Udržujte v létě zahradní jezírko čisté. Péče se vám vrátí

04. 07. 2016

V létě vodní plochu na zahradě oceníte nejvíc – ať už k osvěžení v horkém dni nebo jako kulisu podvečerů na terase. Jenže horko a letní bujení vegetace v jezírku ohrožuje biologickou rovnováhu. Pomozte mu vhodným zásahem. Poradíme vám, jak se o zahradní jezírko starat, aby vydrželo čisté a zdravé celou sezonu.

Čím větší jezírko, tím snazší údržba

Zachovat velké jezírko čisté vás stojí míň úsilí, než chránit maličký rybníček. Na velkých plochách se rostliny tak snadno nepřemnoží a o ty choulostivé není třeba tolik pečovat. Oceníte to i v zimě, kdy (na rozdíl od mělkého) hluboké jezírko nepromrzne až na dno.

Odstraňte fosfáty, zbavíte se řas

Mezi nejčastější příčiny zakalení vody a rozmnožení řas patří napadané listy, pyly, tráva či klacíky. Také uhynulí živočichové nebo nesežrané krmivo a výkaly ryb vodu znečišťují. Rybám proto dávejte vždy tolik krmení, kolik jsou schopné sežrat hned.

Pravidelně sbírejte z hladiny veškeré větší nečistoty a chuchvalce řas. S těmi drobnými by si měl poradit filtr. Na pomoc můžete povolat i skimmer. Nebo sáhněte po flokulantu či sorbentech, které vodu zbavují fosfátů, jimiž se řasy živí. Tak se snižuje zákal vody a potlačuje vodní květ. 

Kyselost vody upravíte snadno

Nezapomínejte ani kontrolovat hodnoty vody – tvrdost a pH. Pro čistou vodu platí, že má pH mezi 6 a 8 stupni, tvrdost pak mezi 8 a 12 stupni. Kyselá voda, tedy stupeň pH 0 až 6, je důsledkem příliš velkého objemu dešťové vody v jezírku. V takovém případě stačí přidat vodu ze studny.

Naopak zásaditá voda (stupeň pH 8 až 14) jde upravit doplněním dešťové vody nebo v případě dlouhodobého sucha přípravkem pH minus.

Koupejte se bez krémů

Koupací jezírka jsou příjemným spojením bazénu a přírodní vodní plochy. Část je určena pro koupání, část pro vegetaci, která vodu zároveň čistí. Protože by takové jezírko mělo mít alespoň 30 m², nehrozí zde znečištění tolik jako u malých rybníčků. Věnujte mu ale pravidelnou péči.

Když se voda zakalí, v žádném případě nepoužívejte bazénovou chemii. Sáhněte raději po čističi bio jezírek, který je neškodný i pro jezírka s rybami. Důležité je se před každým vstupem do vody osprchovat (dál od jezírka), protože se do ní nesmí dostat opalovací krémy a přípravky na pleť.

Horko škodí kvalitě vody

Vysoké letní teploty vedou k odpařování vody, kterou je potřeba co nejdříve doplnit pomalým proudem, aby se nevířil kal na dně. Díky tomu se z jezírka neztratí potřebný kyslík, jehož obsah ve vodě celou sezonu sledujte. Z horka hrozí i přehřátí vody, vedoucí k rozmnožení řas. Vždy jsou na tom lépe jezírka ve stínu. Pokud máte potůček nebo podobný vodní prvek, usnadní vám práci.

Na konci léta se na dně jezírka objevuje mnoho kalu, je potřeba ho vypumpovat. Nečistěte však celou plochu najednou, ale věnujte se tomu po menších částech. Vyvezený kal je účinným hnojivem pro rododendrony.

S dětmi se opatrnost vyplatí

Není potřeba chránit jen jezírko před negativním vlivem člověka, ale také nás samotné před ním. Hlavně děti. Tajemný vodní svět a život v něm je pro ně lákadlem, a tak může snadno dojít k pádu pod hladinu. Zabraňte tomu například umístěním nízkého plotu ze zeleného pletiva.

Ani bujaré hry na piráty a víření vody v koupališti živočichům neprospívá. Stejně tak házení kamínků nebo špinavých hraček do vody. Vždy proto dětem vysvětlete, jak se v jezírku a u něj chovat, pokud ho chcete udržet čisté a zdravé.

Předchozí článek Následující článek