Zazimujte zavlažovací systém důkladně, ušetříte si starosti

8. 10. 2019

Na jedné straně poškozený zavlažovací systém a rozkopaná zahrada, na druhé straně závlaha připravená na jarní rychlé a bezproblémové spuštění. Co byste raději? Rozdíl mezi nimi je v jediné věci – včasném a důsledném zazimování systému. Poradíme vám, jak ho zvládnout.

Sami víte, že zavlažovací systém není zrovna levná záležitost. Pokud zavodněný systém zmrzne, led a mráz poškodí jeho jednotlivé části a budete ho muset opravit nebo dokonce instalovat nový.

V lepším případě se sníží jeho životnost, takže ho budete muset dřív vyměnit. Tak jako tak ale ztratíte záruky, pokud je systém pořád v záruční lhůtě. Zamrznutí závlahy je totiž chyba uživatele a odborník to snadno pozná.

Vypustit po sezoně veškerou vodu ze systému je nutnost

Platí to jak u automatických, tak u mechanických systémů. Stihnout to musíte do příchodu prvních mrazů, tedy během října. Nezapomeňte, že na horách to bývá dřív než v nížině.

Systém může promrznout už při prvních mrazících, i když je půda ještě chvíli teplá. Jakmile promrzne i ta, už systém neodvodníte, jelikož přimrznou ventily a postřikovače. Nejrychleji mráz uškodí nadzemním částem z nerezu, mosazi a tvrzeného plastu.

Profoukněte ho stlačeným vzduchem

Nejjednodušší a nejefektivnější způsob, jak svépomocí systém zazimovat, je využití kompresoru. Na vyspádování systému a gravitaci nespoléhejte, voda se tím nevypustí úplně a důsledně. Každý systém by měl být projektovaný tak, aby šlo kompresor pro zazimování použít.

Na rozdíl od chlazení piva, kde potřebujete bezolejový kompresor chlazený vzduchem, na zazimování závlahy to chce naopak ten olejový. U něj tolik nehrozí přehřátí, a hlavně má dostatečné parametry pro správné profouknutí systému. S výběrem kompresoru vám pomůžeme zde.

Důležitý je výkon a tlak

Aby kompresor vodu z potrubí vyfoukl, potřebuje velké množství vzduchu. Plnicí výkon kompresoru by se měl proto pohybovat mezi 200-600 l/min, v závislosti na velikosti závlahy. Pro pohodlné profouknutí se doporučuje vzdušník o objemu alespoň 50 litrů, ale i s 24litrovým vzdušníkem to nejspíš zvládnete.

Velkou chybou je také snažit se zazimování urychlit zvýšením tlaku. Když použijete vyšší tlak, než je maximum 3,5 baru, většími tlakovými rázy poškodíte zavlažovací systém.

Stlačený vzduch navíc zahřívá potrubí a jednotlivé součástky, proto neprofukujte jednu sekci déle než 2 minuty v kuse. Průběžně také kontrolujte potrubí v místech, kde je připojen kompresor, a nechejte ho případně vychladnout. Během profukování se ani z důvodu bezpečnosti nezdržujte v bezprostřední blízkosti postřikovačů.

Ze všeho nejdřív uzavřete hlavní přívod vody

Také ho zajistěte proti nechtěnému spuštění, aby se systém během zimy nezavodnil. Pak byste museli celý proces opakovat.

Na vypouštěcí ventil připojte hadici kompresoru, zapněte kteroukoli sekci závlahového systému a nechte v něm tlak poklesnout na nulu. Na regulátoru tlaku na kompresoru nastavte tlak maximálně 3,5 baru (!). Teprve potom otevřete první sekci závlahy a zapněte kompresor. (Nenechávejte zapnutý kompresor a zároveň všechny sekce zavřené.)

Začněte tou nejvzdálenější sekcí a postupujte až k té nejbližší. První sekce trvá nejdéle, odvede nejvíce vody. Nejdřív z postřikovačů stříká voda, pak mlha, a nakonec vychází víceméně čistý vzduch. Nepatrné stopy vody sice v systému vždy zůstanou, ty mu ale už neublíží.

Celý postup na všech sekcích je potřeba jednou až dvakrát zopakovat. Proto si na celý proces vyhraďte dostatek času.

Na co ještě nezapomenout

Profouknout je potřeba i všechny další rozvody vody a kohouty, aby v zimě nepopraskaly. I ty nezamrzající kohouty nechejte celou zimu v zavřené poloze. Zazimujte také čerpadlo.

Ovládací jednotky automatického systému, které máte umístěné venku, přepněte do OFF režimu. Uložte program do trvalé paměti nebo si nastavení opište, abyste se na jaře měli čím řídit při programování. Jednotku odpojte od elektřiny a vyjměte záložní baterii, aby neutrpěla mrazem.

Jestli si nejste jistí, zda zazimování systému zvládnete sami, přivolejte raději specialisty, kteří vám ukážou, jak na to. Počítejte ale s tím, že mají v tomto období pořádně napilno. Vhodná doba pro zazimování je totiž krátká a platí pro všechny majitele závlahových systémů.

Předchozí článek Následující článek