte, s čím počítat.

PNEUMATICKÉ NÁŘADÍ (poháněné stlačeným vzduchem z kompresoru)

Výhody:

  • Je spolehlivější než elektrické nebo aku nářadí, protože má méně dílů, které by se mohly pokazit.
  • Součástky bývají kovové, takže má nářadí delší životnost a je odolnější vůči poškození při pádu.
  • Nemusíte u něj ani tolik řešit čistotu pracovního prostředí, protože díky kompaktnějšímu tvaru víc odolává vniknutí prachu dovnitř.
  • Můžete s ním pracovat v delším nepřetržitém úseku (alespoň tak, jak vám dovolí kompresor).
  • Samo o sobě má pneu nářadí tichý chod, jelikož neobsahuje elektromotor. S hlučným kompresorem se však výhoda vytrácí.

Nevýhody:

  • Pneu nářadí je na trhu obecně menší výběr než akumulátorového nebo elektrického.
  • Za hlavní nevýhodu ale můžeme považovat samotný pohon – tedy kompresor. Jste vázaní jeho dosahem (délkou vzduchové hadice, případně kabelu k zásuvce). Pokud chcete pracovat jinde než v dílně, musíte kompresor tahat s sebou. Proto je pneu nářadí lepší pro práci na jednom místě.
  • Zároveň je potřeba použít dostatečně silný kompresor (zpravidla olejový) s velkým vzdušníkem, aby utáhl veškeré nářadí, které chcete používat. Malý bezolejový kompresor, který vozíte v autě na dofouknutí pneumatik, na pohon nářadí zpravidla nestačí.
  • Běžný pístový kompresor bývá hlučný. Na trhu se ale stále častěji objevují kompresory s tichým chodem, které se snad jednou stanou novým standardem.
  • Údržba vám zabere čas. Je potřeba kontrolovat a doplňovat mazivo v kompresoru i v pneu nářadí. Na druhou stranu, když používáte olejový kompresor, olejové páry, které se dostávají do stlačeného vzduchu, zároveň přimazávají i připojené nářadí. Po práci je taky potřeba odkalit tlakovou nádobu kompresoru pomocí odkalovacího ventilu.
  • I když pneu nářadí samotné umožňuje dlouhou nepřetržitou práci, v domácím prostředí vám ji stejně znemožní kompresor. Zpravidla totiž pracuje stylem 1/3 času práce ku 2/3 času odpočinku. Jinými slovy, na 20 minut práce musí kompresor 40 minut odpočívat. Délku soustavné práce ovlivňuje i velikost vzdušníku. Abyste s kompresorem mohli dělat celý den v kuse, potřebovali byste na to profesionální šroubový kompresor, který je ale velmi drahý a těžký.
  • Práce se stlačeným vzduchem se nehodí do každého prostředí. Jelikož kompresorem proudí velké množství vzduchu, nemá se používat v místnosti s krbem, kamny nebo karmou. Žádoucí je větraná místnost s čistým vzduchem, aby se kompresor nepřehříval a nesnižovala se jeho životnost.

Suma sumárum:

Samotné pneu nářadí vám bude sloužit dlouhou dobu a spolehlivě. Omezuje vás ale nutnost použít kompresor. Pneu nářadí se nejvíc hodí pro častou práci na jednom místě, ve větrané dílně řemeslníka či zapáleného kutila, který nechce každé dva roky kupovat nové nářadí. Naopak o pořízení pneu vrtačky do běžné domácnosti nemá ani smysl uvažovat.

 

AKUMULÁTOROVÉ NÁŘADÍ (poháněné elektrickou energií z akumulátoru)

Výhody:

  • Díky akumulátorovému pohonu můžete pracovat prakticky kdekoli. Nejste totiž závislí na dosahu elektrického proudu a dostupnosti zásuvky. Zároveň máte „volné ruce“, protože vám nezavazí kabel ani vzduchová hadice.
  • Dnes se používají téměř výhradně Li-Ion akumulátory. Ty vydrží dlouho nabité, jelikož se samovybíjejí velmi pomalu. Navíc je můžete dobíjet kdykoli, aniž byste tím snižovali jejich kapacitu.
  • Velkou výhodou aku nářadí je systém sdíleného akumulátoru. Když vybíráte stroje jen z jednoho systému (např. ONE+ nebo SHARE20V), stačí vám sada jedné až dvou baterií a rychlonabíječky k pohonu všeho vybraného aku nářadí. Pak můžete dokupovat jen samotné stroje bez aku, což vychází levněji. Když nemusíte mít ke každému z nich vlastní baterii a nabíječku, ušetříte i místo doma v regále. A vyhnete se situaci, kdy potřebujete rychle použít konkrétní stroj, ale máte k němu vybitou baterku. V neposlední řadě to šetří i životní prostředí, když se ke každému stroji nevyrábí další baterka a nabíječka. (Tip: systémy SHARE20V značek Extol a Festa jsou vzájemně kompatibilní. Baterii Extol tak můžete použít i do stroje Festa – a naopak.)
  • Nutnost vyměňovat uhlíky je určitě nevýhodou aku nářadí. Dá se to ale obejít zakoupením stroje s bezuhlíkovým motorem, který má naopak několik dalších předností. Nabízí větší výkon, delší životnost a zároveň menší spotřebu elektrické energie, takže stroj vydrží pracovat na jedno nabití déle.

Nevýhody:

  • Akumulátor nabízí jen omezené množství energie. Při krátké činnosti to nevadí, pro práci dlouho v kuse už ano. Pak můžete použít druhou (náhradní) baterii, zatímco tu první dáte nabít. K tomu ovšem potřebujete zdroj elektrického proudu. Pokud nejste v jeho dosahu, pracujete jen tak dlouho, dokud se vám nevybijí všechny akumulátory, které máte s sebou.
  • Pokud si nevybíráte nářadí v rámci systému sdíleného akumulátoru, musíte mít ke každému stroji samostatně baterii i nabíječku. To vás stojí víc peněz i prostoru a snadno ztratíte přehled, co k čemu vlastně patří. Nevadí to ale tehdy, pokud potřebujete jen jeden aku šroubovák do bytu a nic víc.
  • I samotný systém sdíleného akumulátoru má jednu nevýhodu: když sháníte nový stroj, jste omezení nabídkou v rámci daného systému.
  • Aku nářadí je hlučnější, má víc součástek, které se můžou porouchat, a víc do něj padá prach, takže má kratší životnost než pneu nářadí.

Suma sumárum:

Aku nářadí se hodí do domácnosti pro občasné použití i pro technicky nepříliš zdatné pracanty. Taky se uplatní na montážích, kde chcete být nezávislí na prodlužovačkách a zásuvkách. Využije ho i kutil, který nemá prostornou dílnu. Kvůli omezené kapacitě energie poslouží nejlíp při krátkých a nárazových činnostech, jako je vrtání a šroubování. (Co je ještě dobré vědět, než si pořídíte aku nářadí?)

 

ELEKTRICKÉ NÁŘADÍ (poháněné elektrickou energií ze zásuvky)

Výhody:

  • Umožňuje dlouhou nepřetržitou práci (pokud se nezačne přehřívat). Nejste omezení ani vybitím baterie, ani nutným odpočinkem kompresoru.
  • Výkon je dlouhodobý a stálý, proto elektrické nářadí zvládne náročnější a těžší práce líp než aku nářadí. (Byť se akumulátory v tomto ohledu stále zlepšují a postupně se vyrovnávají nářadí napájenému se sítě.)

Nevýhody:

  • Hlavním minusem je samozřejmě závislost na zdroji elektrického proudu. Také délka kabelu bývá omezující. Pokud se od zásuvky nedostanete, kam potřebujete, musíte se spolehnout na prodlužovací šňůru.
  • I elektrické nářadí je díky elektromotoru hlučné a vydrží míň než pneu nářadí (ze stejných důvodů jako aku nářadí).
  • Stejně tak je nedostatkem i nutnost vyměňovat opotřebené uhlíky („kartáče“), která se dá ale obejít zakoupením stroje s bezuhlíkovým motorem.

Suma sumárum:

Elektrické nářadí napájené ze sítě ideálně poslouží ve chvíli, kdy potřebujete velký výkon po dlouhou dobu, např. u pil nebo brusek. Výhodné je pro řemeslníky, ale má smysl si ho pořídit i pro občasné použití do domácnosti, kde je dostatek zásuvek, nebo když nechcete řešit nabíjení akumulátorů.

Předchozí článek Následující článek