Proč je kapková závlaha nejšetrnější? Zavlažování zahrady III

30. 5. 2020

Nenápadný systém, o kterém často ani nevíme, že zrovna pracuje – to je kapková závlaha. Umožňuje si s dávkováním vody vyhrát a přitom šetřit. Ve třetím díle seriálu o zavlažování vám přehledně vysvětlíme, jak si můžete celý systém kapkové závlahy sami sestavit.

Nemusí pršet, stačí, že kape – z kapkové závlahy

Ze všech druhů zavlažovacích systémů je kapková (neboli kapilární či kapénková) závlaha ta nejúčinnější a nejúspornější. Proč? Voda jde ke kořenům co nejkratší cestou, takže

  • směřuje jen tam, kde opravdu účinkuje,
  • spotřebujete jí až o dvě třetiny míň než při zalévání konví nebo běžném postřikovém zavlažování,
  • můžete ji dávkovat přesně podle toho, kolik jí rostlina (s)potřebuje, a to ve správný čas,
  • nedostane se na listy, takže zamezuje vzniku houbových chorob a eliminuje tepelné šoky pro rostlinu,
  • nenarušuje strukturu půdy, nevyplavuje živiny do spodních vrstev a také se jí méně odpaří,
  • v potrubí se mírně ohřeje, což prospívá rostlinám.

Kapková závlaha se hodí kromě trávníku pro všechny typy zeleně: zeleninové záhony, ovocné keře, živé ploty, osamocené dřeviny, rostliny v nádobách a truhlících, ve sklenících, zimních a střešních zahradách i na balkonech. Zvlášť vhodná je pro trvalé porosty. Stejně tak se ale přizpůsobí změnám v záhonech – jednoduše si kapkovač přepíchnete podle potřeby.

Navíc se dá celý systém automatizovat, takže se o nic nestaráte. Ani když odjedete na dovolenou nebo nečekaně skončíte v nemocnici.

A hlavně dáte rostlině jen tolik vody, kolik potřebuje, a ani o kapku víc. To se v době, kdy je pitná i dešťová voda čím dál vzácnější, opravdu hodí.

Jak si celý systém doma jednoduše poskládat?

Princip fungování kapkové závlahy vysvětlíme na systému od italské firmy Siroflex, který máme v naší nabídce. Sice se systémy různých výrobců od sebe mírně liší, princip ale zůstává zhruba stejný.

Nejčastěji se celý systém napojuje na vodovodní řad, tedy na venkovní kohoutek (ventil přípojky). Pokud chcete, aby systém pracoval za vás, na kohoutek přes spojku umístíte zavlažovací hodiny nebo jednoduchou minutku, která vám odměří čas závlahy podobně jako ta kuchyňská. 

Na hodinách si nastavíte i to, kolik minut má závlaha probíhat i kolikrát za týden a v který čas má spustit.

Závlaha může samozřejmě fungovat i bez zavlažovacích hodin, jen musíte vodu do systému pustit z kohoutku i zastavit sami.

Na hodiny můžete připojit podzemní PE nebo ocelovou trubku, vystačíte si ale i s obyčejnou zahradní hadicí. Tou povedete vodu po celé zahradě až do rozvodných modulů. (Hadici s modulem spojíte třeba přes tyhle kleštiny.)

 

Moduly směřují vodu do jednotlivých zavlažovacích linek. Dá se připojit hned několik modulů nad sebe. Dokonce můžete mít pro každý záhon svůj vlastní modul. To vám umožní si případně zvolit, do kterých linek (záhonů) voda zrovna má jít a do kterých ne.

Z každého modulu pak vycházejí dvě hadičky, které rozvádějí vodu přímo k rostlinám. Také hadičky můžete dál větvit pomocí rozboček a spojek.

Na samém konci hadiček jsou jednotlivé kapkovače. Ty zapíchnete do hlíny tak, aby z nich voda kapala přímo nad kořeny rostliny. Intenzitu kapání můžete přizpůsobit každé rostlině zvlášť pomocí regulátoru napojeného na hadičku těsně před konkrétní kapkovač.

Pokud je někde potřeba větší proud z výšky, můžete místo kapkovače na konec hadičky umístit tyčku s mikropostřikovačem, který stříká vodu v určitém úhlu (90°, 180°nebo 360°). Tato mikrotryska je na tyčku připojená buď napevno (tedy stříká dolů v jednom směru), nebo v polohovatelném držáku, který umožňuje měnit směr proudu vody.  Systém umožňuje průtok až 3 litry za minutu.

Existují i speciální přimíchávače hnojiva, které dovolují pomocí kapkové závlahy efektivně hnojit – tekuté hnojivo je postupně přidáváno do vody v systému.

Řešení pro balkon, kde není přípojka

Pro rostliny na balkonech, kde není přímý přístup k vodovodnímu řadu, je určená balkonová sada (až pro 20 nebo 40 rostlin). Obsahuje vše potřebné pro automatickou kapkovou závlahu rostlin v nádobách a truhlících, do kterých se zapíchají jednotlivé kapkovače. Jako zdroj vody stačí napustit velký lavor. Na 30 dní vystačíte s 65-80 litry vody.

Výhoda, nebo nevýhoda?

Kapková závlaha je nadzemní systém, takže máte celou síť pořád na očích. Méně viditelnou alternativou jsou speciální kapkovací hadice, které se mohou zakopat do země a voda z nich prosakuje do půdy. Ty však snáze poškodíte při okopávání nebo vyrývání plodin. Hadičky kapkové závlahy oproti tomu podle potřeby snadno odpojíte, přemístíte nebo schováte.

Pořídit systém kapkové závlahy je dražší varianta než koupit zahradní hadici a na ni ruční postřikovač za pár korun. Díky výrazné úspoře vody se vám ale vynaložené peníze vrátí.

Kapková závlaha je náročná na čistotu vody, aby se koncové otvory neucpaly. Filtry v přístupním potrubí jsou nutností, jak při odběru vody z vodovodního řadu, tak z nádrže s dešťovou vodou. Pro čerpání vody z nádrže nebo jezírka je zapotřebí nízkotlaké čerpadlo, na které se celý systém připojí.

O dalších typech zavlažovačů (které se hodí hlavně pro trávníky) i o různých zdrojích vody si ale povíme víc příště.

Předchozí článek Následující článek