Ruční nebo podzemní zavlažovače? Zavlažování zahrady IV

30. 06. 2020

Když potřebujete zalít trávník nebo opravdu rozsáhlou zahradu, oceníte možnost pokropit velkou plochu takříkajíc jedním tahem. Proto nejspíš sáhnete po zahradních rozstřikovačích. Poradíme vám, z jakých typů můžete vybírat, k čemu se hodí a co od nich očekávat.

Ať už sháníte zavlažovač, zadešťovač, postřikovač, rozstřikovač, rozprašovač, kropič nebo mlžič, sháníte pořád víceméně totéž. Všechna slova fungují jako synonyma, rozdíly ve významu jsou minimální.

Nejúspornějším typem zavlažování – kapkovou závlahou – jsme se zabývali v minulém článku. Teď si představíme zbylé tři druhy zavlažovačů: ty, které napojíte na konec zahradní hadice (ruční), ty, které postavíte doprostřed plochy (přenosné) a ty, které nainstalujete do země (podzemní). Opět se budeme opírat především o zavlažovací systémy Siroflex, které dovážíme z Itálie a najdete je v naší nabídce.

Ruční postřikovače

Ruční postřikovače jsou nejdostupnější variantou ze všech. Stačí pořídit pistolový, sprchový, regulovatelný, perlátorový nebo multifunkční zavlažovač a nasadit ho na zahradní hadici. Musíte ho ale držet stále v ruce a směřovat, kam je potřeba. Tento typ zavlažování dosáhne tam, kam mu to umožní délka hadice.

Je potřeba znát průměr hadice (v palcích, např. ½“) a vybrat jemu odpovídající rozměr spojky a zavlažovače, aby do sebe pasovaly. Důležité je i to, jakým způsobem hadici se zavlažovačem spojíte. Máte 3 možnosti:

  • na konec hadice připevníte rychlospojku, do které je určený zavlažovač s čepem (je to nejrychlejší a nejpraktičtější možnost při střídání různých zavlažovačů na jedné hadici);
  • vyberete zavlažovač s kleštinami: spojku rozložíte a postupně navléknete na hadici - nejprve červený díl (převlečnou matici), pak černý díl (kleštinu), hadici nastrčíte na šedý čep a nakonec červenou matici našroubujete na šedý díl; hadice se přitom uvnitř zarazí o černý díl a nehrozí rozpojení;
  • konec hadice stáhnete hadicovou sponou a použijete zavlažovač s univerzálním konektorem.

Ruční postřikovače doslova nahrazují prst na konci hadice pro rozptýlení vody. Některé umožňují jen regulovat intenzitu proudu, jiné nabízejí různé typy postřiků: od sprchy, přes jemné kapky, ostrý proud až třeba po vodní mlhu.

Výhodou ručních zavlažovačů je, že najdou uplatnění i jinde – například při mytí kola, auta nebo zahradního nábytku.

Tip: Pro pohyb s hadicí po zahradě se skvěle hodí přenosný naviják, díky kterému se hadice nezamotá. Šikovným pomocníkem pro její uskladnění je i držák navijáku. Montuje se na zeď a je na něm i prostor pro uložení 2 ručních postřikovačů, které můžete vyměňovat podle potřeby. Stejnou vychytávku nabízí i nástěnný držák hadic.

Podzemní zavlažování

Jak název napovídá, podzemní zavlažovací systém se vkládá pod povrch půdy. Jedná se o soustavu podzemních trubek a na ně napojených boxů a výsuvných rozstřikovačů (pulsního, nebo fixního výsečového, který stříká pod určitým úhlem).

Výsuvný rozstřikovač má zpravidla tvar válce, ve kterém je teleskopická trubka s tryskami. Když otevřete přívod vody, trubka se vysune nad povrch půdy a zahájí postřik. Se zastavením vody se trubka zase sama zasune.

Podzemní boxy mohou být buď s kontrolním uzávěrem (zastaví přívod vody do konkrétní sekce), nebo s čepem a uzávěrem. Ten se hodí u velkých zahrad – když potřebujete použít hadici s ručním postřikovačem, napojíte ji na nejbližší podzemní box a nemusíte ji tahat až od domu.

Podzemní rozstřikovače se dávají buď doprostřed zavlažované plochy (pulsní), nebo se vkládají do jednotlivých rohů, stran a středu plochy tak, aby svým dosahem pokryly celou zahradu (fixní výsečové).

Tento zavlažovací systém je nejnáročnější na instalaci. Je potřeba si dobře rozmyslet, kam jednotlivé části umístit. Trubky se musejí zakopávat 20-30 cm pod zem a jejich možná pozdější úprava je složitá. Jelikož systém zůstává na zahradě po celý rok, ale nebývá v nezámrzné hloubce (pod úrovní 1 metru), musí se na podzim zazimovat, aby mrazem nepopraskal.

Třetím typem zavlažovačů jsou přenosné rozstřikovače. Těm se věnujeme v následujícím článku.

Přenosné zavlažovače se přizpůsobí vašim potřebám

 

Přečtěte si celý seriál o zavlažování zahrady:

  1. Závlaha účinkuje jen ve správný čas
  2. Jak efektivně zavlažovat jednotlivé druhy rostlin
  3. Proč je kapková závlaha nejšetrnější?
  4. Ruční nebo podzemní zavlažovače?
  5. Přenosné zavlažovače se přizpůsobí vašim potřebám
  6. Zazimujte zavlažovací systém důkladně

 

Předchozí článek Následující článek