Přenosné zavlažovače se přizpůsobí vašim potřebám. Zavlažování zahrady V

15. 07. 2020

Chcete, aby zavlažovač pracoval sám, ale dal se snadno přemístit jinam? Pak jsou přenosné rozstřikovače pro vás tím pravým.

Přenosné zavlažovače kombinují výhody ručních a podzemních zavlažovačů. Jako ty ruční se nejčastěji napojují na zahradní hadici a můžete je přemisťovat, kamkoli chcete (a délka hadice dovolí). Jakmile je ale usadíte na místo, stejně jako podzemní zavlažovače pracují samy a nemusíte si jich při zavlažování všímat.

Tyto zavlažovače kropí vymezený úsek podle svého dosahu a nastaveného úhlu.

Při jejich výběru si nejdříve ujasněte, jakou plochu potřebujete zavlažovat. Je kruhová, obdélná nebo nepravidelná? Jedná se o trávník, záhony nebo stromky? Nízký nebo vysoký porost? Máte v zahradě altán, jezírko nebo jinou překážku?

Podle toho volte ze základních typů zavlažovačů:

Pro nepravidelný prostor
  • fixní výsečový (90°, 180°, 360°) – stříká vodu stále rovnoměrně v jedné kruhové výseči (90°, 180°) nebo v celém kruhu (360°), takže voda dopadá nepřetržitě na celou vymezenou plochu. Jejich kombinací se dá pokrýt celá plocha zahrady: do rohů použijete 90°, na strany 180°, doprostřed plochy 360°.
  • plošný multifunkční – nabízí hned několik funkcí v jednom zavlažovači, tedy různé tvary, výseče a intenzitu postřiku, mezi nimiž můžete libovolně volit.
Pro kruhový prostor
  • ramínkový – voda stříká ze dvou, případně tří ramínek, která rotují kolem své osy (roztáčí je tlak vody). Otáčení je zpravidla rychlé, proto voda dopadá v celém kruhu víceméně současně. Díky rotaci dosáhne o něco větší vzdálenosti než výsečový zavlažovač.
  • pulzní – stříká v rychlých pulzech proud vody, nastavitelný ve výseči od 0° do 360°. Současně rotuje kolem své osy. Má zpravidla velký dosah, až dvojnásobný oproti ramínkovému zavlažovači.
Pro obdélný/čtvercový prostor
  • výkyvný (trubkový, kolébkový) – voda stříká z dírek v plastové nebo hliníkové trubce a zavlažuje obdélný (potažmo čtvercový) prostor. Běžně se dají nastavit různé úhly dostřiku, případně i to, aby voda stříkala jen na jednu stranu. To se hodí, když potřebujete nezasáhnout třeba fasádu domu, jezírko či altán.

Pokud se vám nejvíc hodí výsečový, ramínkový nebo pulzní zavlažovač, můžete si ještě zvolit, jakým způsobem ho chcete na zahradě uchytit:

  • Buď se zavlažovač pokládá na zem,
  • nebo má bodec, který se zapichuje do hlíny,
  • nebo je na trojnožce (s hroty pro větší stabilitu; ve 3 různých výškách; hodí se pro vyšší rostliny).

Ve všech třech případech platí, že je zavlažovač napojený na zahradní hadici. Stejně jako u ručních postřikovačů je propojení s hadicí zajištěno jedním ze tří druhů spojek: čepem, univerzálním konektorem nebo kleštinami.

Některé zavlažovače mají i variantu s uzávěrem, který umožní přerušit přívod vody do daného zavlažovače. To se hodí, když máte více zavlažovačů v jedné sekci, ale chcete zavlažovat jen část prostoru.

Tip na závěr: Pokud si přejete, aby systém zavlažoval sám, i když nejste doma, nainstalujte si hned za přívod vody zavlažovací hodiny. A aby zavlažovače nezalévaly i při dešti, použijte čidlo půdní vlhkosti. To měří nasycenost půdy vodou a signalizuje ovládací jednotce spuštění či zastavení závlahy. Za sucha ho zatlačíte asi 10 cm do půdy tam, kde je stejné mikroklima, jako mají zavlažované rostliny.

Předchozí článek Následující článek