5 tipů, jak zazimovat zahradní jezírko

16. 09. 2016

Život odměřovaný čtyřmi ročními obdobími přináší nejen radosti z proměňující se krajiny, ale i starosti o prostředí, které má v každé sezoně odlišné potřeby – jako třeba zahradní jezírko. I když ještě doznívají letní teploty, už teď je potřeba se na zazimování jezírka připravit. Dřív, než nás překvapí první mrazy.

Vhodný postup se vždy odvíjí od toho, jak velké a hluboké jezírko máte, jak promrzá a jaké v něm chováte ryby a rostliny.

Zbavte se bahna

Ještě v září naposled vypumpujte přebytečné bahno ze dna jezírka, pokud se vám v něm usazuje. Dejte však pozor na živočichy, kteří se stáhli do svého bahenního zimoviště. Použijte proto na sací pumpu síťku.

Vypumpovaný materiál potom na pár dní nechte ležet v blízkosti jezírka, aby se živočichové mohli vrátit zpět do vody. Na dno jim můžete dát také hliněné trubky jako zimní domov.

Pohlídejte si také hodnoty tvrdosti a pH. Upravit je můžete vhodnou jezírkovou chemií, k níž jsme psali víc v článku o letní údržbě jezírka.

Bojujte s listím

Padající listí ohrožuje čistotu jezírka. Proto je velmi užitečné napnout přes hladinu síť, z níž se bude spadané listí lépe sbírat.

Je potřeba zbavit jezírko veškerých odumřelých rostlin a živočichů, protože jejich tlení vytváří toxické plyny, které ve větším množství rybám velmi škodí.

Také odkvetlé a uschlé rostliny v jezírku a jeho okolí zastřihněte nůžkami. V těžko přístupných místech vám pomohou nůžky s prodlouženou rukojetí.

Filtraci vyjměte při prvních silných mrazících. Vypusťte z ní vodu, stejně tak z potrubí a hadic. Také čerpadlo a další zařízení schovejte a nachystejte na zimní údržbu.

Zazimujte obyvatele

Přestaňte ryby krmit, až když teplota vody klesne stabilně pod 8 °C. Ryby už totiž potravu nepřijímají a stahují se ke dnu, kde přečkají zimu. Většina ryb a některé želvy mohou bezpečně přezimovat v hloubce 100-150 cm. Běžným bahenním rostlinám stačí hloubka jezírka 80-100 cm, aby zimu přečkaly.

Koi kapry, akvarijní ryby nebo teplomilné želvy vezměte na zimu do zimní zahrady či sklepa. Stejně tak vodní hyacinty, tropické lekníny a další choulostivé rostliny musejí z jezírka ven.

Udržujte led porušený

Když hladina jezírka zcela zamrzne, jeho obyvatelům začne chybět kyslík a ve vodě pak narůstá množství nebezpečných plynů (metanu a čpavku) z rozkládající se vegetace. Je proto nezbytně nutné udržovat v jezírku místo, kudy může probíhat výměna plynů a kyslíku.

Prosekávat led sekerkou není žádoucí, protože hluk a otřesy ryby stresují. Hrozí navíc i proseknutí fólie na dně.

Použijte raději šetrnější prostředky – vzduchový kompresor, čerpadlo s plovákem nebo topné těleso. 

Dejte však pozor na to, abyste vířením vody výrazně neochladili vodu v jezírku.

V mírné zimě, kdy jezírko zamrzne jen na pár dní, stačí polévat led horkou vodou, dokud neroztaje. Otvor pak můžete udržet nezamrzlý slámou, dřevem nebo kouskem polystyrénu.

Odmetejte sníh z ledu

Sníh na ledové krustě nenechávejte, odmetejte ho koštětem. Když sníh na ledu necháte, zimní řasy v jezírku zbavíte přirozeného koloběhu dne a noci. Jakmile řasa zůstane díky tmě pod sněhem v režimu noci, produkuje pouze škodlivé látky a ubližuje tím ostatním obyvatelům jezírka.

Víc práce s jezírkem vás přes zimu nejspíš nečeká a do jara se můžete kochat jeho klidem. Živý ruch nastane až s oteplením. Tehdy vám přineseme další rady, jak jezírku prospět.

Jak zazimovat zahradu a balkon

 

Předchozí článek Následující článek