Letní rozcestník. 10 tipů pro vydařené léto na zahradě

Pohoda, zahrada, chalupaření… to vše je pro nás Čechy charakteristické. Jenže lelkování na zahradě si patřičně užijeme až potom, co se o ni nejdřív dobře postaráme. Haldy úkolů totiž na klidu moc nepřidají. Na co se tedy vrhnout, abyste si i vy sladké nicnedělání opravdu vychutnali?

1, Zalévejte pořádně a s rozmyslem

V létě je pro zahradu i trávník zcela zásadní dostatečná závlaha. Díky suchu v posledních letech závisí především na vás, kolik vody rostliny budou mít. I zalévání má však svá pravidla. Na jejich dodržování pak závisí to, zda své zahradě uškodíte, nebo prospějete.

Kdy a jak zalévat

2, Posečte trávu – pěkně postaru…

Je to levnější, máte z toho seno a příjemný pocit vlastní síly. Co je to? Přece sečení starou dobrou kosou. Pokud toužíte po voňavé trávě a prospěšném pohybu, máme pro vás srozumitelný přehled toho, jak kosu vybrat a jak s ní pracovat.

Kosa od A do Z

3, … a nebo nově

Možná je na vás kosa moc alternativní a dáváte přednost elektrickým sekačkám. Během letní sezony dostane každý takový stroj nepochybně zabrat. Pokud vás sekačka zlobí nebo vám už prostě nevyhovuje, poohlédněte se po jiném typu. Třeba si tak navíc výrazně usnadníte práci.

Dostupné sekačky na chatu

4, Pečujte o zahradní jezírko

Kdy je lepší přidat vodu ze studny a kdy dešťovou vodu, proč jezírku škodí horko nebo jak vodu čistit… majitel jezírka musí znát řadu věcí, aby prospívalo. Není to ale tak těžké, jak se na první pohled zdá. Stačí mít zajetých pár pravidelných činností.

Jak udržet jezírko čisté

5, Kompostujte odpad

Zahrada i kuchyně vydávají během sezóny přehršle materiálu, který se hodí pro kompostování. Využijte odpad na maximum a vraťte ho do koloběhu přírody. Když budete poctivě kompostovat, získáte za odměnu zdravější zahradu.

Zásady správného kompostování

6, Postavte dětem parádní hřiště

O prázdninách jsme vždy rádi, když děti tráví co nejvíce času na čerstvém vzduchu. Řada rodičů přitom zvažuje, jak děti na zahradě udržet. Ideálním prostředkem je dětské hřiště. To přitom můžete postavit svépomocí podle vlastních i dětských představ. Vytvořte potomkům prostor, ve kterém si budou chtít hrát pořád.

Jak na stavbu dětského hřiště

7, Přistřihněte plotu křidélka

V srpnu je pak vhodný čas pro sestříhání živého plotu a jeho přípravu na zimu. Když to provedete poučeně, předejdete infekci rostlin. Také plotu zajistíte košatost i dostatek světla. Poradíme vám osvědčené triky.

Co platí na živý plot

8, Udělejte si šťavnatou dobrotu

A když máte po práci, můžou přijít ty koláče - nebo maso. Grilování už se stalo skoro synonymem léta. Pokud jste si ho oblíbili stejně jako my, možná rádi zkoušíte nové recepty. Inspirovat se můžete našimi grilovanými specialitami, s nimiž pohostíte rodinu i přátele.

3 chutné recepty na gril

9, Vyzdobte si letní sídlo

Jestli vás recepty zaujaly, ale nemáte gril, máme pro vás tip, jak ho jednoduše nahradit. A k tomu i pár dalších šikovných nápadů, s nimiž si na chalupě vytvoříte pohodovou atmosféru.

5 detailů na chatu a chalupu

10, Odcestujte bez starostí

Co by bylo léto bez dovolené. Ne každý ji ale tráví jen na zahradě. Už přes rok přitom platí na pražském letišti totéž, co jinde ve světě – celníci mohou zavazadlo otevřít bez ohledu na jeho poškození. Pokud chcete předejít nepříjemnostem, stačí si pořídit na kufr zámek TSA. Celníci ho otevřou speciálním klíčem a váš kufr zůstane nepoškozený.

Chci předejít poškození kufru na letišti

 

Předchozí článek Následující článek