Rýt, či nerýt? Je čas zazimovat zahradu a balkon

27. 10. 2016 

Mnozí z nás začínají s úklidem zahrady už koncem září, nyní je však vhodná doba na řadu činností, které rostliny na podzim potřebují. Připomeňte si, jak připravit zahradu a balkon na zimu.

Balkon a terasa: ochraňte květiny před mrazem

Schovejte všechny rostliny z terasy a balkonu do tepla. S velkými a těžkými nádobami vám pomůže rudl. Pokud stěhujete rozložité rostliny, svažte jejich větve volně provázkem, aby se během přemisťování nepolámaly a lépe se vám s nimi manipulovalo. Schovejte také bylinky.

Veškeré uvolněné květináče a truhlíky, které budete používat znovu až příští rok, pečlivě vymyjte. Vyhnete se tak případnému rozšíření chorob do příštího vegetačního období. Vyčistěte, opravte a ukliďte také všechen nábytek.

Listí: ne všechno musí pryč

K podzimu neodmyslitelně patří shrabané listí. Do práce s jeho odklízením se rády zapojují děti.

Na odnesení shrabaného materiálu je vhodné zahradní kolečko i lehký skládací koš, odkud ho můžete průběžně přidávat na kompost.

Užitečným pomocníkem je také drtič zahradního odpadu, který listí a větve zpracuje. Využijete ho celoročně.

Nemusíte však listí odstraňovat z celé zahrady. Dokáže totiž účinně ochránit trvalky a cibuloviny, když je jím přikryjete. Pod jabloní a hrušní ale určitě listí nenechávejte, ať omezíte možnost nákazy chorobami příští rok.

Trávník: hnojivem ho posilníte

Trávník naposledy posečte koncem listopadu. Zbavte ho listí a větví a také ho před zimou pohnojte draslíkem, díky tomu získá lepší odolnost proti chorobám a mrazu. Trávník bude hustější a kořeny se lépe rozrostou. Pomůžete mu i vertikutací.

Pokud plánujete na jaře založit nový trávník, je vhodná doba pro přípravu půdy – plochu, kde má vyrůst, nyní zryjte a zbavte plevelů. Zkontrolujte i stav sekačky a uložte ji do sklepa.

Zavlažování: zbavte se vody

Jestli vlastníte automatický systém zahradního zavlažování, je nutné ho před prvními mrazy zazimovat, aby ho led nepoškodil. Uzavřete tedy přívod vody a ze všech částí systému dostaňte veškerou vodu ven. Nejlépe to provedete s pomocí kompresoru, který všechny části profoukne.

Bohatě vám na to postačí tlak 3-3,5 baru, větší by mohl zavlažovací zařízení poničit. Proces opakujte tolikrát, dokud z postřikovačů neodchází už jen vzduch. Nezapomeňte zazimovat také čerpadlo. Spotřebujte také postupně veškerou dešťovou vodu a obraťte sudy.

Půda: jen to nepřehnat

Typickou podzimní činností na zahradě je rytí. Není však vždy žádoucí zrýt půdu opravdu hluboce

To se vyplatí třeba v případě zaplevelení bršlicí nebo svlačcem nebo pokud je půda dost těžká. Právě do těžké půdy je žádoucí zarýt kompost či hnůj –  tam, kde plánujete pěstovat plodovou a košťálovou zeleninu.

Lehkou půdu stačí zpracovat rycími vidlemi, pak ji hráběmi srovnejte a vyplejte. Kompost do ní zaryjte až na přelomu zimy a jara, jinak přijdou všechny živiny vniveč.

Také mulčování pomáhá udržet v půdě vodu a zároveň ji obohatí o organickou složku. Jednou za 3-4 roky potřebuje půda v užitkové zahradě dodat fosfor s draslíkem a zvápnit. Ideální čas k tomu je právě v říjnu a listopadu. Nikdy však neprovádějte obojí v jednom roce.

Výsadba: těmhle rostlinám podzim svědčí

V podzimních měsících se sázejí růže. Věnujte pečlivou pozornost volbě jejich stanoviště. Růže potřebují až 1,5 m hlubokou, kyprou půdu s neutrálním pH a slunné a dobře větrané místo. Nesázejte je proto blízko k domu či cestám ani do stínu. Před mrazem je ochraňte nakopčením a pokrývkou z chvojí.

I ovocné stromy je nejlepší sázet na podzim, kdy už listí opadalo, ale půda ještě nezmrzla. Stromy vytvoří před zimou nové kořeny, díky nimž budou na jaře silnější.

Mladé kmínky opatřete ochranou proti okusu. Jarní výsadba se doporučuje jen u broskvoní, meruněk a ořešáku. Pustit se můžete i do sázení maliníku.

S úklidem zahrady a všech záhonů to však zbytečně nepřehánějte. Mohli byste tak například zbavit domova užitečné živočichy, kteří zahradu chrání před přemnožením mšic a dalších škůdců.

Udělejte proto raději jen to nutné a pak se věnujte třeba přípravě na Vánoce, ať si advent užijete bez shonu a v pohodě.

Předchozí článek Následující článek