Chcete letos bohatší úrodu? Pomůže vám netkaná textilie

Pokud vaše zahrada ještě netkanou textilii nezná, seznamte je. Tento materiál totiž přináší mnoho výhod. Využít ho můžete celoročně, ale právě teď v předjaří a na jaro ho zahrada potřebuje nejvíce.

Březen je za dveřmi a s ním i příprava záhonů na nejplodnější období v roce. Kromě kypřičů a sázecích kolíků si přichystejte i netkanou textilii. Zahrádka se vám odvděčí bohatší úrodou. Těšíte se na první jarní zeleninu? S pomocí netkané textilie urychlíte její růst až o 14 dní. Můžete tak dříve vysadit a dříve sklidit.

Prospěšný pomocník

Netkané textilie nacházejí uplatnění v široké řadě oborů, od zemědělství až po průmysl a zdravotnictví. Textilie je vyráběna z jednosměrně nebo náhodně orientovaných vláken z polypropylenu – proto se jí říká netkaná. Díky svým vlastnostem představuje cenově dostupné, jednoduché a efektivní řešení ochrany rostlin, navíc je ekologičtější variantou než chemické postřiky. Není ani zdravotně závadná. A navzdory své pevnosti a odolnosti propouští to pro rostliny nejdůležitější – vodu a vzduch, v případě bílé textilie i přiměřené množství slunečních paprsků.

K sehnání je hned několik druhů netkané textilie, které se liší vlastnostmi i využitím. Dodává se složená i v rolích různých délek. Pokud však potřebujete atypický rozměr, není problém jednotlivé díly na šicím stroji sešít.

Dejte rostlinám vláhu a teplo

Bílá varianta je jemnější materiál s nižší gramáží (od 17 g/m²) a používá se pro zakrývání rostlin. Ochraňuje před mrazem i škůdci a vytváří podmínky pro lepší růst. Lze přes ni běžně zalévat, voda se však již z půdy nevypaří, takže zůstává v záhonu více vláhy.

Propustí jen takové množství světla, aby rostliny i půda byly prohřáté, ale nehrozilo spálení sluncem. Zkrátka vytváří stálejší a teplejší mikroklima, v němž rostliny neohrozí ani jarní ranní mrazíky. Pomáhá také rostlinám a stromům při přezimování.

Při přikrývání sazenic počítejte s rezervou, aby měly rostliny v růstu stále dost prostoru, jinak budou deformované. Volně položenou textilii po okrajích překryjte hlínou nebo laťkami. Můžete kotvit také pomocí kolíků nebo kamenů, ale dávejte pozor, aby se materiál nepotrhal. Bílá textilie se hodí i k natáhnutí na tunelový kryt nebo pařeniště, pro fóliovníky už ale použijte PE fólii.

V případě rostlin, které čekají na opylení, pokrývku sejměte, jakmile začnou kvést. Z ostatní zeleniny ji sundejte klidně až dva týdny před sklizní, aby se snížilo množství dusičnanů v zelenině, nejlépe večer nebo když je pod mrakem.

Tady je malý přehled, kdy a před čím bílá netkaná textilie chrání:

 

Plevel už nemá šanci

Na rozdíl od bílé se černá textilie klade na záhon před osázením. Pokud chcete sázet teplomilnou zeleninu, dejte tmavou textilii na záhon už dva nebo tři týdny před výsevem a výsadbou, aby se půda mohla prohřát. Pak stačí vyříznout křížové otvory, do nichž vsadíte sazenice. Protože skrze materiál protéká do půdy závlaha, nemusíte se bát, že se vám pod ní usídlí mravenci. Zabraňuje také bujení plevele.

Černá varianta je navíc odolná proti UV záření. Čím vyšší gramáž textilie má (většinou od 45 g/m²), tím je pevnější a odolnější. Tmavá netkaná textilie slouží také při pokládání dlažby, ke zpevnění svahu nebo jako podklad pod mulčovací kůru. Na záhoně může zůstat dlouhodobě. Až ji nebudete potřebovat, stačí ji vyčistit vodou, nechat uschnout a sbalit pro další použití. Vydrží totiž i několik sezon.

Prakticky stejné vlastnosti jako černá textilie má i hnědá varianta, která díky své barvě vizuálně lépe splývá se záhony.

Zbývá tedy ještě připravit záhony, zkontrolovat stav zahradního nářadí, vystihnout správný čas k setbě a osázet zahrádku podle vašeho přání. Netkaná textilie vám při tom bude vždy užitečným pomocníkem.

Předchozí článek Následující článek