Jak vyrobit táhlo na kolo v 5 krocích (foto návod)

30. 06. 2023

Pokud jezdíte s dětmi na kola, určitě znáte situaci, kdy už potomek nemůže a pláče, že ho bolí nohy. V takových chvílích budete vděční za tažné lano, se kterým mu šlapání usnadníte.

Na trhu seženete hotová táhla v různých provedeních, ale můžete si je snadno vyrobit i sami. Za pár korun a chvilku vašeho času. Stačí 5 jednoduchých kroků. Tady je foto návod, který vám ukáže, jak na to. Výsledkem je námi osvědčený tahač o délce asi 160 cm.

Táhlo pruží díky gumolanu uvnitř, takže se hodí i pro děti, které se teprve učí jezdit. Na rozdíl od pevného závěsu totiž dítě musí pořád samo udržovat rovnováhu a kolo řídit. Tažné lano ale využijete i na lyžích a běžkách, při venčení psa nebo posilování.

 

 

Co potřebujete:

Postup:

 

1) Na jednu stranu týbla přilepte izolepou konec provázku. Týblo pak vsuňte do dutého popruhu. Protáhněte ho celým popruhem tak, aby provázek nakonec trčel z obou stran popruhu.

 

 

 

 

 

2) Přehněte gumolano napůl a volný konec provázku na něj právě v půlce přivažte.

 

 

 

 

3) Tahejte za provázek, dokud nebude gumolano čouhat z obou konců popruhu ven. Odvažte nebo odstřihněte provázek.

 

 

 

4) Jednu stranu gumolana přišlápněte nohou nebo upněte pevnou svorkou, aby vám nezajel do popruhu. Na druhé straně gumolano naopak zastrčte do popruhu tak, aby vám zůstalo prázdných 70 cm do konce popruhu. 45 cm od konce popruh přeložte. V místě, kde prázdný konec popruhu „překryje“ konec gumolana uvnitř, udělejte uzel. Tím vznikne dlouhé oko. Gumolano tedy musí vevnitř procházet uzlem a přesahovat směrem do jednoho oka táhla (viz obrázek u 5. kroku).

Tady je to rozkresleno podrobněji:

 

 

 

5) Totéž proveďte i na druhé straně. Oba uzly pořádně utáhněte. Pokud vám z uzlů vyčnívají delší konce popruhu, než chcete, ustřihněte je. Konce popruhu začistěte pomocí zapalovače. Plamínek okraj popruhu zataví a ten se pak nebude párat.

 

 

 

 

Tímto postupem vznikne tažné lano o délce cca 160 cm (ve volném nenapnutém stavu) se dvěma 30cm oky. Takto velká oka stačí k tomu, abyste táhlo upevnili za dětská řídítka a vaše sedlo jízdního kola.

A vzhůru do přírody! 

 

Předchozí článek Následující článek